Справа № 2-а-1334/11
20 грудня 2011 року м.Кузнецовськ
о 11 годині 30 хвилин
Кузнецовський міський суд Рівненської області в особі:
головуючого - судді Горегляд О.І.,
з участю:
- секретаря судового засідання - Ковбасюк А.О,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, поданим від його імені та в його інтересах ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області про призначення, перерахунок і виплату підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та нарахування і виплату збільшення пенсії, -
16 травня 2011 року ОСОБА_2, діючи від імені та в інтересах ОСОБА_1, подала в суд адміністративний позов до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області, в якому просить: зобов'язати відповідача здійснити призначення, перерахунок доплати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, починаючи з 01 листопада 2010 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області здійснити перерахунок та виплату позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до категорії 2, у відповідності до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 30 (тридцяти) процентів мінімальної пенсії за віком, починаючи з 14 травня 2001 року; зобов'язати відповідача проводити ОСОБА_1 щомісячне нарахування та виплату, як особі, віднесеній до категорії 2 постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до ст.ст.39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»доплату до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру -в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, - в розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи виключно із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком та мінімальної заробітної плати; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області здійснити нарахування та виплату збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу відповідно до ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01 листопада 2010 року. Такі позовні вимоги представник позивача обґрунтовує невиконанням управлінням Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області положень ст.ст.39, 51, ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також тим, що на теперішній час ОСОБА_1 не працює, проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю -в м.Кузнецовськ Рівненської області, є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2, та має трудовий стаж більше 20 років.
Вказана адміністративна справа в зв'язку з оскарженням представником позивача -ОСОБА_2 ухвали Кузнецовського міського суду Рівненської області від 18 травня 2011 року про відкриття провадження у справі 06 червня 2011 року була направлена до Житомирського апеляційного адміністративного суду, звідки повернулася 05 грудня 2011 року.
Ухвалою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 20 грудня 2011 року на підставі ст.100 КАС України адміністративний позов ОСОБА_1, поданий від його імені та в його інтересах ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області в частині вимог про призначення, перерахунок і виплату підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, нарахування і виплату збільшення пенсії за період часу з 01 листопада 2010 року до 15 листопада 2010 року включно та про перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період часу з 14 травня 2001 року до 15 листопада 2010 року включно залишено без розгляду в зв'язку з пропущенням строку звернення до адміністративного суду.
Позивач, його представники і представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені судом про дату, час і місце судового розгляду справи.
20 грудня 2011 року уповноважений представник позивача ОСОБА_1 -ОСОБА_3 подав в суд письмову заяву, в якій просить розглянути справу у відсутності позивача і його представників та задоволити позовні вимоги повністю.
Будь-яких заяв, клопотань чи заперечень проти позову ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області не подано, про наявність поважних причин неявки в судове засідання представника відповідача суд не повідомлено.
Враховуючи наведені обставини, на підставі ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України суд вирішив здійснити розгляд даної адміністративної справи у відсутності позивача і представників сторін на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши та оцінивши письмові докази справи, суд встановив наступні обставини.
З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 №112839, витребуваної судом у відповідача з власної ініціативи, слідує, що з 14 травня 2001 року позивач на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення»згідно із заявою від 14 травня 2001 року за №302 отримує пенсію за віком, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, та підвищення пенсії, як непрацюючий пенсіонер, проживаючий в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Згідно доводів представника позивача, викладених в адміністративному позові, відповідачем недотримані вимоги ст.ст.39, 51, ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щодо розмірів і порядку нарахування та виплати підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та збільшення пенсії за стаж понад 20 років.
Судом встановлено, що згідно з посвідченням серії А №001759, виданим Рівненською обласною державною адміністрацією 16 грудня 2002 року, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2. Позивач -пенсіонер, що підтверджується посвідченням №112839, виданим управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області 13 березня 2002 року. За останнім місцем роботи ОСОБА_1 працював організатором подорожей та екскурсій в Кузнецовському бюро подорожей і 11 березня 2002 року звільнений з роботи за власним бажанням. Відтоді до теперішнього часу позивач не працює, про що свідчить запис за №59 від 11 березня 2002 року, вчинений в його трудовій книжці, наданій суду представником позивача -ОСОБА_3 20 грудня 2011 року, та довідка ЖЕД №1 Кузнецовського міського комунального підприємства №997 від 19 квітня 2011 року. З 01 серпня 1989 року позивач проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується довідкою ЖЕД №1 Кузнецовського міського комунального підприємства №997 від 19 квітня 2011 року.
Про наведені факти ОСОБА_1 повідомив управлінню Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області та подав всі підтверджуючі документи, про що свідчать досліджені судом матеріали його пенсійної справи №112839. Проте відповідач, починаючи з 22 травня 2008 року, здійснив позивачу нарахування та виплату підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у меншому розмірі, ніж встановлено чинним законодавством України.
Лист управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області №2236/Ш-608 від 14 березня 2011 року та довідка відповідача №462 від 14 квітня 2011 року, додана до заяви представника позивача від 20 грудня 2011 року, свідчать, що нарахування та виплата ОСОБА_1 підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, в період часу з 16 листопада 2010 року здійснені відповідачем в розмірі 5 грн. 20 коп. щомісячно.
З листа управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області №2236/Ш-608 від 14 березня 2011 року та довідки відповідача №463 від 14 квітня 2011 року, доданої до заяви представника позивача від 20 грудня 2011 року, слідує, що позивачу призначена та виплачена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2, в наступному розмірі: в листопаді 2010 року - в сумі 108 грн. 45 коп., в грудні 2010 року - в сумі 110 грн. 10 коп., в січні-квітні 2011 року -в сумі 112 грн. 50 коп. щомісячно. Наведені обставини також підтверджуються матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 №112839.
Постановою Кабінету Міністрів Української РСР «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, яка зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи»та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» №106 від 23 липня 1991 року м.Кузнецовськ Рівненської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року №1261 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України» основними завданнями Пенсійного фонду України є призначення (перерахунок) пенсій та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.
Отже, управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області в даній адміністративній справі є належним відповідачем.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, зокрема, у зоні посиленого радіоекологічного контролю, провадиться доплата у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.
Розміри мінімальної заробітної плати на відповідні роки законодавчо встановлені нормами бюджетних законів - ст.53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ст.22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
Розмір доплати громадянам за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №836 від 26 липня 1996 року не відповідає розміру цієї допомоги, встановленому ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з положеннями ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, при вирішенні даного спору застосуванню підлягає ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№836 від 26 липня 1996 року, яка є підзаконним нормативно-правовим актом і в частині регулювання розмірів підвищення пенсії особам, що проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, суперечить ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та істотно звужує обсяг встановлених законом прав. Крім того, вказана постанова Кабінету Міністрів України не визначає виплат підвищення пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю непрацюючим пенсіонерам.
З наведених підстав позовні вимоги ОСОБА_1, заявлені його представником -ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області, про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законами України про Державний бюджет України на відповідний рік, за період часу з 16 листопада 2010 до 22 липня 2011 року включно є обгрунтованими і підлягають задоволенню.
Згідно з ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Проте, докази справи свідчать, що нарахування і виплату позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, здійснено відповідачем у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№530 від 28 травня 2008 року. Отже, право ОСОБА_1 на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2, відповідачем визнається. Однак нарахування та виплата даної пенсії в період часу з 16 листопада 2010 року до 22 липня 2011 року включно здійснені управлінням Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області в значно меншому розмірі, ніж передбачено ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№530 від 28 травня 2008 року є підзаконним нормативно-правовим актом і її норми щодо регулювання розмірів додаткової пенсії особам, постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи, в редакції, діючій з 22 травня 2008 року до 22 липня 2011 року включно, суперечать вимогам ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та істотно звужують обсяг встановлених законом прав. Отже, за таких обставин відповідно до ч.4 ст.9 КАС України постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№530 від 28 травня 2008 року в період часу з 22 травня 2008 року до 22 липня 2011 року включно, в даному випадку застосуванню не підлягає.
При визначенні розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу нарахування береться мінімальна пенсія за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
При цьому суд визнав, що положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, а також відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Отже, підставою для перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму законом про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Для здійснення такого перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, непотрібне звернення пенсіонера, так як цей перерахунок пенсії має проводити орган Пенсійного фонду України відповідно до вимог діючого законодавства України з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Розмір прожиткового мінімуму у 2010 році для осіб, що втратили працездатність, встановлений ст.52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», а в 2011 році -ст.21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
Оскільки додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, позивачу має визначатись, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та її виплата ОСОБА_1 повинні проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
З наведених підстав суд визнав обгрунтованим позов ОСОБА_1, поданий від його імені та в його інтересах представником ОСОБА_2, в частині вимог щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, що згідно із ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначається у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом, починаючи з 16 листопада 2010 року до 22 липня 2011 року включно, з врахуванням проведеної даної пенсійної виплати протягом вказаного періоду часу.
Згідно з пунктом 4, яким доповнено прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»відповідно до пункту 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» у 2011 році норми і положення статей 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Підпунктом 2 пункту 1, пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»№745 від 06 липня 2011 року, прийнятої на виконання пункту 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яка набрала чинності 23 липня 2011 року, установлено: що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 2, - 15 відсотків; підвищення пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, передбачене ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється в таких розмірах -тим, що проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 5,2 гривні.
З наведених підстав суд прийшов до висновку, що нарахування і виплата ОСОБА_1 підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, починаючи з 23 липня 2011 року, здійснюється управлінням Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області у розмірі, встановленому чинним законодавством України. Отже, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, заявлених його представником -ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області про призначення, перерахунок і виплату підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, за період часу з 23 липня 2011 року до теперішнього часу, тобто до 20 грудня 2011 року включно, перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період часу з 23 липня 2011 року до теперішнього часу, тобто до 20 грудня 2011 року, слід відмовити за їх безпідставністю і необґрунтованістю.
Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, який отримує пенсію за віком, має стаж роботи 24 роки 8 місяців і 24 дні. Ця обставина підтверджується відомостями трудової книжки позивача та матеріалами його пенсійної справи №112839.
Отже, позивач має право на збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів заробітку. Однак, управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області не проводило відповідного нарахування та виплати позивачу збільшення пенсії в розмірі, встановленому ч.2 ст.56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, хоча відповідні документи про пільги, стаж та заробіток ОСОБА_1 знаходились в його пенсійній справі. Отже, така бездіяльність відповідача є протиправною, а порушені права позивача підлягають захисту в судовому порядку в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, передбаченого ч.2 ст.99 КАС України, тобто з 16 листопада 2010 року до теперішнього часу, тобто до 20 грудня 2011 року. В цій частині адміністративний позов ОСОБА_1 - обґрунтований, тому підлягає задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Зі змісту наведеної правової норми слідує, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1, заявлені його представником - ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти дії у майбутньому по проведенню нарахування і виплати підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та збільшення пенсії у зв'язку із вірогідним настанням певних наслідків, задоволенню не підлягають, оскільки на час розгляду справи відсутні підстави для прийняття судом рішення стосовно законності чи незаконності таких дій відповідача. Так, на теперішній час суду невідомо який розмір вказаних пенсійних виплат буде встановлено законодавством України в майбутньому, невідома суду також поведінка відповідача в майбутньому щодо нарахування і виплати цих платежів ОСОБА_1 При цьому суд врахував, що позивач в майбутньому може влаштуватися на роботу та змінити своє місце постійного проживання, вибувши за межі м.Кузнецовськ Рівненської області -зони посиленого радіоекологічного контролю. Вказані обставини мають істотне значення для розгляду справи та впливають на результат її вирішення.
З наведених підстав суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1, поданого від його імені та в його інтересах ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області в частині вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування і виплату підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та збільшення пенсії згідно з ст.ст.39, 51 і ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в майбутньому часі необхідно відмовити за їх безпідставністю і необґрунтованістю. Підстав для зобов'язання відповідача здійснити позивачу нарахування і виплату цих пенсійних платежів у майбутньому не має, оскільки фактів порушення відповідачем вказаних прав ОСОБА_1 в майбутньому судом на теперішній час не встановлено.
В адміністративному позові уповноважений представник позивача ОСОБА_1 просить суд звернути постанову про присудження пенсійних виплат до негайного виконання.
Згідно з п.6 ч.1 ст.161 КАС України під час прийняття постанови суд вирішує чи є підстави допустити негайне виконання постанови.
Пунктом 1 ч.1 ст.256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів -у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до вимог, передбачених п.1 ч.2 ст.256 КАС України, суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
З наведених підстав суд вважає за належне звернути дану постанову в частині присуджених ОСОБА_1 пенсійних платежів до негайного виконання.
Враховуючи викладені обставини, на підставі ч.2 ст.19, ч.2 ст.152 Конституції України, ст.ст.39, 51, ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ч.1 ст.2, ч.1 ст.8, ч.4 ст.9, ч.2 ст.11, ч.ч.1, 2, 6 ст.71, ч.ч.4, 6 ст.128, ч.1 ст.158, ст.159, ч.ч.1-3 ст.160, ст.ст.161-163, ч.ч.1, 2 ст.186, п.1 ч.1 і п.1 ч.2 ст.256 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1, поданий від його імені та в його інтересах ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області про призначення, перерахунок і виплату підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та нарахування і виплату збільшення пенсії, задоволити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законами України про Державний бюджет України на відповідний рік, за період часу з 16 листопада 2010 року до 22 липня 2011 року включно з врахуванням проведених виплат.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 2, згідно з ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 30 (тридцяти) процентів мінімальної пенсії за віком, із застосуванням розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за період часу з 16 листопада 2010 року до 22 липня 2011 року включно з врахуванням проведених виплат.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 (сімдесяти п'яти) процентів заробітку, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період часу з 16 листопада 2010 року до теперішнього часу, тобто до 20 грудня 2011 року включно.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1, заявлених від його імені та в його інтересах ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області про призначення, перерахунок і виплату підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, а також нарахування і виплату підвищення пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, і збільшення пенсії в майбутньому - відмовити в задоволенні за їх безпідставністю.
Постанова суду в частині присуджених ОСОБА_1 пенсійних виплат підлягає негайному виконанню.
Управлінню Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області подати до Кузнецовського міського суду Рівненської області звіт про виконання даної постанови в місячний строк з дня одержання її копії.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області може бути подана апеляційна скарга з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів позивачем та його представниками - з дня отримання її копії, а відповідачем - з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя О.І.Горегляд