Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 2а/0612/8698/11
25 грудня 2012 року смт.Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого -судді Нечуй Б.П.
при секретарі Кравчук К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання проведення перерахунку та виплати коштів, передбачених ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
07.09.2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просив визнати дії відповідача - управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі щодо невиплати йому коштів в розмірах, передбачених ст.ст. 39 ,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.12.2010 року по 31.05.2011 року протиправними; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі провести перерахунок та виплату йому підвищення до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, віднесеній до категорії 3, в розмірах, встановлених ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.12.2010 року по 31.05.2011 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі проводити з 01.06.2011 року виплату йому підвищення до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, віднесеній до категорії 3, в розмірах, відповідно до ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зазначені вимоги позивача обгрунтовуються посиланням на те, що зазначені виплати йому виплачувались не в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач в судове засідання не з'явився. Від нього надійшла письмова заява у відповідності до якої він просить зазначену справу розглянути без його участі.
Представник управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі в судове засідання не з'явився, хоча й належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи; про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач являється потерпілим від Чорнобильської катастрофи, що стверджується копією посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серія НОМЕР_1, виданого 09.06.1993 року Житомирською облдержадміністрацією, перебував на обліку в УПФУ в Лугинському районі та з 01.10.2010 року по 31.05.2011 року отримував підвищення до пенсії за проживання в зоні гарантованого добровільного відселення, з 01.10.2010 року по 31.05.2011 року року перебував на обліку в УПФУ в Лугинському районі та отримував додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі віднесеній до категорії 3, проживав в с. Липники Лугинського району Житомирської області, яке за переліком населених пунктів Житомирської та Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року, розпорядженням Кабінету Міністрів України №17 від 12.01.1993 року, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до заробітної плати, яка становить у зоні гарантованого добровільного відселення -дві мінімальні заробітні плати.
Частиною 2 статті 39 зазначеного Закону України встановлено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення, підвищуються в розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.
Так як позивач є непрацюючим пенсіонером та постійно проживав в с. Липники Лугинського району, територія якого віднесена до зони гарантованого добровільного відселення, тому він повинен отримувати вказані виплати в зазначених розмірах щомісяця, однак вони виплачувались йому частково, у фіксованому розмірі, визначених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати.
У відповідності до ч.3 ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Так як позивач є непрацюючим пенсіонером та постійно проживав в с. Липники Лугинського району, територія якого віднесена до зони гарантованого добровільного відселення, є особою, віднесеною до категорії 3, тому він повинен отримувати вказані виплати в зазначеному розмірі щомісяця.
Статтею 62 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Зазначені роз'яснення містяться у Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936.
У п. 1 Порядку зазначено, що він визначає механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінпраці.
Відповідно до п. 2 Порядку, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, головні управління праці та соціального захисту населення обласних, Головне
управління соціального захисту населення Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської, управління (відділи) праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів.
Згідно з пп.5 п.4 Порядку, виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, а саме доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 39, 40 Закону, пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. № 836.
Отже, згідно зазначеного Порядку, виплати, які передбачені ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мають проводитись центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації позивача.
Однак, згідно Додатку №3 "Розподіл видатків Державного бюджету України на 2011 рік" до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" передбачено, що Пенсійному фонду України виділено дотації у певній сумі на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами.
Зокрема, однією із програм, згідно Фінансового звіту про виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 8 квітня 2008 р. № 8-1 є виплата пенсій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також надбавок та підвищень до пенсій.
Тобто, суд приходить до висновку, що Законом України "Про державний бюджет України на 2011 рік" передбачено здійснення відповідних перерахувань бюджетних коштів на рахунок Пенсійного Фонду України для виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, то у даній справі саме він має бути відповідачем.
Розмір мінімальної заробітної плати у спірний період становив:
з 01.01.2011р.-941 грн.,з 01.04.2011р.-960 грн.
розмір мінімальної пенсії за віком:
з 01.01.2011р.-750 грн., з 01.04.2011р.-764 грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Звуження змісту та обсягу існуючих прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Згідно ст. 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими Законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Зі змісту законів України про встановлення розмірів мінімальних заробітних плат на 2011 рік не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позовні вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі проводити відповідні виплати, передбачені ст. ст. 39,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.06.2011 року, задоволенню не підлягають, оскільки КАС України передбачено право особи на звернення до суду, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень вже порушено її права, свободи або інтереси.
Керуючись ст. ст. 8, 19, 22 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 71, 161,163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 39, 51, 70,71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України "Про державний бюджет України на 2011 рік" , суд,-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії відповідача - управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 повному розмірі підвищення до пенсії, передбаченого ч. 2 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.03.2011 року по 31.05.2011 року та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, віднесеній до категорії 3, передбачену ч. 2 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.03.2011 року по 31.05.2011 року протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченого ч.2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі двох мінімальних заробітних плат, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2011 рік" за період з 01.03.2011 року по 31.05.2011 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, віднесеній до категорії 3, передбаченої ч.2 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 01.03.2011 року по 31.05.2011 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя: Б. П. Нечуй