Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"03" січня 2013 р.Справа № 5023/5162/12
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калініченко Н.В.
при секретарі судового засідання Луніній О.В.
розглянувши справу
за позовом Харківська міська рада, м. Харків 3-я особа Департамент економіки та комунального майна, м. Харків
до ПП "Маяк-ООК", м. Харків
про визнання укладеним договору пайової участі
за участю представників:
позивача - Мартинова А.М., дов. № 08-11/2638/2-12 від 25.07.2012 р.;
3-ї особи - Мартинова А.М., дов. № 485/0/45-12 від 10.08.2012 р. ;
відповідача - Кійко Т.М., дов. №295/12 від 28.12.2012 р.
Позивач, Харківська міська рада, м. Харків, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача, ПП "Маяк-ООК", м. Харків, про визнання укладеним договору між ПП "Маяк-ООК", м. Харків та Департаментом економіки та комунального майна, м. Харків.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 15 листопада 2012 року було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі № 5023/5162/12 та призначено її розгляд у відкритому судовому засіданні на 28 листопада 2012 року, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Департамент економіки та комунального майна.
Розгляд справи декілька разів відкладався, востаннє ухвалою суду від 17 грудня 2012 року на 03 січня 2013 року.
Позивач під час розгляду справи в суді позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Третя особа підтримує позицію позивача.
Відповідача проти задоволення позову заперечує, просить суд відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог, про що відповідачем до суду надано відзив (заперечення) на позовну заяву. Зокрема відповідач вказує на те, що відповідно до чинного законодавства договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту повинен укладатись із замовником будівництва до прийняття об'єкта в експлуатацію, а нежитлова будівля літ. "3-4" під офісну будівлю та нежитлову будівлю-прохідну літ. "У-1" за адресою: м. Харків, вул. Біологічна, 3, прийнято до експлуатації 28.12.2011 р.; також відповідач посилається на те, що він не є замовником будівництва.
В судове засідання 03 січня 2013 року сторони та третя особа з'явились.
Представник позивач підтримує позовну заяву та надав до суду додаткові пояснення на відзив ПП "Маяк-ООК" (вх. № 163), які було долучено до матеріалів справи. Підставою для задоволення позовних вимог вважає існування прямої вказівки у ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо укладення з органом місцевого самоврядування договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Представник третьої особи на стороні позивача - Департамент економіки та комунального майна, підтримує позовну заяву Харківської міської ради з посиланням на підстави, які викладені позивачем позовній заяві.
Представник відповідача заперечує щодо задоволення позову з підстав викладених у відзиві у якому, посилається на те, що ПП "Маяк-ООК" не є замовником будівництва та вважає, що укладення договору укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова можливе лише до прийняття об'єкта в експлуатацію, на цих підставах просить позовну заяву Харківської міської ради про визнання укладеним договору залишити без задоволення.
Згідно ч. 3 ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Враховуючи достатність часу, наданого позивачеві та відповідачеві для підготовки до судового засідання та підготовки витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Статтею ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності з 12 березня 2011 року, визначено, що замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування до прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію.
На виконання положень визначених ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 року № 804 затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, який містить аналогічні положення щодо обов'язковості залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Відповідно до вказаного Порядку пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд та 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Залучення замовників здійснюється на підставі договорів про пайову участь, які укладаються з Департаментом економіки та комунального майна.
Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту.
За нормами ст. 1 Закону замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.
Під плануванням і забудовою територій відповідно до статті 2 цього Закону слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови та територій.
Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації зареєстрованої 28.12.2011 року за № ХК 20211117860 ПП "Маяк-ООК" є замовником реконструкції нежитлової будівлі літ. "З-4" під офісну будівлю та нежитлову будівлю - прохідну літ. "У-1" по вул. Біологічній, 3 в м. Харкові.
Однак, визначений Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" та рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804 обов'язок ПП "Маяк-ООК" не виконало та не звернулось до Департаменту економіки та комунального майна для укладення відповідного договору про пайову участь.
Листом управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 13.01.2012 року № 27/0/124-12 поінформовано ПП "Маяк-ООК" про необхідність звернення до виконавчих органів Харківської міської ради для укладення договору про пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова та попереджено, що у разі не врегулювання вказаного питання воно буде вирішуватись у судовому порядку.
У відповідь на лист від 13.01.2012 року № 27/0/124-12 звернення щодо укладення договору про пайову участь від ПП "Маяк-ООК" до Харківської міської ради не надходило.
На вказаних обставинах та саме у зв'язку з тим, що ПП "Маяк-ООК" всупереч ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" ухиляється від укладення відповідного договору до органів місцевого самоврядування, Харківська міська рада мотивує виникнення у неї права на звернення до суду за захистом порушених прав у спосіб визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Харкова між ПП "Маяк-ООК" та Департаментом економіки та комунального майна.
Згідно зі ст. 648 Цивільного кодексу України, зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Відповідно до ст. 649 ЦК України, розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
За загальним правилом, виходячи із принципу свободи договорів, сторона (сторони) не може бути примушена до укладення договору. Водночас у випадку коли договір укладається на підставі правого акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування де його сторонами є господарюючи суб'єкти такі договори розглядаються як господарські.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визначаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України, господарським зобов'язанням визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо).
Статтею 179 ГК України визначені загальні умови укладення договорів, що породжують господарські зобов'язання.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору.
Згідно зі ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Ст. 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог i заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу.
Згідно зі ст. 34 ГЦК України суд вважає, що позивачем надані належні докази для підтвердження своїх вимог стосовно спору.
На підставі викладеного, враховуючи те, що відповідач не надав суду доказів щодо наміру добровільно укласти договір про пайову участь або обґрунтованих заперечень проти позову, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Харківської міської ради обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрат, відповідно ст. ст. 44, 49 ГПК України, в сумі 1073,00 грн. покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 187, 173, 175, 179 Господарського кодексу України, ст.ст. 648, 649 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Позовну заяву Харківської міської ради - задовольнити.
Визнати укладеним договір між ПП "МАЯК-ООК" (код ЄДРПОУ 19351156) та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 25610834) у наступній редакції:
"ДОГОВІР
про пайову участь у розвитку інфраструктури
м. Харкова
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі "Департамент", в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна Фатєєва Михайла Івановича, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 року № 07/10 "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання" з однієї сторони, та ПП "МАЯК-ООК", надалі "Замовник", в особі Директора _______, що діє на підставі статуту, з іншої сторони, на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804, уклали цей договір про наступне.
1. Предмет договору
1.1. Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі "Замовника" у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлової будівлі літ. "З-4" під офісну будівлю та нежитлову будівлю - прохідну літ. У-1 по вул. Біологічній, 3.
2.0бов'язки сторін
2.1."Замовник":
2.1.1. Здійснює перерахування до міського бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - № 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у м. Харкові Харківської області) коштів у розмірі 706700,00 грн. (сімсот шість тисяч сімсот гривень), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова, який додається.
Сплата пайового внеску здійснюється у період з 01.01.2013 року до 31.01.2013 року.
2.2. Департамент надає "Замовнику" за його зверненням довідку про повну сплату пайової участі після остаточного розрахунку за даним договором.
3. Відповідальність сторін
3.1. У разі невиконання або неналежного виконання "Замовником" обов'язків, передбачених п. 2.1.1. цього договору, "Замовник" сплачує до бюджету міста Харкова штраф у розмірі 25% від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
4. 0собливі умови
4.1. З питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством.
4.2. Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.
4.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права і зобов'язання на виконання умов договору переходять до правонаступників.
4.4. У разі зміни власника на нерухоме майно, зазначене в п. 1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.
4.5. Спори, що виникають між сторонами, при виконанні або розірванні договору, вирішуються у господарському суді Харківської області.
4.6. Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до моменту остаточного виконання обов'язків сторін.
4.7. Цей договір складений у 2 примірниках, які мають силу оригіналу.
5. Юридична адреса та реквізити сторін
Від "Департаменту" Від "Замовника"
Заступник міського голови - Директор ПП "МАЯК-ООК"
директор Департаменту економіки _____________________
та комунального майна М.О. Кійко
_________ М.І. Фатєєв
Стягнути з ПП "МАЯК-ООК", 61057, м. Харків, вул. Громадянська, 5 (код ЄДРПОУ 25180150) на користь на користь Харківської міської ради, 61200, м. Харків, майдан Конституції, 7 (код ЄДРПОУ 04059243) 1073,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Повне рішення складено 04.01.2013 р.
Суддя Калініченко Н.В.
справа № 5023/5162/12