Постанова від 15.01.2009 по справі 13/4660а

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №13/4660а

"15" січня 2009 р.

Колегія суддів господарського суду Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., суддів Грачова В.М., Курченко Н.М., при секретарі судового засідання Бордунос Л.І. за участю представників сторін:

позивача: О.М. Іпанов, В.В. Ковальчук -за довіреністю;

відповідача (РДА): Лисенко Л.І.- за довіреністю;

відповідача (сільрада): Зінченко В.Г. -за довіреністю.

в приміщенні господарського суду Черкаської області розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Спілки колективних власників "Міжгір'я" с. Скородистик Чорнобаївського району

до відповідачів: Чорнобаївської РДА, смт. Чорнобай

Іркліївської сільської ради с. Іркліїв Чорнобаївського р-ну

про визнання дій протиправними та визнання рішення зборів таким, що не підлягає виконанню

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів про визнання дій Чорнобаївської районної державної адміністрації по створенню робочої групи для підготовки і проведення зборів власників земельних паїв та прийняттю розпорядження від 29.08.2007р. №217 «Про утворення робочої групи по підготовці і проведенню зборів власників земельних часток (паїв) в адміністративних межах Іркліївської сільської ради»та проведення зборів власників земельних часток (паїв) в межах Іркліївської сільської ради, про визнання незаконними дій голови Іркліївської сільської ради по проведенню зборів власників земельних часток (паїв) 6.09.2008р. і створення комісії по проведенню розподілу земельних паїв між її власниками.

Представник позивача відповідно до його прав, передбачених ст.ст. 49, 51 КАС України, уточнив позовні вимоги щодо незаконності прийнятого розпорядження головою райдержадміністрації від 29.08.2007р. №217 з перевищенням своїх повноважень по створенню робочої групи по проведенню зборів власників земельних часток та дій посадовців, що представляли на зборах громадян - відповідачів у даній справі -Чорнобаївську райдержадміністрацію та Іркліївську сільську раду. Просить визнати протиправними дії Чорнобаївської районної державної адміністрації і Іркліївської сільської ради з організації відкриття та проведення 06.09.2008 року зборів членів колишнього КСГП “Міжгір'я», внесених до додатку №1 до Державного акту на право колективної власності на землю серії ЧР №19-4, виданого 21.07.1994р. з жеребкування земельних часток (паїв) між їх власниками.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав і пояснив, що позивач є спілкою колективних власників з статусом колективного сільськогосподарського підприємства, члени якого об'єдналися для спільного господарювання на одержаній в колективну власність землі після реорганізації колективного сільськогосподарського підприємства «Міжгір'я».

Відповідно до ст. 72 КАС України обставини отримання в колективну власність СКВ «Міжгір'я»земельної ділянки не доказуються в даній справі. Рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17.06.2008р. у справі №2-103/08 набрало законної сили.

Оскільки члени спілки «Міжгір'я»відмовились на своїх зборах 17.02.2006 року проводити розпаювання землі, голова районної державної адміністрації, перевищивши свої повноваження, 29.08.2007р. прийняв розпорядження №217 про створення робочої групи по проведенню зборів власників про розпаювання земель.

Створена держадміністрацією робоча група разом з сільським головою і окремими депутатами 6.09.2008р. провели збори членів колишнього КСП «Міжгір'я», на яких затвердили проект землеустрою щодо організації території земельних паїв, порядок їх розподілу та розподіл часток (паїв) між власниками.

Земельний відділ райдержадміністрації частково виконав вказане рішення зборів і ним було виготовлено для десяти осіб-громадян Державні акти на земельні ділянки.

Дії голови райдержадміністрації, спрямовані на прийняття розпорядження №217 від 29.08.2007р. та проведення зборів членів неіснуючого КСП «Міжгір'я»і проведення зборів за участю сільського голови та посадовців райдержадміністрації є незаконними, оскільки вони перевищили свої повноваження, підмінивши у такий спосіб проведення зборів дійсних членів спілки «Міжгір'я».

Представник Чорнобаївської райдержадміністрації позов не визнав і пояснив, що оспорені розпорядження голови райдержадміністрації відповідають чинному законодавству, а проведені збори бувших членів КСП були вимушеними для захисту прав окремих громадян на отримання у приватну власність земельних паїв.

Представник Іркліївської сільської ради заперечив протиправність дій сільського голови при проведенні зборів громадян.

Представник відділу земельних ресурсів пояснив, що працівники вказаного відділу виконували технічну роботу по розпаюванню земель та оформленню документів на підставі рішень райдержадміністрації, сільської ради та зборів громадян.

Оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з слідуючих мотивів:

Між сторонами виник публічний спір між органом владних повноважень та суб'єктом господарювання з підстав втручання органу влади в право позивача на користування землею, а також в діяльність суб'єкта господарювання по використанню земельної ділянки шляхом ініціювання проведення зборів колишніх членів неіснуючого підприємства.

Позивач є колективним сільськогосподарським підприємством, створеним об'єднанням його членів у Спілку «Міжгір'я»для спільного господарювання на одержаній в колективну власність 2805,6 га землі, отриманої від праводавця -КСП «Міжгір'я»при його реорганізації, якою він володів на підставі рішення Чорнобаївської районної ради від 1.04.1994р. №15-ХХІ та Державного акту на право колективної власності на землю, Серія ЧР 19.4 від 18.07.1994р. Статут позивача зареєстрований рішенням Чорнобаївської районної ради від 28.02.1995р. №34.

Відповідно до приписів ст. 14 Конституції України громадянам України гарантується право власності на землю.

Ст. 81 Земельного кодексу України в редакції Закону України про його прийняття від 25.10.2001р. №2768-Ш з відповідними змінами, передбачено підстави набуття громадянами права власності на землю. Однією з підстав (підпункти «б»і «в»п. 1) вказаної статті Закону є передача безоплатно земель державної власності та передачі земель у власність, що були раніше надані громадянам в користування.

Праводавець (попередник) позивача - КСП «Міжгір'я»володів 2805,6 га землі на підставі Державного акту на право колективної власності на землю серія ЧР 19.4 від 18.07.1994р. (а.с. 11). Право постійного користування позивачем вказаними землями підтверджені рішенням Придніпровського районного суду від 17.06.2008р. у справі №2-103/08 та рішеннями Чорнобаївського районного суду від 28.12.2006р. у справі №2-860/06, від 20.02.2008р. у справах №№2-64 і 2-70 2008р. про визнання права власності на земельні паї спадкоємців померлих членів спілки «Міжгір'я»(позивача, за рахунок належних їм земель у колективній власності). Рішення судів набрали законної сили і частково виконані. З законністю даних рішень погодився і Верховний суд України при перегляді справи №2-860/06 в касаційному порядку (ст. 72 КАС України).

В зв'язку з цим доводи представників відповідачів, які стверджують, що позивач взагалі не має права на землі, які раніше належали його попереднику (праводавцю) КСП «Міжгір'я»- є надуманими.

Порядок проведення паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям передбачено Указом Президента України від 8.08.1995р. №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям». Вказаний Указ є чинним на час розгляду даної справи. На виконання Указу Президента України Державним комітетом України по земельних ресурсах прийнято наказ від 20.02.1996р. №11 про затвердження методичних рекомендацій щодо паювання земель та інформаційний лист від 17.01.2002р. №14-17-6/316 з цих же питань.

Законом України від 5.06.2003 №899-ІV "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)") визначено порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), а Постановою КМУ від 4.02.2004р. №122 затверджено порядок організації робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв).

Вказані правові акти передбачають стадії виконання заходів щодо участі членів підприємств при приватизації земель, роботу спеціальної комісії, дії органів державної влади, місцевого самоврядування, землевпорядних підприємств і організацій.

Паювання земель може проводитись тільки на підставі рішень членів сільськогосподарських підприємств, прийнятих на загальних зборах зі створенням комісій на підприємствах з числа їх працівників для проведення підготовчої роботи щодо уточнення списків осіб, які мають право на землю, визначення вартості і розміру земельних часток (паїв) з послідуючим затвердженням обчислених цими комісіями розмірів земельних паїв районними державними адміністраціями, видачу документів, які посвідчують право на земельну частку (пай), прийняття відповідними органами рішень для виділення земельних ділянок в натурі, розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) та оформлення державних актів на право власності на землю.

В судовому засіданні поданими позивачем доказами доведено, що позивачем з 2006 року на загальних зборах членів спілки ставились на розгляд питання про проведення паювання земель з ініціативи окремих членів спілки, осіб, працюючих по трудових угодах в спілці, та спадкоємців померлих членів спілки.

Зокрема, протоколом загальних зборів членів спілки (з дотриманням необхідного кворуму для їх проведення) підтверджено, що члени спілки 17.02.2006 року з метою збереження спілки як сільськогосподарського підприємства, прийняли рішення не проводити розпаювання земель, яке потягне за собою ліквідацію підприємства як цілісного майнового комплексу (а.с. 14-18, т.1). Аналогічні рішення приймались в 2007-2008 роках.

Голова Чорнобаївської районної державної адміністрації 29.08.2007 року прийняв розпорядження про утворення робочої групи по підготовці і проведенню зборів власників земельних часток (паїв) в адміністративних межах Іркліївської сільської ради та розпорядження від 31.03.2008р. №64 про внесення змін до складу цієї робочої групи, створеної попереднім розпорядженням по паюванню земель спілки «Міжгір'я».

Відповідальні посадові особи відповідачів -Чорнобаївської районної державної адміністрації та Іркліївської сільської ради організували і провели 6.09.2008 року збори бувших членів колишнього КСГП «Міжгір'я», внесених до додатку №1 до Державного акта на землю, на яких були прийняті рішення по порядку денному про затвердження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток, про порядок розподілу земельних часток та їх розподіл між власниками, і створили комісію по підготовці робіт та розподілу земельних часток (паїв) (а.с. 38-41, т.1).

Прийняті акти державною адміністрацією і вчинені дії відповідачів по створенню комісій і проведення зборів членів неіснуючого КСГП «Міжгір'я» є предметом даного адміністративного спору. З часу прийняття оспорених актів і проведених зборів колишніх членів КСП «Міжгір'я»між сторонами виникли публічно-правові відносини в результаті дій органів влади і місцевого самоврядування.

Вказані розпорядження державної адміністрації, дії її посадових осіб і посадових осіб сільської ради позивач просить визнати незаконними.

Відповідачі заперечують проти пред'явленого до них позову. Відповідно до приписів ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень і дій суб'єктів владних повноважень доказування правомірності своїх рішень і дій покладається на відповідачів.

З матеріалів справи вбачається, що при виконанні заходів по розпаюванню земель позивача було порушено вимоги Указу Президента України від 8.08.1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», яким передбачено створення комісій підприємств з числа їх працівників для визначення кола осіб, які мають право на паї, розміри земельних часток, затвердження цих розмірів часток райдержадміністраціями, визначення вартості земельних часток по кожному підприємству, виготовлення землевпорядної документації.

Перелічені організаційні заходи і види робіт керівництвом і членами підприємства позивача не виконувались, оскільки вони не виявляли бажання ліквідовувати підприємство, як цілісний майновий комплекс, який буде ліквідований при паюванні земель, яке потягне за собою і паювання майна підприємства.

Представники відповідачів в судових засіданнях не довели правомірність своїх дій при проведенні зборів членів колишнього КСП «Міжгір'я»та створення робочої групи, до складу якої були включені особи, які не можуть виконувати роботу від імені членів спілки «Міжгір'я»і включені в склад цієї групи на зборах працівників не існуючого після реорганізації КСГП «Міжгір'я».

Не виконавши передбачений Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»необхідний комплекс робіт по розпаюванню земель з участю керівних органів і членів підприємства позивача, відповідачі приступили до послідуючого етапу розпаювання земель позивача -про виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власником земельних часток (паїв).

В судових засіданнях представники відповідачів також не довели правомірності дії відповідачів при виконанні заходів при виділенні в натурі земельних ділянок без дотримання вимог Закону України від 05.06.2003р. № 899-IV про порядок виділення земельних ділянок в натурі без документів, які перелічені у ст. 2 цього Закону -сертифікатів на право на земельну ділянку, свідоцтв про спадщину, договорів купівлі-продажу землі, рішень судів та документів про членство в підприємстві, та відсутності рішень сільської ради чи районної державної адміністрації про виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості), як це передбачено у ст. 3 вказаного Закону.

Відповідачами не доведено і правомірність їх дій при створенні комісії за участю сільського голови, працівника сільської ради, представника відділу земельних ресурсів для проведення роботи по підготовці і розподілу земельних часток паїв при тому, що відповідно до приписів ст.9 вказаного Закону розподіл земельних ділянок має проводитись на зборах власників земельних ділянок паїв при кворумі не менше двох третин власників паїв, без створення ж яких-небудь комісій.

Участь районної державної адміністрації і Іркліївської сільської ради у організації та проведенні нелегітимних зборів бувших працівників неіснуючого підприємства КСП “Міжгір'я», що підтверджується Протоколом зборів від 06.09.2008 р. (а.с. 39 том 1), оголошенням в місцевій газеті (а.с. 34 том 1), запрошення на збори членів колгоспу “Радянська Україна» (ас. 193) підписали від імені Чорнобаївської райдержадміністрації та Іркліївської сільської ради. На підставі викладеного переліку порушень суд вважає за необхідне визнати незаконними розпорядження голови Чорнобаївської райдержадміністрації №217 від 29.08.2007р. та дії посадових осіб райдержадміністрації і сільської ради по проведенню зборів і прийняттю рішення.

Районний відділ земельних ресурсів виключений зі складу відповідачів ухвалою господарського суду від 24 вересня 2008р., оскільки працівники цього відділу не вчинили яких-небудь дій, які спричинили б виникнення між цим відділом і позивачем публічно - правових відносин.

Колегія суддів вважає не пропущеним річний строк на звернення до господарського суду з даним адміністративним позовом за захистом свого порушеного права при оскарженні розпорядження від 29.08.2007 р. №217 позивачем, оскільки позивач про існування цього розпорядження довідався тільки після проведення зборів від 06.09.2008 року.

Відповідно до ст. 162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, а тому вважає за можливе вийти за межі позовних вимог в частині визнання протиправними дій райдержадміністрації по прийняттю розпорядження від 29.08.2007р. №217.

В задоволені позові в частині визнання таким, що не підлягає виконанню, рішення зборів колишніх членів КСГП «Міжгір'я»від 06.09.2008р. слід відмовити, скільки дане рішення не є адміністративним актом і його оскарження не підпадає під визначення ст. 17 КАС України -відсутній публічно-правовий спір.

Судовий збір на підставі ст.ст. 87, 94 КАС України суд вважає за необхідне покласти на позивача та не стягувати його з відповідачів.

Керуючись ст. ст. 159, 161, 163, КАС України, на підставі ст. 14 Конституції України, Закону України від 05.06.2003 року, Указу Президента України від 08.08.1995 р. №729/95, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Чорнобаївської районної державної адміністрації по прийняттю розпорядження №217 від 29.08.2007р. та проведенню з Іркліївською сільською радою 06.09.2008 року зборів бувших членів колишнього КСГП “Міжгір'я», внесених до додатку №1 до Державного акту на право колективної власності на землю серії ЧР №19-4, виданого 21.07.1994р. з розподілу земельних часток (паїв) між їх власниками.

В решті вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.

Судова колегія : Головуючий Г.М.Скиба

cудді В.М Грачов

Н.М. Курченко