15.01.09
Справа №АС12/532-08.
За позовом: Дочірнього підприємства «Сумський облавтодор» Відкритогоакціонерного товариства «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України», м.Суми
до відповідача: Державної податкової інспекції в м.Суми
про скасування податкового повідомлення - рішення
Суддя Лугова Н.П.
Представники:
від позивача Грищенко В.В., Овдієнко А.С.
від відповідача Галинська О.Б., Циганенко А.К.
У засіданні брали участь: секретар судового засідання Балясна В.С.
Згідно ухвали суду від 10.09.2008р. на підставі ст. 165 КАС України справу було передано від судді Костенко Л.А. на розгляд судді Шевченко П.І., у судовому засіданні, що відбулося 11.09.2008р. на підставі ст. 150 КАС України розгляд справи було відкладено на 23.10.2008р.; згідно ухвали суду від 21.10.2008р. справу було передано на розгляд судді Костенко Л.А., згідно ухвали суду від 23.10.2008р. розгляд справи було відкладено на 13.11.2008р., 13.11.2008р. було оголошено перерву до 09.12.2008р., згідно ухвали суду від 05.12.2008р. справу було передано на розгляд судді Луговій Н.П., 09.12.2008р. було оголошено перерву до 09.12.2008р., 09.12.2008р. розгляд справи було відкладено до 15.01.2009р.
Суть спору: позивач просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ в м.Суми № 0002061501/0/19382 від 19.03.2008 року, податкове повідомлення-рішення № 0002061501/1/19382 від 18.04.2008 року, податкове повідомлення-рішення № 0002061501/2/19382 від 22.05.2008 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 255 824,00 грн. , за порушення п.п. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідач подав відзив на позовну заяву в якому заперечує проти позовних вимог посилаючись на те, що оскаржувані податкові повідомлення -рішення є правомірними та обґрунтованими.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши надані ними докази, суд встановив наступне:
ДПІ в м.Суми 13.03.2008р. була проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка податкової звітності позивача з податку на прибуток, про що складено акт про результати невиїзної документальної (камеральної) перевірки за № 2323/15-1/31931024/199 від 13.03.2008р.
Зокрема, як вбачається з вищевказаного акту, за результатами фінансово - господарської діяльності підприємства за 2007 рік ДП «Сумський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» було сплачено до бюджету частину чистого прибутку (доходу), а саме, 19.02.2008р. на суму 511 650 грн.
Як свідчить вищевказаний акт, в ході перевірки відповідачем було виявлено несплату авансових внесків нарахованих на суму дивідендів та прирівняних до них платежів в сумі 127 912 грн. по строку сплати 19.02.2008р., що є порушенням підпункту 7.8.2 п. 7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997р. за № 283/97-ВР зі змінами та доповненнями.
На підставі вищевказаного акту, відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.03.2008р. № 0002061501/0/19382 про застосування штрафних санкцій в сумі 255 824 грн. 00 коп.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням - рішенням позивач у порядку ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000р. зі змінами та доповненнями, звертався зі скаргами в апеляційному порядку до податкових органів усіх рівнів.
Судом встановлено, що за результатами розгляду скарг були прийняті рішення про відмову у задоволенні скарг та податковими повідомленнями - рішеннями № 0002061501/1/19382 від 18.04.2008р., № 0002061501/2/19382 від 22.05.2008р., № 0002061501/3/19382 позивачеві були доведені нові граничні терміни сплати авансового внеску податку на прибуток.
В обгрунтування вимог викладених у позовній заяві позивач посилається на те, що за результатами діяльності підприємства за 11 місяців 2007р. було зараховано та сплачено податок на прибуток в сумі 695 672, 00 грн.. але фактично сума податку на прибуток за 2007 рік складає 558 688,00 грн.
Як зазначає позивач у позовній заяві, підприємство мало переплату до бюджету по податку на прибуток у розмірі 136 984,00 грн.
Позивач посилається на те, що розмір авансового внеску який емітент корпоративних прав повинен був внести до бюджету склав 127 912 грн. 00 коп.
Але, оскільки підприємство мало переплату податку на прибуток у розмірі 136 984,00 грн. та оскільки авансовий внесок та податок на прибуток сплачується на один і той же розрахунковий рахунок, у відповідності до п.16.16 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997р. № 283/97-ВР - надміру внесені до бюджету суми податку, що нараховані за звітний період наростаючим підсумком з початку року зараховуються в рахунок наступних платежів, тому, на думку позивача, підприємство не повинно було перераховувати авансовий внесок у розмірі 127 912,00 грн.
Відповідно до матеріалів справи, ДП «Сумський облавтодор» 11.02.2008р. було подано до ДПІ в м.Суми розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово - господарської діяльності в 2007 році.
Згідно зазначеного розрахунку, частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті за результатами діяльності за 2007 рік склала 511 650,00 грн. Даний платіж сплачений підприємством 19.02.2008р.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб»єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, зазначені відрахування проводяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Порядок відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2007р. № 68.
Крім того, порядок нарахування дивідендів, що сплачуються до державного бюджету господарськими організаціями, визначений п. 7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997р. № 283/97-ВР. Цей Закон є спеціальним законом з оподаткування по вказаному платежу.
Слід зазначити, що пункт 7.8 ст.7 даного Закону не регламентує виплату дивідендів, а встановлює порядок та обов»язок сплати платником податку авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів.
Зокрема, підпунктом 7.8.2. п.7.8 ст.7 Закону України « Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997р. № 283/97-ВР передбачено, що крім випадків передбачених підпунктом 7.8.5 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам) нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки встановленої п.10.1 ст.10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів призначених для виплати без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів.
Згідно з підпунктом 7.8.4 п.7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», у разі коли за наслідками звітного періоду сума податкових зобов»язань платника податку має від»ємне значення, сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звітного періоду у зв»язку із нарахуванням дивідендів, додається у збільшення такого від»ємного значення.
У разі коли сума такого авансового внеску перевищує суму податкових зобов»язань підприємства - емітента корпоративних прав за податком на прибуток такого звітного періоду, різниця переноситься у зменшення податкових зобов»язань наступного податкового періоду, а при отриманні від»ємного значення податкового зобов»язання такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов»язань майбутніх податкових періодів.
Нарахування та сплата авансового внеску відбуваються відповідно до положень вищевказаного Закону та здійснюються до подання декларації з податку на прибуток підприємства і заповнення рядка 20 декларації не є підставою для нарахування та сплати цього авансового внеску.
Тобто, авансовий внесок є складовою частиною зобов»язання з податку на прибуток у розумінні п. 1.2 ст.1 зазначеного Закону, але заповнення рядка 20 декларації з податку на прибуток підприємства не може вважатися узгодженням суми цього внеску.
Твердження позивача про те, що він має переплату по податку на прибуток не підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє позивачеві в задоволенні позовних вимог щодо скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ в м.Суми № 0002061501/0/19382 від 19.03.2008 року, податкове повідомлення-рішення № 0002061501/1/19382 від 18.04.2008 року, податкове повідомлення-рішення № 0002061501/2/19382 від 22.05.2008 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 255 824,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В позові Дочірньому підприємству «Сумський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» щодо скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ в м.Суми № 0002061501/0/19382 від 19.03.2008 року, податкове повідомлення-рішення № 0002061501/1/19382 від 18.04.2008 року, податкове повідомлення-рішення № 0002061501/2/19382 від 22.05.2008 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 255 824,00 грн. - відмовити .
2. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
3. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її складення у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 дні після подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ Н.П.ЛУГОВА
У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови підписано 20.01.2009р.