8.1.1
Іменем України
16 січня 2013 року Справа № 2а/1270/10345/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді: Мирончук Н.В.
при секретарі судового засідання: Чернікової Я.В.
за участю представників сторін:
представника позивача: Ревенко С.С. (довіреність від 26.06.2012),
представника відповідача: Протасенко С.О. (довіреність від 03.01.2013 №3/10),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Луганська адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпара» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
25 грудня 2012 року позивач - ТОВ «Імпара» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську Луганської області Державної податкової служби, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо неприйняття поданої позивачем декларації з податку на додану вартість разом із додатками за серпень 2012 року, яка була подана 12.09.2012 та зобов'язати відповідача - Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби прийняти подану позивачем декларацію з податку на додану вартість разом із додатками за серпень 2012 року, яку було подано 12.09.2012року.
Позовні вимоги позивач обґрунтував наступним.
12 вересня 2012 року позивач подав до Ленінської МДПІ у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2012 року.
27 вересня 2012 ТОВ «Імпара» отримало від відповідача повідомлення №20444/18-416 від 17.09.2012 про невизнання як податкової звітності податкової декларації з ПДВ за серпень 2012 року.
Підставою для невизнання вказаної декларації як податкової звітності, на думку Ленінської МДПІ у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби, є порушення пунктів 184.5 та 184.6 статті 184 Податкового кодексу України у зв'язку з тим, що декларація подана особою, реєстрацію якої в якості платника ПДВ анульовано 22.06.2010 року.
Позивач не погоджується із вказаним повідомленням, вважає його незаконним та зазначає, що 05.02.2009р. його було зареєстровано як платника податку на додану вартість, про що йому було видано свідоцтво №100162159 про реєстрацію платника податку на додану вартість.
22.06.2010 свідоцтво №100162159 про реєстрацію платника ПДВ було анульовано актом Ленінської МДПІ у м.Луганську.
Проте, позивач оскаржив зазначене рішення податкового органу до суду.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28.10.2010р. по справі №2а-7134/10/1270 позовні вимоги ТОВ «Імпара» було задоволено: дії Ленінської МДПІ у м. Луганську щодо прийняття рішення у вигляді акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Імпара» від 22.06.2010р. визнано неправомірними; скасовано рішення Ленінської МДПІ у м. Луганську у вигляді акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Імпара» від 22.06.2010; зобов'язано Ленінську МДПІ у м. Луганську поновити реєстрацію ТОВ «Імпара» в якості платника податку на додану вартість з 22.06.2010р..
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.01.2011року постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Таким чином, на думку позивача, позивач фактично з 22.06.2010р. та на момент подання декларації з податку на додану вартість за серпень 2012 року і винесення відповідачем повідомлення про неприйняття податкової звітності є платником ПДВ.
Тому, позивач вважає, що відповідачем безпідставно не визнано декларацію з ПДВ за серпень 2012 року як податкову звітність.
Позивач вважає дії відповідача протиправними і такими, що порушують його права та інтереси.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, послався на те, що декларація з податку на додану вартість за серпень 2012 року, подана позивачем поштою, не була прийнята Ленінською МДПІ у м.Луганську, оскільки вказану податкову декларацію було подано позивачем після анулювання свідоцтва платника ПДВ 20.06.2010. Подання податкової декларації за серпень 2012р. є вже строком після анулювання свідоцтва платника ПДВ. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступного.
Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності зі статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України на законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Статтею 48 Податкового кодексу України визначено вимоги до складання податкової декларації.
Згідно пункту 48.1 цієї статті, податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (пункт 48.2).
Пунктом 48.3 статті 48 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Пункт 48.4 статті 48 Податкового кодексу України передбачає, що в окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
- відмітка про звітування за спеціальним режимом;
- код виду економічної діяльності (КВЕД);
- код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Згідно пункту 48.5 статті 48 Податкового кодексу України, податкова декларація повинна бути підписана:
-48.5.1. керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку;
-48.5.2. фізичною особою - платником податків або його законним представником;
-48.5.3. особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції.
Якщо податкова декларація подається податковими агентами - юридичними особами, вона повинна бути підписана керівником такого агента та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації такого агента, а якщо податковим агентом є платник податків - фізична особа - таким платником податків.
Згідно з пунктом 48.7 зазначеної статті, податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.
Відповідно до пункту 49.8 статті 49 Податкового кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації, уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно з пунктом 49.10 статті 49 Податкового кодексу України, відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
Відповідно до пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України, у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
-49.11.1. у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;
-49.11.2. у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
Пунктом 49.12 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що в разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації, платник податків має право:
-49.12.1. подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;
-49.12.2. оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.
Пунктом 180.1 статті 180 розділу V Податкового кодексу України «Податок на додану вартість» встановлено, що для цілей оподаткування платником податку є, зокрема, будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу; будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.
Відповідно до пункту 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 №168/97-ВР, що діяв до 01.01.2011, реєстрація особи як платника ПДВ діє до дати її анулювання.
Аналогічні положення містить і Податковий кодекс України.
Згідно пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку.
Відповідно до пункту 184.2 цієї статті, анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б»-«и» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного органу державної податкової служби.
Свідоцтво про реєстрацію платника податку вважається анульованим з дати анулювання реєстрації платника податку. У разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.
Проте, судом встановлено, що ТОВ «Імпара» зареєстровано, згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, в якості юридичної особи виконавчим комітетом Бориспілької міської ради Київської області 12.09.2006р. (а.с. 24).
Як платник податків, позивач - ТОВ «Імпара» перебуває на обліку в Ленінській МДПІ у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби, з 20.09.2006р. його було зареєстровано в якості платника податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом №100162159 (а.с. 25).
12.09.2012р. ТОВ «Імпара» кур'єрською доставкою надіслало до Ленінської МДПІ у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2012 року разом із додатками (а.с. 35).
Листом від 17.09.2012р. за №20444/18-416 відповідач повідомив ТОВ «Імпара» про невизнання податкової декларації з ПДВ, поданої 12.09.2012, як податкової звітності у зв'язку з анулюванням 22.06.2012р. свідоцтва платника ПДВ (а.с. 26).
Документів відносно анулювання 22.06.2012р. свідоцтва платника ПДВ ТОВ «Імпара», відповідачем в судове засідання не надано. В судовому засіданні відповідач пояснив, що анульовано свідоцтво платника ПДВ - 22.06.2010р., в зазначеному листі від 17.09.2012р. відповідачем була допущена опечатка відносно року анулювання.
Судом в судовому засіданні встановлено, що 22.06.2010р. свідоцтво №100162159 про реєстрацію платника ПДВ ТОВ «Імпара» було анульовано актом Ленінської МДПІ у м.Луганську. Позивач оскаржив рішення податкового органу до суду.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28.10.2010р. у справі №2а-7134/10/1270 позовні вимоги ТОВ «Імпара» було задоволено: дії Ленінської МДПІ у м.Луганську щодо прийняття рішення у вигляді акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Імпара» від 22.06.2010р. визнано неправомірними; скасовано рішення Ленінської МДПІ у м.Луганську у вигляді акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Імпара» від 22.06.2010р.; зобов'язано Ленінську МДПІ у м.Луганську поновити реєстрацію ТОВ «Імпара» в якості платника податку на додану вартість з 22.06.2010р. (а.с. 36-40).
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.01.2011р. постанову суду першої інстанції залишено без змін (а.с. 41-43).
Відповідно до статті 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Стаття 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судом не може бути прийнято до уваги посилання відповідача на те, що податкова декларація з ПДВ за серпень 2012 року подана не платником цього податку та після строку анулювання свідоцтва платника ПДВ, оскільки постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28.10.2010р. Ленінську МДПІ у м.Луганську зобов'язано поновити ТОВ «Імпара» в якості платника податку на додану вартість з 22.06.2010р.. Судове рішення, на час розгляду зазначеної справи, набрало законної сили.
Відповідно до п. 183.12 Податкового кодексу України, реєстр платників податку на додану вартість веде центральний орган державної податкової служби.
Згідно п. 6.2 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування свого рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ.
Позивач звертався до відповідача з листом, в якому просив повідомити, які дії по виконанню постанови Луганського окружного адміністративного суду від 28.10.2010 у справі №2а-7234/10/1270 здійснено Ленінською МДПІ у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби (а.с. 51-52).
Листом від 19.03.2012 №9322/29 Товариство з обмеженою відповідальністю «Імпара» було повідомлено, що Ленінською міжрайонною державною податкової інспекцією у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби було подано касаційну скаргу на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28.10.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.01.2011. (а.с. 53).
З часу винесення ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.01.2011р. відповідачем не було вжито жодних заходів до виконання рішень судів, як то звернення до Державної податкової адміністрації України щодо виконання судового рішення про поновлення реєстрації позивача платником ПДВ.
Відповідачем надано до суду копію листа від 04.10.2012р. на ім'я заступника ДПС в Луганській області, в якому ним вказано, що ним подано касаційну скаргу і Вищим адміністративним судом України відмовлено Ленінській СДПІ в м. Луганську в задоволенні заяви про зупинення виконання постанови ЛОАС від 28.10.2.10р. та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.01.2011р. (а.с. 61).
Відповідачем надано до суду копію листа лише від 25.10.2012р. на ім'я ДПС України з проханням розглянути питання про поновлення в реєстрі платників ПДВ - Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпара». (а.с. 62-63).
Відповіді на нього до суду відповідачем не надано.
Самої касаційної скарги та відомостей щодо результатів розгляду касаційної скарги відповідачем суду не надано, а відтак на теперішній час відсутні законні підстави для не виконання відповідачем довготривалий час рішення суду, яке набрало законної сили.
Досліджена судом декларація з податку на додану вартість за серпень 2012 року з додатками оформлена у відповідності до приписів статті 48 Податкового кодексу України, Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.11 №41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 №197/18935, містить обов'язкові реквізити, підписи уповноважених осіб, печатку підприємства. (а.с. 27-29).
За таких обставин, суд вважає дії відповідача щодо неприйняття у позивача податкової декларації з ПДВ за серпень 2012 року протиправними, у зв'язку з чим вважає за необхідне зобов'язати відповідача прийняти та вважати поданою податкову звітність ТОВ «Імпара» - податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2012 року.
З огляду на викладене, суд вважає, що визнання судом протиправним дій відповідача щодо неприйняття податкової звітності та зобов'язання відповідача прийняти та вважати поданою таку податкову звітність є достатнім та необхідним способом захисту прав позивача та покладає обов'язок на податковий орган вчинити всі необхідні дії, визначені законом, при прийнятті податкової звітності.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 11, 17, 18, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпара» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби щодо неприйняття у Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпара» податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2012 року, яка була подана 12.09.2012р..
Зобов'язати Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м.Луганську Луганської області Державної податкової служби прийняти подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Імпара»- податкову декларацію з податку на додану вартість разом з додатками за серпень 2012 року, яку було подано 12.09.2012р..
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпара» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 32,19 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяН.В. Мирончук