Справа № 562/70/13- а
14.01.2013 року м.Здолбунів
Суддя Здолбунівського районного суду Рівненської області Калюжний А.Є., при вирішенні питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Уїздецької сільської ради, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування та державного акту на право приватної власності на землю,-
У поданій до суду позовній заяві ОСОБА_1 просить визнати незаконним та скасувати рішення сесії Уїздецької сільської ради Здолбунівського району від 16 квітня 2008 року за № 307 про передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2500 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1; скасувати державний акт серії ЯЖ № 279118 на право власності на земельну ділянку, виданий ОСОБА_2 на підставі рішення сесії Уїздецької сільської ради від 16 квітня 2008 року за № 307, на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2500 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до п. 4 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з вимогами ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
За змістом частини першої ст. 374 ЦК України та ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на її території належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад міст; організація землеустрою; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
При цьому, як випливає зі змісту зазначеної статті, сільська рада має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другої цієї статті.
Звертаючись до суду із позовом, позивач зазначає, що на підставі рішення Здолбунівського районного суду від 29 квітня 2009 року вона набула право власності на будинковолодіння АДРЕСА_1, що належало її батькові ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стверджує, що набувши право власності на вказаний житловий будинок вона звернулася до Уїздецької сільської ради із заявою про передачу їй у приватну власність земельної ділянки для обслуговування житлового будинку та господарських споруд, оскільки листом Уїздецької сільської ради від 07.07.2009 року за № 2-14/72 їй було повідомлено, що згідно даних погосподарського обліку за 1986-1990 роки біля будинку, який належав ОСОБА_3, земельна ділянка значилася розміром 0,50 га, при цьому розмежування щодо цільового призначення не вказується. Однак їй було роз'яснено, що згідно п.4 ст. 78 ЗК України особам (їх спадкоємцям), які мали у власності земельні ділянки до 15 травня 1992 року, земельні ділянки не передаються.
Зазначає, що в липні 2012 року звернулася в Державну інспекцію сільського господарства в Рівненській області щодо порушення вимог земельного законодавства при приватизації земельних ділянок на території Уїздецької сільської ради. З отриманої відповіді їй стало відомо, що рішенням сесії Уїздецької сільської ради від 16 квітня 2008 року передано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, на підставі даного рішення ОСОБА_2 виданий державний акт на право власності на вказану земельну ділянку серії ЯЖ № 279118.
Вказує, що внаслідок видачі відповідачу державного акту на право власності на землю порушуються її законні права та інтереси, так як вона позбавлена можливості розпоряджатися житловим будинком.
Вищевикладене свідчить про те, що у даному випадку існує спір з органом місцевого самоврядування не лише з приводу оскарження його рішення щодо передачі у власність спірної земельної ділянки, а й з приводу права власності на цю земельну ділянку.
Правовідносини, які склались між сторонами, стосуються прав та підстав набуття права власності на земельну ділянку і позивачем оспорюється право власності, яке виникло у відповідача з отриманням державного акту на спірну земельну ділянку, а тому й відповідно виник спір про право, який належить до компетенції загальних судів.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що зазначені вимоги не мають ознак публічно-правового спору, а відтак повинні розглядатися за правилами, встановленими ЦПК України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.109 КАС України, суд, -
У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Уїздецької сільської ради, ОСОБА_2, про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування та державного акту на право приватної власності на землю - відмовити.
На дану ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на дану ухвалу суду подається через Здолбунівський районний суд протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя: