Справа № 914/1456/2012
Номер провадження №2-а/914/144/2012
"01" червня 2012 р. м.Снятин
Суддя Снятинського районного суду Івано-Франківської області Бородовський С.О. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі про визнання неправомірним зменшення та перерахунок пенсії по інвалідності та стягнення коштів., -
До Снятинського районного суду Івано-Франківської області звернулася ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області з позовом про визнання неправомірним зменшення та перерахунок пенсії по інвалідності та стягнення коштів.
Суд ухвалив розглянути вказаний позов порядку скороченого провадження на підставі ст. 183-2 КАС України.
Провадження в справі в частині вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про зобов'язання виконувати постанову Снятинського районного суду від 30 грудня 2010 року № 2а-2836/2010 закрито ухвалою від 01 червня 2012 року, оскільки вона не підлягає розглядові судом.
Позивач вказує, що відноситься до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, інвалід 3 групи. Постановою Снятинського районного суду від 30 грудня 2010 р. задоволено позов до відповідача, зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру 6-ми мінімальних пенсій за віком. З листопада 2011 р. відповідач проводив виплату пенсії в меншому розмірі. Позивачка вказує, що 10 листопада 2011 року звернулась до відповідача з проханням повідомити у зв'язку з чим в листопаді 2011 року їй зменшено розмір пенсії. 15 листопада 2011 року отримала відповідь щодо свого звернення.
30/05/2012 р. відповідач подав заперечення, в якому вказав, що відповідно до ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих законів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Законом України від 14/06/2011 р. "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік"встановлено, що у 2011 році положення ст. ст. 39,50,51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Відповідач вказує, що виплата пенсії позивача здійснюється в розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету"від 06/07/2011 р.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року в справі № 1-11/2012 аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Дане рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
В п. 2 постанови Пленуму ВАСУ від 16.03.2012 № 4 "Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"вказано, що судам варто враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Ураховуючи особливість дії в часі закону про Державний бюджет України на відповідний рік, нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, виданий на його виконання, також діє у межах бюджетного року.
Законом України від 14 червня 2011 року №3491-VІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Прикінцеві положення доповнені пунктом 4, виходячи із змісту якого, у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Зазначені норми набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 19 червня 2011 року, оскільки опублікуванні в газеті "Голос України" за 18 червня 2011 року №110 (5110).
На виконання пункту 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" №3491-VI від 14 червня 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 6 липня 2011 року №745, яка відповідно до пункту 5 Указу Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" №503/97 від 10 червня 1997 року набрала чинності з 23 липня 2011 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 р. № 20-рп/2011 "У справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) п. 4 розділу VII;Прикінцеві положення "Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), п. 4 розділу VII;Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 р. № 2857-VI з наступними змінами.
Прийняття нових законів, визнання положень цих законів конституційними, прийняття постанов Кабінетом Міністрів України та роз'яснення Конституційним Судом України порядку застосування цих постанов нарівні з законами є обставинами, які впливають на порядок виконання судового рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 159, 161-163, 183-2 КАС України, -
в позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про визнання з листопада 2011 року дій по відміні дії в несудовому порядку судових рішень -Постанови Снятинського районного суду від 30 грудня 2010 року № 2а-2836/2010 неправомірною - відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови через Снятинський районний суд.
Суддя: підпис
Суддя Снятинського районного суду Бородовський С.О.