ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
21 грудня 2012 року № 2а-10509/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Іванині М.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до 1) Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»Київська обласна філія;
2) Відділу Держкомзему у м. Василькові Київської області
про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 (надалі -позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»Київська обласна філія (надалі - відповідач 1) та Відділу Держкомзему у м. Василькові Київської області (надалі -відповідач 2, Відділ), в якому із урахуванням уточнень позовних вимог позивач просить:
- визнати неправомірними дії відповідачів - Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»Київська обласна філія, Відділу Держкомзему у м.Василькові Київської області щодо відмови у безоплатній видачі Держакту на право володіння земельною ділянкою безоплатно;
- зобов'язати відповідачів оформити Держакт на право володіння земельною ділянкою безоплатно.
Позовні вимоги обґрунтовані неправомірною, на думку позивача, бездіяльністю відповідачів, що проявилася у невидачі Держакту на право володіння земельною ділянкою, оскільки відповідно до постанови КМУ №844 від 05.08.2009 р. відповідачі зобов'язані видати такий акт на безоплатній основі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 серпня 2012 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»в особі Київської обласної філії в судових засіданнях та відзиві на позовну заяву проти задоволення позовних вимог заперечив вказуючи, що на даний час Державним бюджетом України не передбачено коштів на заходи виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.2009р. № 844, тому у підприємства відсутня можливість виготовити Дежакт за рахунок бюджетних грошових ресурсів.
Представник Відділу Держкомзему у м. Василькові Київської області проти задоволення позовних вимог заперечив та звернув увагу на відсутність фінансування на виконання безоплатної видачі та оформлення Держаків на право володіння земельною ділянкою. Також представник відповідача 2 зазначив, що у випадку ОСОБА_1 відповідач 1 повинен був виготовити технічну документацію та передати її до Відділу Держкомзему у м. Василькові Київської області, після чого остатній повинен був завершити оформлення Держакту, але оскільки така документація передана не була, то завершити оформлення такого акту не було можливості.
В судове засідання 17 грудня 2012 року представники відповідачів не з'явилися, жодних клопотань від них на адресу суду не надходило. За таких обставини враховуючи положення ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи було продовжено в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, враховуючи позицію відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.
05 серпня 2009 року постановою Кабінету Міністрів України №844 «Деякі питання реалізації права власності на землю громадянами України» був затверджений Порядок безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, яким визначено спрощену процедуру безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 та наступних роках державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель, ведення особистого селянського господарства в межах населених пунктів та ведення садівництва у розмірах, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, після прийняття рішення про передачу громадянам безоплатно у приватну власність земельних ділянок органами місцевого самоврядування до 1 січня 2002 року (п.п. 1 п.1).
Відповідно до п. 5 зазначеного Порядку територіальні органи Держкомзему (замовники), на підставі заяви про видачу державного акта на право власності на земельну ділянку протягом трьох робочих днів з дати її надходження, укладають договори про розроблення технічної документації - з державними підприємствами, що належать до сфери управління Держкомзему та мають ліцензію на проведення робіт із землеустрою (виконавці), у разі передачі земельних ділянок громадянам у власність у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 1 та пункті 3 цього Порядку.
Як встановлено судом, у відповідності до вказаного Порядку гр. ОСОБА_1 до Відділу Держкомзему у м. Василькові Київської області (через виконавчий комітет Васильківської міської ради) була подана заява про оформлення та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,0600 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 (вхідний № 321070000822 від 30.10.2009 р.). До заяви були додані, зокрема, рішення виконавчого комітету Васильківської міської ради від 21.10.1997 р. № 313 про передачу земельної ділянки у власність та копії паспорту, ідентифікаційного номеру.
На виконання вищезазначеної постанови (пункт 5) та з урахування заяви гр. ОСОБА_1 між Відділом та Васильківським районним відділом Київської обласної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру»був укладений договір на розробку технічної документації по складанню державного акту на право власності на земельну ділянку по АДРЕСА_1 - № 321070000822/ТД від 02.11.2009 р. Водночас було затверджено технічне завдання з розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.
Відповідно до п.6 Порядку, виконавець протягом 10 робочих днів з дня укладення договору про розроблення технічної документації: проводить аналіз документів, що надійшли від замовника; отримує в регіональній філії Центру кадастру матеріали чергового кадастрового плану в електронному вигляді; виконує необхідні обстежувальні, польові та камеральні роботи; виготовляє технічну документацію у двох примірниках і подає їх на паперовому та електронному носіях до регіональної філії Центру кадастру і замовникові для погодження.
Тобто, Васильківський районний відділ КОФ ДП «Центр ДЗК»повинен був протягом десяти днів виготовити технічну документацію та передати до Відділу для погодження. Однак готова технічна документація до Відділу не надходила, тому відповідні висновки Відділом не надавались, кадастровий номер на земельну ділянку не присвоєний, бланк державного акту на право власності на земельну ділянку Відділом не отриманий.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що фінансування робіт і послуг, пов'язаних з виготовленням технічної документації, оформленням та видачею державних актів на право власності на земельну ділянку, здійснюється замовником (територіальним органом Держкомзему) за рахунок коштів державного бюджету.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 р. № 844 заборонено стягнення з громадян України плати за оформлення видачу відповідно до Порядку безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки таких актів та надання додаткових і супутніх послуг з розроблення документації із землеустрою, а також будь-яких інших платежів, зокрема внесків до благодійних та інших фондів. Крім цього, зазначено виділити за рахунок нерозподілених коштів Стабілізаційного фонду на безповоротній основі 507 784,8 тис. гривень для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки.
Також зазначеною постановою затверджено Порядок використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки. Даний Порядок визначає механізм використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду за напрямом "інші витрати", передбаченим пунктом 22 частини першої статті 76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки (далі - бюджетні кошти). Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінприроди. Розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня є Держкомзем.
Одержувачами бюджетних коштів є державне підприємство "Центр державного земельного кадастру", інші державні підприємства, що належать до сфери управління Держкомзему і Мінприроди та мають ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Бюджетні кошти надаються їх одержувачам через Республіканський комітет Автономної Республіки Крим із земельних ресурсів, головні управління Держкомзему в областях, мм. Києві та Севастополі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2009 р. № 1112 «Про додаткові заходи щодо безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 р. державних актів на право власності на земельні ділянки»було доручено Міністерству фінансів під час доопрацювання та розроблення проекту Закону про Державний бюджет України на наступні роки передбачити видатки для здійснення заходів щодо безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки. Проте, в Державному бюджеті України на 2010, 2011 та 2012 роки кошти на заходи з виконання постанови № 844 не передбачені.
Як вказує позивач, він неодноразово звертався до відповідачів (що ними не заперечується) з метою безоплатного отримання зазначеного акту, проте згідно листа Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»Київська обласна філія від 27.06.2012р. № С-4-1/233 отримав лист, в якому пояснювалось, що у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування робіт по виготовленню Держакту, його безоплатно виговити немає можливості.
Вважаючи такі дії неправомірними позивач звернувся до суду із даним позовом і заявив відповідні позовні вимоги.
Проте, суд не може погодитись із обґрунтованістю п. 1 позовних вимог та повторно звертає увагу на п. 14 Порядку, відповідно до якого фінансування робіт і послуг, пов'язаних з виготовленням технічної документації, оформленням та видачею державних актів на право власності на земельну ділянку, здійснюється замовником за рахунок коштів державного бюджету. Враховуючи відсутність фінансування, а також те, що надходження коштів з Державного бюджету України на виконання вимог Порядку від відповідачів не залежить, то суд вважає логічною відмову останніх виготовити позивачу Держакт на право володіння земельною ділянкою безоплатно.
Крім того, згідно п.п.7-12 Порядку замовник погоджує технічну документацію протягом трьох робочих днів з дати її надходження та подає для заповнення до районного (міського) підрозділу регіональної філії Центру кадастру бланк державного акта на право власності на земельну ділянку або повертає органу місцевого самоврядування (чи громадянину у випадках, передбачених абзацом третім пункту 4 цього Порядку) за актом приймання-передачі подані ним заяву та документи з обґрунтуванням причини повернення.
Регіональна філія Центру кадастру протягом одного робочого дня з дня надходження технічної документації на електронному носії перевіряє її зміст, вносить відповідні відомості до бази даних державного земельного кадастру і передає до районного (міського) підрозділу регіональної філії Центру кадастру для заповнення бланка державного акта на право власності на земельну ділянку.
Районний (міський) підрозділ регіональної філії Центру кадастру протягом одного робочого дня з дня отримання бланка державного акта на право власності на земельну ділянку заповнює його та передає замовнику для підписання.
Державний акт на право власності на земельну ділянку, підписаний замовником та органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, який прийняв рішення про безоплатну передачу громадянинові земельної ділянки у власність, передається для державної реєстрації відповідному районному (міському) підрозділові Центру кадастру.
Видача державного акта на право власності на земельну ділянку здійснюється представником районного (міського) підрозділу Центру кадастру у строк, що становить не більш як 30 робочих днів після надходження заяви про його видачу до замовника, за місцем розташування земельної ділянки.
Таким чином, Порядком визначена певна процедура, яка передує видачі державного акта на право власності на земельну ділянку, серед яких розроблення технічної документації ЦЗК або державними підприємствами, що належать до сфери управління Держкомзему та мають ліцензію на проведення робіт із землеустрою.
В свою чергу, у відповідності до норм Порядку такі роботи повинні бути профінансовані бюджетними коштами, що, на думку суду, є невід'ємною частиною законодавчо визначеної процедури безоплатного виготовлення Держактів.
Отже, не отримавши від Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»Київська обласна філія технічної документації Відділ Держкомзему у м. Василькові Київської області не мав можливості видати позивачу приватизаційні документи на земельну ділянку, оскільки не дотримання процедури, що передує видачі державних актів на права власності на земельні ділянки, буде порушенням Порядку безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки.
Вказана позиція узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України, що викладена в ухвалі від 20.11.2012р. № К/9991/22064/11.
Враховуючи наведене суд приходить до висновку про те, що зобов'язання відповідачів оформити ОСОБА_1 Держакт на право володіння земельною ділянкою безоплатно буде суперечити правилам Положення, оскільки фінансування на такі роботи у Державним бюджеті України не передбачено, та не виконані дії, що передують видачі Держакту.
Відповідачі не заперечують право позивача на отримання Держакту безоплатно, в чому і не відмовляли позивачу, а лише зазначили про неможливість надати безкоштовно акт на даний момент у зв'язку із відсутністю фінансування.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача не обґрунтовані, а тому не підлягають задоволенню.
Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вєкуа Н.Г.