Постанова від 28.12.2012 по справі 2а-17904/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 грудня 2012 року 13:01 № 2а-17904/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Іванині М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Київської міської державної адміністрації

до 1) ВГО «Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу»;

2) Членської благодійної організації «Шанс-плюс»;

3) Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2

4) Громадянської кампанії «ФОРУМ ПОРЯДКУ КИЄВА»

про обмеження права на мирні зібрання

ВСТАНОВИВ:

Київська міська державна адміністрація звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до ВГО «Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу», Членської благодійної організації «Шанс-плюс», Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 та Громадської кампанії «ФОРУМ ПОРЯДКУ КИЄВА»про обмеження права на мирні зібрання.

Позовні вимоги мотивовано необхідністю обмеження права на мирні зібрання, організовані відповідачами, у зв'язку із забезпеченням громадської безпеки мешканців територій, на яких плануються такі зібрання, нормального функціонування органів державної влади, безпеки посадових осіб тощо.

Ухвалою суду від 27 грудня 2012 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак разом із позовом подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

В судову засідання з'явився представник Громадянської кампанії «ФОРУМ ПОРЯДКУ КИЄВА», який зазначив, що мирні зібрання, які планує проводити Кампанія носить мирний характер та не несе перешкод громадянам.

Інші відповідачі в судове засідання не з'явились.

Згідно п.3 ст. 182 КАС України, про відкриття провадження у справі, дату, час та місце розгляду справи суд негайно повідомляє сторони. З метою своєчасного вирішення справи на підставі статті 38 КАСУ суд може здійснити судові виклики та повідомлення у такій справі телеграмою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), електронною поштою, телефоном або й через друкований засіб масової інформації.

Секретарем судового засідання 27.12.2012 р. було повідомлено сторін за допомогою телефонограм (докази належного повідомлення сторін містяться в матеріалах справи).

Також, першого, другого та третього відповідачів повідомити не було можливості у зв'язку із відсутністю контактних даних, які вони не вказали при повідомленні щодо організації мирних зібрань.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову частково, виходячи з наступного.

Як встановлено судом, до Київської міської державної адміністрації надійшли повідомлення від:

- Уманського районного відділення Всеукраїнського громадського об'єднання «Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу»про проведення мирного мітингу у формі пікету Генеральної прокуратури України з метою привернення уваги на тиск на бізнес, дотримання вимог законодавства під час особистого голосування народними депутатами України та недопущення наступу на свободу слова в Україні. Акція буде проводитись біля будівлі Генеральної прокуратури України по вулицям Різницька, 13/15, Гусовського, 9 з 09-00 до 18-00 щоденно починаючи з 20 грудня 2012 по 31 грудня 2013. Кількість учасників - 250-300 осіб. Під час акції будуть використовуватись гучномовці, намети, авто техніка, плакати.

- Членської благодійної організації «Шанс-Плюс»про проведення акцій протесту у формі пікету, метою якої є недопущення порушень конституційних прав громадян, бездіяльність органів прокуратури України. Місце проведення: Генеральна прокуратура України, Київ, вул. Різницька, 13/15 та вул. Гусовського, 9. Час проведення: 20 грудня 2012 - 31 грудня 2013 з 9:00 до 18:00 у робочі дні. Кількість осіб - 350-400. Під час акцій протесту будуть використовуватись гучномовці, намети, звукопідсилююча апаратура.

- Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про проведення неполітичної акції протесту у формі пікету, метою якої є привернення уваги державних інституцій та громадськості до незаконного продажу земель. Місце проведення: м. Київ, вул. Різницька, 13/15, вул. Гусовського. Час проведення: з 20 грудня 2012 року з 08:00 до 20:00, до закінчення 2013 року включно. Кількість учасників: 300-400 осіб. Під час проведення пікету буде здійснюватись демонстрація транспарантів, плакатів, розповсюдження листівок, застосування гучномовців, звукопідсилюючої техніки, фото- та кіноапаратури.

- Громадянської кампанії «ФОРУМ ПОРЯТУНКУ КИЄВА»про проведення пікетування Генеральної прокуратури України з 17 грудня 2012 (з 12:00) по 31 грудня 2100 (до 24:00) за справедливе правосуддя; за притягнення нечесних суддів до дисциплінарної та кримінальної відповідальності; з протестом проти шахрайства; проти порушень виборчого законодавства України проти злодійської політики київської міської влади (Київського міського голови, Київської міської ради, Київської міської державної адміністрації); проти нищення зелених зон Києва (лісів, парків, скверів, бульварів); проти злочинної ущільнювальної забудови; проти нищення пам'яток історії та культури; за звільнення Києва від незаконних малих архітектурних форм (павільйонів, кіосків, ларьків, палаток). В пікетуваннях та мітингах будуть брати участь до 500 осіб. Місце проведення: по периметру Генеральної прокуратури України (м. Київ, вул. Різницька, 13/15) в Печерському районі м. Києва. Під час пікетувань і мітингів будуть використовуватись звукопідсилювальна техніка (включаючи мегафони з функцією сирени), предмети реквізиту, транспаранти, плакати, прапори та інша символіка різних політичних партій і громадських організацій.

Відповідно до частин 4, 5 статті 1 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ»- місто Київ є місцем розташування відповідних органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Столичний статус міста покладає на органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади додаткові обов'язки та гарантує цим органам надання з боку держави додаткових прав.

Частиною 1 ст. 101 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ"визначено, що виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.

Відповідно до пп. 2 п. "б"ч. 1 ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на Київську міську державну адміністрацію покладено повноваження щодо вжиття заходів із забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей.

Отже, на Київську міську державну адміністрацію покладено обов'язок забезпечення державного і громадського порядку.

Частиною 1 ст.11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) передбачено, що кожна людина має право на свободу мирних зібрань. Реалізація права на мирні зібрання не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом і є необхідними для захисту інтересів суспільства або громадської безпеки.

Відповідно до положень ст. 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування; обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19.05.2001р. № 4рп/2001 (справа № 1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова, на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей. Визначення конкретних строків завчасного сповіщення з урахуванням особливостей форм мирних зібрань, їх масовості, місця, часу проведення тощо є предметом законодавчого регулювання.

Оскільки на даний час Верховною Радою України не прийнято законодавчого акту про визначення механізмів реалізації права на свободу мирних зібрань, то залишаються чинними нормативно-правові акти СРСР, які застосовуються у порядку правонаступництва, зокрема указ Президії Верховної Ради СРСР "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" від 28.07.1988 року № 9306-ХІ, який згідно з постановою Верховної Ради України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" від 12.09.1991 року № 1545-ХІІ є чинним та підлягає застосуванню, в частині, що не суперечать Конституції України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" від 28.07.1988 року № 9306-ХІ, про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації робиться заява у виконавчий комітет відповідної місцевої Ради народних депутатів. Заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.

На реалізацію вищезазначеної норми, рішенням Київської міської ради від 24.06.1999 року № 317/418 затверджено Порядок організації та проведення в м. Києві недержавних масових громадських заходів політичного, релігійного, культурно-просвітницького, спортивного, видовищного та іншого характеру (далі - Порядок), частиною 1 якого встановлено, що для проведення недержавних масових заходів, за винятком проведення похоронних процесій (далі - заходи), їх організаторами не пізніше ніж за 10 днів до проведення подається письмове повідомлення до виконавчого органу Київської міської ради. У повідомленні зазначається мета, форма, місце проведення заходу, маршрут проходження, час його початку та закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвище, ім'я організаторів, місце їх проживання, номер контактного телефону, дата подачі повідомлення, необхідність (чи відсутність такої) використання звукопідсилюючої апаратури. Повідомлення підписується організаторами заходів.

Таким чином, суд звертає увагу, що не пізніш як за десять днів до намічуваної дати проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій в місті Києві, уповноваженими особами подається до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомлення (заява) у письмовій формі з зазначенням мети, форми, місця проведення заходу, маршруту проходження, часу його початку та закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвище, ім'я організаторів, місце їх проживання, номер контактного телефону, дата подачі повідомлення, необхідність (чи відсутність такої) використання звукопідсилюючої апаратури.

Дана вимога обумовлена необхідністю певного часу на створення Київською міською державною адміністрацією та іншими державними органами належних умов для проведення заходів масового характеру та забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей при проведені таких заходів.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Конвенції здійснення цих прав (права на мирні зібрання) не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

В своєму рішенні від 17.07.2007 р. Європейський суд з прав людини у справі "Букт та інші проти Угорщини" відобразив позицію про необхідність завчасного повідомлення стосовно проведення масових заходів з метою координації діяльності поліції з іншими державними органами, перерозподілу поліцією своїх ресурсів, забезпечення наявності пожежних команд, звільнення території від транспортних засобів.

Таким чином, нормами міжнародного публічного права та практикою Європейського суду з прав людини, що є джерелом національного права України, визначено зобов'язання держави не тільки забезпечити ефективне використання громадянами та іншими особами права на мирні зібрання, а й вжити заходи щодо захисту всіх осіб, які реалізують своє право на мирні зібрання.

Крім того, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про міліцію" міліція відповідно до своїх завдань зобов'язана, крім іншого, забезпечувати безпеку громадян і громадський порядок. Безпосереднє забезпечення громадського порядку, в тому числі і підчас проведення мирних зібрань законодавством покладене на органи внутрішніх справ.

Відповідно до п. 11 Порядку організації та проведення в м. Києві недержавних масових громадських заходів політичного, релігійного, культурно-просвітницького, спортивного, видовищного та іншого характеру, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.06.1999 року № 317/418, під час проведення заходів працівники правоохоронних органів виконують свої повноваження щодо забезпечення громадського порядку відповідно до законів, які регламентують їх діяльність.

Тобто, на підставі поданих повідомлень про проведення масових заходів, Київська міська державна адміністрація повідомляє про них правоохоронні органи, з метою забезпечення громадського порядку.

Забезпечення громадського порядку під час проведення заходів масового характеру потребує залучення значних резервів особового складу, що в свою чергу також потребує певного часу.

Однак, у зв'язку з неповідомленням у встановлені строки про проведення мирних зібрань, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві позбавляється можливості належним чином забезпечити громадський порядок під час проведення таких зібрань.

Також, згідно листа Головного територіального управління МНС України у місті Києві від 21.12.2012 № 65/2/2939 щодо безпечності проведення масових заходів на перехресті вулиць Різницької та Гусовського в Печерському районі міста Києва, а також прилеглій території, Головне управління зазначає, що акції можуть вплинути на ефективність оперативного реагування (збільшення часу прибуття та розгортання пожежно-рятувальної техніки, особового складу до місць можливої пожежі або надзвичайної ситуації), збільшення часу ліквідації пожеж, надзвичайних ситуацій, та як наслідок призведення до збільшення людських жертв і знищення матеріальних цінностей.

Зазначені твердження підтверджуються листом Головного управлінння Держтехногенбезпеки у м. Києві від 21.12.2012 № 29/1/7174.

Відповідно до листа Управління ДАІ ГУ MB С України в місті Києві від 21 грудня 2012 року № 20/2663 вбачається, що проведення масових заходів на перехресті вулиць Різницької та Гусовського у Печерському районі м. Києва негативно вплине на безпеку дорожнього руху на заначених вулицях та ускладнить безперешкодний проїзд автомобілів спеціального призначення (МНС, швидкої допомоги, міліції тощо).

Листом ГУ МВС України в місті Києві від 26.12.2012 № 1/6357-КОР повідомляється, що учасники акцій біля приміщення Генеральної прокуратури України не лише створюють незручності пересічним громадянам, а й перешкоджають нормальній діяльності вищезазначеної державної установи.

Також під час проведення акцій громадяни протягом дня за допомогою мегафонів та інших звукопідсилюючих засобів (дудок) не лише створюють незручності пересічним громадянам, а й перешкоджають нормальній діяльності вищезазначеної державної установи.

Пунктом 9.2 Порядку організації та проведення в м. Києві недержавних масових громадських заходів політичного, релігійного, культурно-просвітницького, спортивного, видовищного та іншого характеру, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.06.1999 № 317/418, передбачено, що під час масових акцій не допускається використання гучномовців та іншої звукопідсилюючої апаратури.

Листом Київської міської санітарно-епідеміологічної станції від 21.12.2012р. № 7385 визначено, що проведення масових заходів в районі перехрестя вулиць Різницької та Гусовського може призвести до погіршення умов проживання мешканців житлових будинків, що є порушенням вимог санітарного законодавства, а саме, діючих «Санитарных норм допустимого шума в помещениях жилых общественных зданий и на территории жилой застройки»№ 3077-84 та рішення Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051 «Про правила благоустрою міста Києва», параграф XI «Дотримання тиші в громадських місцях у м. Києві».

Звернення мешканців будинку АДРЕСА_1: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, а також мешканців будинку АДРЕСА_2: ОСОБА_6, ОСОБА_7 суд оцінює критично та під час винесення судового рішення не бере їх до уваги.

Таким чином суд приходить до висновку, що мирні зібрання, які планують провести відповідачі негативно вплинуть на забезпеченням громадської безпеки мешканців територій, на яких плануються такі зібрання, а також самих мітингувальників, на нормальне функціонування органів державної влади, безпеки посадових осіб, а тому потребують обмеження.

Щодо позовних вимог про обмеження права на мирні зібрання іншим суб'єктам, тобто не відповідачам, то суд вважає, що вони задоволенню не підлягають, оскільки вирішуючи справу по суті суд оцінює правовідносини, які виникли безпосередньо між позивачем та відповідачами і не може надати праву оцінку відносинам, які виникнуть між позивачем та іншими особами в майбутньому.

Також суд вважає необґрунтованими позовні вимоги щодо заборони на мирні зібрання в частині періоду до 01.04.2013р. На думку суду обставини, які унеможливлюють мирні зібрання, можуть відпасти із закінченням зимового періоду (суд оцінює позицію представника відповідача, який вказав під час надання пояснень, на складність проведення мирних зібрань в зимовий період в зв'язку з низькими температурами), тому суд вважає за доцільне заборонити такі зібрання до 01.03.2013р.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про обґрунтованість частини позовних вимог та задоволення адміністративного позову частково.

Приймаючи до уваги викладене вище, керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Встановити обмеження права на мирні зібрання (пікетування, пішої ходи, демонстрацій, мітингів, зборів інше) шляхом заборони ВГО «Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу» в особі Якименко О.Ф., Членській благодійній організації «Шанс-плюс»в особі Замкового О.М., Фізичній особі -підприємцю ОСОБА_2, Громадянській кампанії «ФОРУМ ПОРЯТУНКУ КИЄВА», які реалізують право на мирні зібрання проведення заходів та встановлення малих архітектурних форм у вигляді наметів, кіосків, навісів, у тому числі тимчасових та пересувних, з 01 січня по 01 березня 2013 року по вулиці Різницькій та вулиці Гусовського у Печерському районі міста Києва, а також на прилеглій до Генеральної прокуратури України території.

В інший частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Вєкуа Н.Г.