Постанова від 19.12.2012 по справі К/9991/72378/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/72378/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого: суддів:Блажівської Н.Є., Ємельянової В.І., Гаманка О. І.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області на постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 21 лютого 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року

у справі № 2а-59/11/0555

за позовом ОСОБА_4

до Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області

про перерахунок пенсії

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_4 9 грудня 2010 року звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області про перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.

Постановою Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 21 лютого 2011 року позов задоволено; визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області щодо відмови ОСОБА_4 в перерахунку пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області здійснити ОСОБА_4 з 1 вересня 2010 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області залишено без задоволення, а постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 21 лютого 2011 року -без змін.

Вказуючи на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм чинного процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, відповідач просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Під час розгляду справи по суті судами встановлено, що ОСОБА_4 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог статей 40, 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(надалі також -«Закон») із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, проте Управлінням Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

Суди першої та апеляційної інстанцій, задовольняючи позовні вимоги, послалися на ті обставини, що відповідно частини 2 статті 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»що при перерахунку пенсії для визначення її розміру враховується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, проте, з такими висновками не може погодитись колегія суддів зважаючи на наступне.

Частиною четвертою Закону встановлено, що в разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання у цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону).

За змістом частини першої статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Слова «за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року» означають, що враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону : Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

У частині четвертій статті 42 Закону зазначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 Закону цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Отже, при перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі статті 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»повинен враховуватись показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за рік, що передував року звернення за її призначенням, тому висновки судів попередніх інстанцій не ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права.

Оскільки пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, в тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, безпідставною є вимога про застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Вищенаведені положення щодо перерахунку пенсії за показником середньої заробітної плати працівників, який був на час призначення пенсії узгоджується також з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в Постановах від 21 березня 2012 року № 21-449а11, від 16 жовтня 2012 року № 21-270а12.

За правилами статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Оскільки обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального права, рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області задовольнити.

Постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 21 лютого 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області про перерахунок пенсії скасувати.

В задоволенні позову ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Ясинуватському районі Донецької області про перерахунок пенсії відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Н. Є. Блажівська

Судді: В. І. Ємельянова

О. І. Гаманко