ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
10 грудня 2012 року 11:44 № 2а-14245/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шулежка В.П.,
при секретарі Воронюк М.М.,
за участю сторін:
позивач - ОСОБА_1,
представник позивача - ОСОБА_2,
представник відповідача - Фомічов А.В.,
представник третьої особи -Зайченко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), за участю третьої особи -Головного управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії,-
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 (надалі -ОСОБА_1, позивач) до Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі -ГУ економіки та інвестицій, відповідач), за участю третьої особи - Головного управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі -ГУ комунальної власності м. Києва, третя особа) про визнання незаконними дій щодо визначення обов'язку позивача на сплату пайової участі на створення інженерно-транспортної інфраструктури міста у зв'язку із інвестуванням будівництва нежилого приміщення АДРЕСА_1 загальною площею 39,7 кв.м.; зобов'язання видати позивачу довідку (документ) про відсутність заборгованості щодо передачі коштів у порядку пайової участі на розвиток галузей соціальної інфраструктури міста Києва, в зв'язку із закінченням будівництва та отриманням у власність нежилого приміщення АДРЕСА_1 загальною площею 39,7 кв.м.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що дії відповідача порушують її права та охоронювані законом інтереси як власника нежилого приміщення, а вимоги відповідача щодо укладення договору на сплату пайової участі є такими, що протирічать Конституції та Законам України.
Зокрема, внаслідок протиправних дій ГУ економіки та інвестицій позивач не може зареєструвати належне їй на праві власності нежиле приміщення в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, як того вимагають відповідні нормативні акти і, як наслідок, не має можливості розпоряджатись належним приміщенням.
Позивач та її представник у судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд задовольнити позов.
Представник ГУ економіки та інвестицій проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити, та зазначив, що відповідно до п. 4.3 Порядку визначення розмірів пайової участі (внесків) забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва затверджений Додатком 16 до рішення Київської міської ради від 30.12.2010р. № 573/5385 - пайовий внесок сплачує фізична особа або уповноважена нею особа, яка оформляє свідоцтво про право власності на проінвестовані нежилі приміщення. Вирішення питання щодо пайової участі та розрахунки розмірів пайового внеску здійснюються Управлінням після одержання звернення забудовника (інвестора) обов'язкових документів.
Відповідач зазначає, що сплата пайового внеску на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва передбачений чинним законодавством України, тому пропозиція ГУ економіки та інвестицій укласти відповідний договір з позивачем є цілком законною.
Представник третьої особи при вирішенні справи поклався на розсуд суду, у письмових поясненнях зазначив, що для оформлення права власності інвесторам на приміщення, що побудовані в результаті інвестиційної діяльності, в тому числі на умовах пайової участі, до Головного управління надаються документи, передбачені пунктом 6, 7, 8.1. та 8.2. Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна у м. Києві, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.10.2009р. № 1227, в тому числі документи, що підтверджують сплату пайового внеску на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва (підпункт «з»пункту 8.1. Положення).
Ненадання хоча б одного документу, передбаченого Положенням, позбавляє Головне управління можливості здійснити оформлення права власності.
Що стосується безпосередньо сплати пайової участі або звільнення від її сплати позивачем, третя особа зазначає, що питання по суті може бути вирішено виключно Головним управлінням економіки та інвестицій або Київською міською радою. ГУ комунальної власності м. Києва повноважень щодо розгляду та вирішення цих питань по суті не має. Тобто, ГУ комунальної власності м. Києва не висуває і не може висувати до інвесторів вимог щодо сплати коштів в порядку пайової участі, а лише не має права здійснювати оформлення свідоцтв про право власності без наявності відповідної довідки ГУ економіки та інвестицій, що передбачена Положенням.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін та третьої особи судом встановлено наступне.
На підставі Договору інвестування житлового будівництва №262 від 29.07.1999р., укладеного між ОСОБА_1 та ЗАТ «Фінансово-промислова компанія «Дека»позивач отримала у власність нежиле приміщення, розташоване на тринадцятому поверсі в будинку АДРЕСА_1 загальною площею 39.7 кв-М.
Вказаний договір укладений на підставі Договору №16 від 04.05.1994р. «Про інвестування грошових коштів і будівництво для Міністерства оборони України житла для військовослужбовців»відповідно до Указу Президента України «Про інвестування будівництва та придбання житла для військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей»та Закону України «Про інвестиційну діяльність».
З метою оформлення права власності на нежиле приміщення, розташоване на тринадцятому поверсі в будинку АДРЕСА_1 загальною площею 39,7 кв.м. та отримання свідоцтва про право власності позивач 17.08. 2012 року звернулась до ГУ економіки та інвестицій із заявою про надання довідки про відсутність будь-якої заборгованості щодо передачі коштів у порядку пайової участі на розвиток галузей соціальної інфраструктури міста.
Листом ГУ економіки та інвестицій від 03.09.2012 року №049-08/5234-12 за підписом начальника відповідач повідомив ОСОБА_1, що в місті Києві до 10.09.2002 року до пайової участі не залучаються забудовники виключно за спорудження житлової частини об'єктів і що у відповідача відсутні документи щодо сплати забудовником пайової участі об'єкту по АДРЕСА_1
Також, у своєму листі відповідач повідомив, що залучення пайових коштів забудовників (інвесторів) у розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва здійснюється на підставі «Порядку визначення розмірів пайової участі (внесків) забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва», затвердженого рішенням Київської міської ради від 30.12.2010р. №573/5385.
Оскільки позивачем, як інвестором будівництва зазначеного нежитлового приміщення на даний час не укладено договір на сплату пайової участі в зв'язку з інвестуванням будівництва нежитлового приміщення АДРЕСА_1 для підготовки проекту договору позивачу необхідно надати:
1. Погодження Головного управління містобудування та архітектури подальшого функціонального призначення нежитлового приміщення;
2. Копію розпорядження Печерської РДА про присвоєння поштової адреси житловому будинку по АДРЕСА_1 (за наявності);
3. Фотофіксацію фасаду об'єкту.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виконавчі органи міських Рад мають право на залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до п.5 ст.22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ»у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право залучати кошти інвесторів (забудовників) в порядку пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста за нормативами, затвердженими Київською міською радою, з метою поліпшення фінансового забезпечення комплексної забудови міста.
Відповідно до Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна в м. Києві, затвердженого розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 27.10.2009 року №1227 для оформлення права власності та отримання свідоцтва про право власності на нерухоме майно необхідно подати ряд документів і серед них документи, що підтверджують сплату пайового внеску на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва або відстрочення його сплати (підпункт «з»пункту 8.1. Розпорядження 1227).
Відповідно до пункту 5.39. Положення про Головне управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), ГУ економіки та інвестицій готує розрахунки розмірів пайової участі (внесків) інвесторів (забудовників), укладає договори на пайову участь підприємств, організацій та установ у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста, незалежно від їх форми власності, відповідно до рішень Київради здійснює фінансові операції із одержання пайових коштів та їх використання на фінансування капітальних вкладень виконавчого органу Київради (Київської міської державне адміністрації) за погодженням з постійною комісією Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку і згідно з Нормативами для визначення розмірів пайової участі - внесків інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва та Порядком залучення і використання пайових коштів.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури). Порядок визначення розмірів пайової участі (внесків) забудовників (інвесторів) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва затверджений Додатком 16 до рішення Київської міської ради від 30.12.2010 N 573/5385. Цей Порядок визначає розмір пайової участі (внеску) забудовників (інвесторів) у створенні (розвитку) соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва з урахуванням оцінки соціально-економічного значення проектів будівництва (реконструкції), перепланування, зміни функціонального призначення об'єктів для міста в грошовому виразі (гривнях) без ПДВ у цінах поточного року.
Відповідно до п. 4.3 Порядку - пайовий внесок сплачує фізична особа або уповноважена нею особа, яка оформляє свідоцтво про право власності на проінвестовані нежилі приміщення.
Вирішення питань щодо пайової участі та розрахунки розмірів пайового внеску здійснюються Управлінням після одержання звернення забудовника (інвестора) і наступних обов'язкових документів: - при інвестуванні будівництва нежилих приміщень - договір інвестування, акт прийому-передачі приміщення інвестору, технічний паспорт та погодження з Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища подальшого функціонального призначення приміщення (п. 5 Порядку).
Відповідно до п. 4.6 Порядку, пайовий внесок сплачується на підставі договору між містом (ГУ економіки та інвестицій) та забудовником (інвестором). Договір на сплату пайової участі при інвестуванні будівництва нежилих приміщень оформлюється після погодження з Головним
управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища функціонального призначення та передує оформленню документів про право власності.
Результатом сплати пайового внеску у створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва є, відповідно, довідка Головного управління економіки та інвестицій.
Згідно п. 4.8 Порядку у разі сплати забудовником (інвестором) пайового внеску єдиним платежем ГУ економіки та інвестицій видає підписану довідку про одержання пайових коштів забудовника (інвестора) на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста. Довідка про повну сплату пайового внеску видається ГУ економіки та інвестицій забудовнику (інвестору) для подання в інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю, Головне управління комунальної власності м. Києва, Головне управління житлового забезпечення, комунальне підприємство "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна".
При відсутності довідки ГУ економіки та інвестицій про сплату пайового внеску забороняється:
видача свідоцтв про право власності на завершені та незавершені будівництвом або
переплануванням об'єкти Головним управлінням житлового забезпечення та Головним
управлінням комунальної власності м. Києва;
реєстрація свідоцтв про право власності на завершені будівництвом або
переплануванням об'єкти в комунальному підприємстві "Київське міське бюро технічної
інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна".
Враховуючи вищезазначене, провівши системний аналіз вищезазначених норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що сплата пайового внеску на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва передбачена чинним законодавством України, тому пропозиція ГУ економіки та інвестицій укласти відповідний договір з позивачем є законною та такою, що ґрунтується на нормах права.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідачем доведено правомірність своїх дій.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,-
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений та підписаний 14.12.2012р.
Суддя В.П. Шулежко