вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
17 жовтня 2011 р. (12:55) Справа №2а-5003/11/0170/24
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегыъ суддів :головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., суддів Кононової Ю.С., Кузнякової С.Ю., при секретарі Іванової Ю.В. розглянув у письмову провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Талісман"
до Міністерства аграрної політики та продовольства України
про визнання протиправним та скасування рішення,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився
Товариство з обмеженою відповідальністю «Талісман» (далі - позивач, TOB «Талісман») зверну лось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Міністерства агар ної політики та продовольства України (далі - відповідач, Мінагрополітики України) про визнання про типравним та скасування рішення № 125 від 08 квітня 2011 р. про анулювання ліцензії серії AB № 398114, виданої 17 жовтня 2007 р. TOB «Талісман» на провадження господарської діяльності з опто вої, роздрібної торгівлі пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем було встановлено факт неповідомлення про зміну відо мостей у документах, поданих для одержання ліцензії від 17 жовтня 2007 р., а не факт недостовірності таких відомостей, а отже відсутні були підстави для анулювання ліцензії.
У судове засідання представник позивача не прибув, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, сповіщений нале жним чином та завчасно неодноразово, про причини неявки суд не повідомив. Заперечує проти позову з підстав викладених у запереченні.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд встано вив наступне.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи;бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 7 частини 1 статті З КАС України визначено поняття суб'єкта владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова осо ба, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвер дженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 500/2011 Міністерство аграрної політи ки та продовольства України (Мінагрополітики України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мінагрополітики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування та забезпечення реалізації: державної аграрної політики, політики у сфері сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави; державної політики в галузях рибного госпо дарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів, регу лювання рибальства та безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства, ветеринарної медици ни, безпечності харчових продуктів, у сферах карантину та захисту рослин, охорони прав на сорти рос лин, земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, лісового та мисливського господарства, нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
За приписами п. 4 цього Положення Мінагрополітики України у випадках, передбачених законо давством, здійснює ліцензування окремих видів господарської діяльності, видачу документів дозвільно го характеру.
Види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, держав ний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування встановлює Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності.
Відповідно до ст. 1 цього Закону України ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначе ного строку у разі його встановлення Кабінетом Міністрів України за умови виконання ліцензійних умов;ліцензування - видача, переоформлення та анулювання ліцензій, видача дублікатів ліцензій, веден ня ліцензійних справ та ліцензійних реєстрів, контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов, видача розпоряджень про усунення порушень ліцензійних умов, а також розпоряджень про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування; орган ліцензування - орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України, уповноважений законом державний колегіальний орган, спеціально упов новажений виконавчий орган рад для ліцензування певних видів господарської діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 2011 р. N 798 затверджено пе релік органів ліцензування, відповідно до якого п. 8, ліцензування такого виду господарської діяльності як торгівля пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту) здійснює Мінагрополітики Украї ни. Згідно ст. 6 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» орган ліцен зування: забезпечує виконання законодавства у сфері ліцензування; затверджує ліцензійні умови прова дження певного виду господарської діяльності та порядок контролю за їх додержанням за погодженням із спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування, крім випадків, передбачених цим Законом; видає та переоформлює ліцензії, видає дублікати ліцензій на певний вид господарської діяльності, при ймає рішення про визнання ліцензій недійсними; здійснює у межах своєї компетенції контроль за доде ржанням ліцензіатами ліцензійних умов; видає розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов; анулює ліцензії на певний вид господарської діяльності; формує і веде ліцензійний реєстр.
Таким чином, враховуючи, що відповідно до ст.ст. 2, 3, 17 КАС України визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій , дана справа є справою адміністративної юрисдикції та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самовря дування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конститу цією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про ліцензування певних видів господар ської діяльності», Законом України «Про загальні засади державного нагляду (контролю) у сфері госпо дарської діяльності», тощо.
Порядок здійснення нагляду і контролю у сфері ліцензування визначено ст. 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», згідно з ч. 8-15 якої контроль за додержан ням ліцензіатами ліцензійних умов здійснює орган ліцензування в межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок. Планові перевірки дотримання ліцензіатом ліцензійних умов проводяться не частіше одного разу на рік. Позапланові перевірки здійснюють органи ліцензуван ня або спеціально уповноважений орган з питань ліцензування лише на підставі надходження до них у письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення ліцензіатом ліцензійних умов або з метою переві рки виконання розпоряджень про усунення порушень ліцензійних умов. Ліцензіат під час перевірки до тримання ним ліцензійних умов надає всі необхідні для проведення перевірки документи та забезпечує умови для її проведення. За результатами перевірки орган ліцензування в останній день перевірки скла дає акт у двох примірниках. Один примірник видається керівнику юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, який перевірявся, другий - зберігається органом ліцензування. Орган ліцензування не піз ніше п'яти робочих днів з дати складання акта перевірки порушень ліцензійних умов видає розпоря дження про усунення порушень ліцензійних умов або приймає рішення про анулювання ліцензії. Ліцен зіат, який одержав розпорядження про усунення ним порушень ліцензійних умов, зобов'язаний в устано влений у розпорядженні строк подати до органу ліцензування інформацію про усунення порушень. Державні контролюючі органи та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень ліцен зійних умов зобов'язані повідомити про ці порушення орган ліцензування. 17 жовтня 2007 р. позивач отримав в Міністерстві аграрної політики України ліцензію на здійснення такого виду господарської ді яльності, як оптова, роздрібна торгівля пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рос лин) строком дії з 17 жовтня 2007 р. по 17 жовтня 2012 р., про що свідчить ліцензія серії АВ № 368114.
Наказом відповідача № 47 від 24 лютого 2011 р. «Про проведення перевірки додержання ліцензі атами Ліцензійних умов» на виконання ст.ст. 6, 7 Закону України «Про основні засади державного на гляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та на підставі приписів Генеральної прокуратури України від 03 лютого 1011 р. № 01/4-38 вих-11 та № 07/4-39 вих-11 у зв'язку з проведеною у Мінагро- політики перевіркою було створено комісію для проведення позапланової перевірки суб'єктів господа рювання щодо додержання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з оптової, роздріб ної торгівлі пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин) у складі голови ОСОБА_1 (заступника директора Департаменту ринків рослинництва), та членів комісії: ОСОБА_2 (голо вного спеціаліста відділу ліцензування та ведення лдісвого господарства Департаменту ринків рослин ництва), ОСОБА_3 (начальника відділу контролю технологічних процесів Головної державної ін спекції захисту рослин), ОСОБА_4 (головного спеціаліста контролю технологічних процесів Голо вної державної інспекції захисту рослин), ОСОБА_5 (заступника начальника Державної інспекції захисту рослин Київської області), ОСОБА_6В, (начальника Державної інспекції захисту рослин АР Крим). Також цим наказом затверджено Перелік суб'єктів господарювання для проведення позапла нової перевірки додержання ліцензіатами Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з оп тової, роздрібної торгівлі пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин), за № 15 в якому зазначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Талісман», 23894253, юридична адреса: 98400, АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Ломоносова, 9/17, місце провадження господарської діяльності: 97100, АР Крим, Нижньогірський район, смт. Нижньогірський, пров. Колгоспний, 2. Комісії доручено здійснити перевірку та повідомити про її результати до 05 квітня 2011 р.
З 10 по 12 березня 2011 р. комісією у складі голови ОСОБА_1 та членів ОСОБА_2 ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_8 було здійснено позапланову перевірку позивача. Як вбачається з Акту перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов № 22 від 10 березня 2011 р. перевіркою встановлено, що за місцем провадження господарської діяльності, за значеним в документах, які додавалися до заяви про видачу ліцензії (97100, АР Крим, Нижньогірський р-н, смт. Нижньогірський, пров. Колгоспний, 2, склад) ліцензіат не знаходиться, що свідчить про вияв лення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліце нзії, таким чином, на думку відповідача ліцензіат порушив вимоги ст. 21 Закону України «Про ліцензування певних видів
господарської діяльності».
14 березня 2011 р. комісією складено Акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії № 22, який є підставою для анулювання лі цензії.
08 квітня 2011 р. на підставі цього Акту про виявлення недостовірних відомостей у документах поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії від 14 березня 2011 р. № 22 відповідачем ви несено оскаржуване рішення про анулювання ліцензії № 125, згідно з яким органом ліцензування прийн ято рішення про анулювання ліцензії серії AB № 398114, виданої 17 жовтня 2007 р. Товариству з обме женою відповідальністю «Талісман», 98400, АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Ломоносова, 9/17 на прова дження господарської діяльності з оптової, роздрібної торгівлі пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин).
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» суб'єкт господарювання, який має намір провадити певний вид господарської діяльності, що ліцензуєть ся, особисто або через уповноважений ним орган чи особу звертається до відповідного органу ліцензу вання із заявою встановленого зразка про видачу ліцензії.
У заяві про видачу ліцензії повинні міститися такі дані:
1)відомості про суб'єкта господарювання - заявника:
-найменування, місцезнаходження, банківські реквізити, ідентифікаційний код - для юридичної
особи;
-прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані (серія, номер паспорта, ким і коли виданий, місце проживання), ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових плате жів - для фізичної особи;
2)вид господарської діяльності, вказаний згідно з частиною третьою статті 9 цього Закону (по вністю або частково), на провадження якого заявник має намір одержати ліцензію.
Для окремих видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, до заяви про видачу ліцензії також додаються документи, вичерпний перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування.
Відповідно до п. 30 Переліку документів, які подаються до заяви про видачу ліцензії для окремого виду го сподарської діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 756 від 04 липня 2011 р. до заяви про видачу ліцензії для здійснення такого виду господарської діяльності, як оптова, роздрібна торгівля пестицидами і агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин» подається, зокрема, засвідчена в установленому порядку копія документа, що підтверджує право власності суб'єкта господарської діяль ності або оренди ним складських, торгових приміщень), засвідчена в установленому порядку копія сані тарного паспорта на складське (торговельне) приміщення, який містить належним чином оформлені по зитивні висновки органів, що здійснюють контроль за протипожежною та екологічною безпекою, до триманням санітарно-гігієнічних норм торгівлі пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами ро сту рослин) або ці ж висновки, оформлені окремими листами зазначених органів на місце провадження відповідного виду господарської діяльності, тощо.
Як вбачається з наданої позивачем копії заяви про видачу ліцензії від 10 вересня 2007 р., а також Договору № 0109-2007 від 01 вересня 2007 р. оренди складу для збереження та реалізації пестицидів та агрохімікатів між позивачем у справі (орендар) та TOB «Нижньогірський Райагрохім» (орендодавець) та Акту прийому-передачі від 01 вересня 2007 р. до зазначеного договору, на час оформлення анульованої спірним рішенням ліцензії позивачем для збереження та реалізації пестицидів та агрохімікатів оптом та в роздріб орендувався склад за адресою: 97100, АР Крим, смт. Нижньогірський, пров. Колгоспний, 2, який й зазначалася у документах, поданих для одержання ліцензії.
Однак на час перевірки, на підставі Договору № СЗ1/11 від 01 січня 2011 р. оренди нежитлового приміщення, укладеного між Відкритим акціонерним товариством «Кримське республіканське підпри ємство матеріально-технічного забезпечення «Агроснаб» (орендодавець) та позивачем у справі (орен дар), останній орендувало нежитлове приміщення загальною площею 1300 кв.м під склад, розташований за адресою: м. Сімферополь, Московське шосе 11-й км (п. 1.1 Договору). При цьому ціль оренди визна чено сторонами договору у п. 2.1 як використання в господарської діяльності позивача з метою здійс нення зберігання та оптової торгівлі засобів захисту рослин. Відповідно до Санітарного паспорту на право отримання, зберігання та використання пестицидів та мінеральних добрив, виданого 03 листопада 2010 р. головним Державним санітарним лікарем м. Сімферополя, строком дії до 03 листопада 2011 р. орендований склад придатний для зберігання пестицидів, агрохімікатів, дезинфікуючих засобів та міне ральних добрив.
З урахуванням вищенаведеного суд вважає, що відповідач дійшов передчасного висновку про недостовірність відомостей у документах, поданих позивачем для одержання ліцензії, адже відсутність позивача за заявленим місцем здійснення господарської діяльності на час перевірки була пов'язана із зміною місця здійснення господарської діяльності, яка підлягає ліцензуванню.
В той же час, з матеріалів справи вбачається, що позивачем неналежним чином виконується обов'язок щодо повідомлення органу ліцензування про всі зміни даних у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії Так, позивачем не повідомлено орган ліцензування про зміну місце здійснення господарської діяльності й про зміну юридичної адреси.
Ст. 17 Закону України «Про ліцензування певних видів підприємницької діяльності» визначено, що ліцензіат зобов'язаний повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, зазначених у докумен тах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії. У разі виникнення таких змін ліцензіат зобов'язаний протягом десяти робочих днів подати до органу ліцензування відповідне повідомлення в письмовій фо рмі разом з документами або їх нотаріально засвідченими копіями, які підтверджують зазначені зміни. На підставі документів, поданих ліцензіатом до органу ліцензування, орган ліцензування може прийняти рішення про анулювання ліцензії у строки, передбачені цим Законом. Підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії є неможливість ліцензіата згідно з поданими документами забезпечити вико нання ліцензійних умов, встановлених для виду господарської діяльності, на який видана ліцензія. Від повідно до ст. 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» в редакції, яка діяла на час прийняття спірного рішення від 08 квітня 2011 р., підставами для анулювання ліцензії є: заява ліцензіата про анулювання ліцензії; акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов; рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи - підприємця; акт про виявлення недостовірних відомостей у доку ментах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії; акт про встановлення факту переда чі ліцензії або її копії іншій юридичній або фізичній особі для провадження господарської діяльності; акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов; акт про неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської дія льності; акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування або спеціально упов новаженим органом з питань ліцензування. З аналізу наведених норм випливає, що неповідомлення та/або неналежне повідомлення ліцензіатом про зміну даних, які зазначалися у документах, поданих су б'єктом господарювання для одержання ліцензії, не свідчить про недостовірність відповідних відомостей на час подання документів для отримання ліцензії.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні» № 1759-VI від 15 грудня 2009 р. внесено зміни до ст. 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», які набрали чинності ЗО грудня 2009 р., згідно з якими встановлення факту неподання в установлений строк повідомлення про зміну даних, зазначених в доку ментах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії, виключено з самостійних підстав для анулювання ліцензії.
У випадку зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії, анулювання ліцензії можливо лише на підставі документів, поданих ліцензіатом до органу ліцензування в разі неможливості ліцензіата згідно з поданими документами забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для виду господарської діяльності, на який видана ліцензія, про що складається від повідний акт.
Також, суд зауважує, що відповідачем було порушено порядок прийняття рішень про анулювання ліцензій, адже всупереч приписів ч. 2 ст. 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», відповідач як орган ліцензування не прийняв таке рішення про анулювання ліцензії протягом десяти робочих днів з дати встановлення підстав для анулювання ліцензії, встановивши факти перевіркою 10 березня 2011 р., рішення про Анулювання ліцензії, що оскаржується, прийнято відповідачем після спливу встановленого строку лише 08 квітня 2011 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак відповідачем в порядку ст. 71 КАС України, незважаючи на неодноразові запити суду, не надано доказів наявності підстав для анулювання ліцензії позивача, передбачених ст. 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», рівно як докази належного повідомлення по зивача про час та місце розгляду акту № 22 від 14 березня 2011 р., як того вимагає ч. З ст. 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» .
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Мінагрополі- тики України № 125 від 08 квітня 2011 р. про анулювання ліцензії підлягають задоволенню/
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи задоволення позовних вимог суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача 3,40 грн. судового збору.
У судовому засіданні 21 вересня 2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постано ви. У повному обсязі постанову складено 24 вересня 2011 року.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд -
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства аграрної політики та продовольства України № 125 від 08 квітня 2011 р. про анулювання ліцензії серії АВ № 368114, виданої 17 жовтня 2007 р. Товариству з обмеженою відповідальністю «Талісман» на провадження господарської діяльності з оптової, роздрібної торгівлі пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальніс тю «Талісман» 3,40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступ ну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, по станова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастополь ського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Респуб ліки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної части ни постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її по дає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.