24.12.12 справа № 5015/4328/12
за позовом: прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі
позивача: Східницька селищна рада
до відповідача: публічне акціонерне товариство «УКРНАФТА»
про внесення змін до договору оренди землі від 17 грудня 2009 року № 04.09.439.00119
за зустрічним позовом: публічне акціонерне товариство «УКРНАФТА»
до відповідача: Східницька селищна рада
про внесення змін до договору оренди землі від 17 грудня 2009 року № 04.09.439.00119
суддя Фартушок Т.Б.
секретар Полюхович Х.М.
Представники:
прокурор: Телюк Г.В., прокурор прокуратури м.Львова;
від позивача (за первісним позовом): Лукашкова А.В.- представник, довіреність в матеріалах справи;
від відповідача (за первісним позовом): Глинка Р.Я.- представник, довіреність в матеріалах справи;
Суть спору: ]
Прокурор міста Борислава Львівської області звернувся до господарського суду Львівської області в інтересах держави в особі Східницької селищної ради з позовом до публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА»про внесення змін до договору оренди землі від 17 грудня 2009 року № 04.09.439.00119.
Ухвалою господарського суду Львівської області по даній справі від 19.10.2012р. порушено провадження у справі та розгляд справи призначено в судовому засіданні 12.11.2012р. о 12год. 20хв.
12.11.2012р. до господарського суду Львівської області надійшла зустрічна позовна заява публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА»до Східницької селищної ради про внесення змін до договору оренди землі від 17 грудня 2009 року № 04.09.439.00119.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 12.11.2012р. у справі №5015/4761/12 порушено провадження у справі та прийнято заяву до розгляду; ухвалено справу розглядати спільно з первісним позовом у справі №5015/4328/12, присвоїти справі №5015/4328/12.
Розгляд справи відкладався з причин та підстав, зазначених в ухвалах господарського суду Львівської області по даній справі від 12.11.2012р., 26.11.2012р., 17.12.2012р.
Строк розгляду спору продовжено з причин та підстав, зазначених в ухвалі суду по даній справі від 26.11.2012р.
Суд зазначає, що наведена Прокурором третя особа -Нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз»ПАТ «Укрнафта»не може бути самостійним учасником процесу, оскільки є відокремленим підрозділом.
Протягом розгляду справи представникам Учасників процесу оголошено права та обов'язки, визначені ст.ст.20, 22, 27, 28, 29, 38 Господарського процесуального кодексу України. Крім того, в ухвалах господарського суду по даній справі, які скеровані чи оголошені Учасникам (підтвердженням чого є дані реєстрів вихідної кореспонденції господарського суду Львівської області, наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень та письмові повідомлення представників Учасників про оголошення ухвал) зазначено, що права та обов'язки сторін визначені ст.ст.20, 22, 27, 28, 29, 38 Господарського процесуального кодексу України.
Заяв про відвід судді не надійшло.
Прокурор в судове засідання з'явилась, позовні вимоги первісного позову підтримаа повністю, проти зустрічного заперечила.
Представник Позивача за первісним позовом в судове засідання з'явилась, первісний позов підтримала повністю, проти зустрічного заперечила.
Протягом розгляду справи представником Позивача за первісним позовом подано суду наступні документи: довіреність на право здійснення представництва та примірник рішення сесії Східницької селищної ради №421 від 13.12.2012р.
Представник Відповідача за первісним позовом в судове засідання з'явилась, проти первісного позову заперечила, зустрічний позов підтримала повністю.
Протягом розгляду справи представниками Відповідача за первісним позовом подано суду наступні документи: клопотання про відкладення розгляду справи від 09.11.2012р.; копії довіреностей на право здійснення представництва; відзив на позовну заяву; клопотання про продовження строку розгляду спору; клопотання від 08.12.2012р. про долучення копій документів з додатками згідно опису.
Також, суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
На виконання зазначених вимог Кодексу, в ухвалі господарського суду Львівської області про порушення провадження у справі (на необхідність виконання вимог якої зазначалось в ухвалах про відкладення розгляду справи), окрім подання відзиву на позовну заяву, Відповідача зобов'язувалось надати всі докази в обгрунтування правової позиції по суті спору.
Крім того, відповідно до ч.ч.1, 2 ст.43 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.38 (витребування доказів) Господарського процесуального кодексу України (якою, в тому числі, передбачені права сторін, про що зазначалось в кожній з ухвал господарського суду по даній справі), сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів; у разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази. Зі змісту наведеної статті вбачається, що протягом розгляду справи суд позбавлений можливості самостійно збирати докази, і вправі витребовувати такі виключно за клопотання сторони або прокурора.
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що судом, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість Учасникам процесу щодо обгрунтування їх правової позиції по суті спору та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.
В судовому засіданні суд оглянув оригінали документів, долучених до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
При цьому суд зазначає, що враховуючи вимоги ч.ч.1, 3 ст.69 Господарського процесуального кодексу України, в суда відсутня правова підстава для подальшого відкладення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи в їх сукупності, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Згідно з ч.1 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру"представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру").
Формами представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб (ч.2 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру").
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство,на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Позов заявлено прокурором м.Борислава Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Східницької селищної ради для захисту її прав, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування"та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.
Статтею 15 Цивільного кодексу України визначено право кожної особи на захист свого порушеного права або інтересу.
Захист порушених прав має відповідати способам, передбаченим чинним законодавством (ст.16 Цивільного кодексу України, ст.20 Господарського кодексу України). Господарські суди вирішують спори у порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає статті 1 Господарського процесуального кодексу України, а правовідносини, щодо яких виник спір, носять господарський характер; при цьому захист таких інтересів повинен вчинятись у спосіб, передбачений законодавством.
В даному випадку Позивачі звернулися до господарського суду Львівської області в спосіб, передбачений ст.16 Цивільного кодексу України.
17.12.2009р. між Позивачем за первісним позовом (Орендодавець) та Відповідачем за зустрічним позовом (Орендар) від імені якого діяла структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" укладено договір оренди землі №04.09.439.00119 (далі -Договір), який зареєстрованого у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 21.12.2009р. за №04.09.439.00119.
Відповідно до п.1 Договору, Орендодавець на підставі рішення Східницької селищної ради Львівської області від 24.07.2009р. №472 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №191, яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області.
Згідно п.2 Договору, в оренду передається земельна ділянка площею 0,1575га, землі промисловості.
Відповідно до п.5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 23373грн.
Згідно п.9 Договору, орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Східницької селищної ради від 29.02.2008р. №236, становить 12% від нормативно-грошової оцінки, що складає2804,76грн. за рік; орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 233,73грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок Орендодавця.
Відповідно до п.8 Договору, Договір укладено на 25 років.
Відповідно до ст.23 Закону України "Про оцінку землі", Закону України "Про плату за землю" рішенням Східницької селищної ради № 8 від 30.12.2010 р., з урахуванням висновку державної експертизи землевпорядної документації Держкомзему України № 27 від 22.02.2010 р., затверджено нормативно-грошову оцінку земель смт. Східниця.
Рішенням Східницької селищної ради № 24 від 21.01.2011 р. затверджено Положення про оренду та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння. Пунктом 2.4 зазначеного Положення визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку, господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки землі, 24.01.2011 р. Східницька селищна рада звернулася на адресу Відповідача за первісним позовом із листом № 28 від 24.01.2011 р., в якому повідомила про необхідність зміни погодженого в Договорі розміру орендної плати; наведене також підтверджує у зустрічній позовній заяві Відповідач за первісним позовом. Аналогічне повідомлення також було викладено у Листі № 509-535 від 12.09.2011р. Відповіді на наведену пропозицію укласти Додаткову угоду Східницька селищна рада не отримала, а отже, між селищною радою та Відповідачем за первісним позовом не досягнуто згоди щодо встановлення нового розміру орендної плати відповідно до вимог закону.
Однак, як вказано у позовній заяві та підтверджено представниками Сторін в судовому засіданні, відповіді на пропозицію укласти Додаткову угоду Східницька селищна рада не отримала, отже, між Сторонами не досягнуто згоди щодо встановлення нового розміру орендної плати відповідно до вимог закону.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.03.2011р., наданого Держкомземом у місті Бориславі Львівської області, нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 1575м2, що розташована в смт.Східниця та знаходиться на праві користування у НГВУ "Бориславнафтогаз"ПАТ "Укрнафта, складає 119778,75грн.
Відповідно до Положення про оренду та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння, затвердженого Рішенням Східницької селищної ради №24 від 21.01.2011року, розмір річної орендної плати має становити 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Таким чином розмір річної орендної плати становить 14373,45грн.
З урахуванням зазначеного, позивач просить суд внести зміни до п.5, п. 9 Договору оренди землі, виклавши їх в наступній редакції:
"п.5 Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 119778 (сто дев'ятнадцять тисяч сімсот сімдесят вісім) грн. 75 коп.";
п.9: "Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 14373 (чотирнадцять тисяч триста сімдесят три) грн. 45 коп. за рік, або 1197 (одна тисяча сто дев'яносто сім) грн. 79 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р № 33216815700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем".
Відповідач у зустрічній позовній заяві вимоги прокурора заперечив, вказавши, що зважаючи на значне підвищення орендної плати ПАТ "Укрнафта"звернулось до Східницької селищної ради із проханням переглянути ставку для визначення розміру орендної плати та встановити останню на рівні 3% від діючої нормативно-грошової оцінки для всіх договорів оренди.
На зазначену пропозицію Позивача (за зустрічним позовом) Східницька селищна рада у листах №556 від 20.09.2011 р., №251 від 16.11.2011 р., №712 від 13.12.2011 р., вказала, що гарантовано перегляне ставки орендної плати в сторону зменшення. за умови передачі на баланс селищної ради приміщень механічної майстерні та контори смт.Східниця, а також устаткування яке технологічно і морально застаріле та могло б стати експонатами музею.
28.12.2011р. правлінням ПАТ "Укрнафта" (протокол №31 від 28.12.2011р.) прийнято рішення про передачу зазначених вище приміщень та обладнання на баланс Східницької селищної ради, при умові укладання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок загальною площею 14,5750 га (100 договорів), які зайняті під свердловинами та об'єктами НГВУ "Бориславнафтогаз", щодо зміни орендної плати за використання земельних ділянок на рівні 3% від НГО.
20.01.2012 р. Східницькою селищною радою прийнято рішення №237 «Про погодження прийняття у власність територіальної громади смт. Східниця нерухомого майна і устаткування, що перебуває на балансі ПАТ "Укрнафта"», яким Відповідач за зустрічним позовом вирішив погодити прийняття у власність територіальної громади смт.Східниця будівель механічної майстерні, контори та електрозварювальної дільниці НГВУ "Бориславнафтогаз", а також технологічно і морально застарілого устаткування і обладнання, що перебувають на балансі ПАТ "Укрнафта". Також, вказаним рішенням погоджено розірвання з ПАТ "Укрнафта" договорів оренди та прийняття на баланс селищної ради земельних ділянок, призначених для обслуговування зазначених будівель.
Однак, станом на час розгляду спору по суті додаткова угода до договору оренди земельної ділянки від 17.12.2009р. №04.09.439.00119 сторонами не укладена.
Таким чином, позивач (за зустрічним позовом) просить суд внести зміни до Договору оренди землі №04.09.439.00119 від 17.12.2009р., виклавши п.п. 5, 9 Договору в наступній редакції:
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 119778,75грн., що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.05.2011 року."
9. Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 3593,36грн. на рік, що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, без урахування ПДВ, починаючи з дня держаної реєстрації додаткової угоди. Орендна плата вноситься орендарем щомісячними платежами у розмірі 299,45грн. на розрахунковий рахунок 33219812700013 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 22402093, отримувач Східницька селищна рада, код платежу 13050200р.
Суд також зазначає, що в судовому засіданні 17.12.2012 року представником позивача за первісним позовом подано копію рішення №421 від 13.12.2012 року Східницької селищної ради "Про розгляд пропозиції ПАТ "УКРНАФТА" щодо встановлення індивідуальної ставки орендної плати". З вказаного рішення вбачається, що Східницька селищна рада, зокрема, вирішила відхилити пропозицію ПАТ "УКРНАФТА"про встановлення ставки орендної плати на рівні 3% від нормативної грошової оцінки за орендне користування земельними ділянками в смт. Східниця; при укладанні додаткових угод до договорів оренди землі з ПАТ "УКРНАФТА" керуватись Положенням про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у смт. Східниця. затвердженим Рішенням Східницької селищної ради №24 від 21.01.2011 року.
При винесенні рішення суд виходив з наступного нормативного обгрунтування.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу; від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно ст.175 Господарського Кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Статтею 174 Господарського Кодексу України визначено, що господарські зобов'язання виникають, зокрема, безпосередньо з господарського договору, інших угод, передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі"оренда землі -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтями 125,126 Земельного кодексу України регламентовано, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав; право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті; право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою; право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно визначення ст.13 Закону України "Про оренду землі"(надалі Закон), договір оренди землі -це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Однією із істотних умов договору оренди землі, відповідно до ст. 15 Закону, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч.1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно п.2.19. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин"у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Доказів скасування, визнання не чинними, зазначених вище рішень чи іншого сторонами не подано і матеріали справи не містять.
Відповідно до ч.1 статті 73 цього ж Закону акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Частиною 2 ст.21 Закону передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Статтею 288 Податкового Кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів -чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
З врахуванням вищенаведеного, встановлення ст.288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Згідно п.13 Договору розмір орендної плати може змінюватись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, в інших випадках передбачених законодавством.
Відповідно до положень ст.30 Закону, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі, спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 188 ГК України передбачено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором; сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду; у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
У позовній заяві прокурор вказує на те, що Позивач за первісним позовом звертався на адресу Відповідача за первісним позовом із пропозицією щодо зміни умов Договору оренди в частині розміру орендної плати.
До позовної заяви прокурором додано листи Східницької селищної ради №28 від 24.01.2011 р. та №509-535 від 12.09.2011 р., адресовані керівникам підприємницької діяльності. У вказаних листах селищна рада повідомляла про необхідність зміни орендної плати шляхом підписання відповідних додатків до договорів оренди. Реквізитів договорів, до яких пропонувалось внести зміни, а також редакцій додаткових угод в листах селищної ради не значилось. З врахуванням вищенаведеного суд зазначає, що з пропозицією про зміну умов Договору оренди землі Східницька селищна рада до ПАТ "Укрнафта" не зверталася.
Проте, вказана обставина не є підставою для відмови в задоволенні первісних позовних вимог з огляду на наступне:
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами; встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист; обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання Відповідачу за первісним позовом пропозицій про внесення змін до спірного Договору оренди є виключно правом, а не обов'язком Позивача за первісним позовом, тому недотримання Позивачем за первісним позовом вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до Відповідача за первісним позовом про зміну умов Договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов Договору.
(Аналогічну правову позицію про те, що недотримання позивачем вимог ч.2 ст. 188 ГК України не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача та вирішити спір в судовому порядку, викладено у постанові Верховного Суду України від 20.11.2012 р. у справі № 28/5005/640/2012 та постанові Вищого господарського суду України від 12.06.2012 р. у справі №17/5005/8502/2011).
Визначення розміру орендної плати належить до компетенції органу місцевого самоврядування, який, відповідно до ст.13 Конституції України, уповноважений на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями.
У відповідності до ст.289 Податкового кодексу України для визначення орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ст.18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Згідно ст.20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель"технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
На проведення нормативної грошової оцінки, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" та п. 1.7 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. № 18/15/21/11, уповноважено юридичних осіб, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Як встановив суд, вказану у запропонованій Східницькою селищною радою редакції п. 5 Договору оренди нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка знаходиться на території Східницької селищної ради, загальною площею 1575м2 здійснено Управлінням Держкомзему у м. Борислав. Із врахуванням даної нормативної грошової оцінки Східницькою селищною радою розраховано розмір плати за оренду земельної ділянки -14373,45грн. на рік. (п. 9 Договору оренди в редакції Східницької селищної ради).
З огляду на вищенаведене та із врахуванням положень ст.288 Податкового кодексу України, суд вважає первісні позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду законної сили про зміну або розірвання договору.
Щодо запропонованої Відповідачем за первісним позовом редакції п.5 Договору оренди, то суд встановив, що дана редакція за змістом співпадає з редакцією п.5 Договору, запропонованою Позивачем за первісним позовом.
Як зазначено у п.3.15 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції"обставинами, які свідчать про взаємну пов'язаність зустрічного позову з первісним є те, що задоволення зустрічного позову виключатиме частково чи повністю задоволення первісного позову.
Відтак у цій частині такі позовні вимоги відповідно до ст.60 ГПК України втрачають зміст зустрічних вимог, оскільки є однаковими, а отже не підлягають задоволенню з огляду на задоволення первісних вимог. Крім того, у договірних орендних відносинах право оферти належить орендодавцеві. Відтак, визначення розміру орендної плати належить до компетенції орендодавця - органу місцевого самоврядування
Щодо вимог ПАТ "Укрнафта" про визначення у п. 9 Договору орендної плати у розмірі 3593,36грн. в рік, що становить 3 % від нормативної грошової оцінки, то як вже зазначалося визначення розміру орендної плати належить до компетенції органу місцевого самоврядування. Суд в межах своєї компетенції може визначати лише відповідність визначеного органом місцевого самоврядування розміру орендної плати вимогам Закону, проте самостійно визначати розмір орендної плати суд не вправі.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні зустрічних позовних вимог суд відмовляє у повному обсязі.
У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до вимог ст.4-7 Господарського процесуального кодексу України судові рішення приймаються за результатами обговорення усіх обставин справи.
Принцип об'єктивної істини, тобто відповідності висновків, викладених у судовому акті, дійсним обставинам справи реалізується також положеннями ст.43 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
24.12.2012року у відповідності до вимог ст.85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення, про що зазначено в протоколі судового засідання. Повний текст рішення виготовлений та підписаний 29.12.2012року.
На підставі ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі слід покласти на Відповідача за первісним позовом.
Враховуючи вищенаведене, керуючись п. 4 ч. 3 ст.129 Конституції України, ст.ст. 4, 4-5, 4-7, 33, 43, 49, 82-87, 115-116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Первісний позов задоволити повністю.
2. Внести зміни до Договору оренди землі від 17 грудня 2009 року №04.09.439.00119, укладеного між Східницькою селищною радою (82391, Львівська обл., смт. Східниця, вул. Золота Баня, 3. ідентифікаційний код 26359951) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта"(04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5. Ідентифікаційний код 00135390), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", зареєстрованого у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 21.12.2009р. за №04.09.439.00119, виклавши п. 5 Договору в наступній редакції:
"п.5 Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 119778 (сто дев'ятнадцять тисяч сімсот сімдесят вісім) грн. 75 коп.".
3. Внести зміни до Договору оренди землі від 17 грудня 2009 року №04.09.439.00119, укладеного між Східницькою селищною радою (82391, Львівська обл., смт. Східниця, вул. Золота Баня, 3. ідентифікаційний код 26359951) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта"(04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5. Ідентифікаційний код 00135390), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", зареєстрованого у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 21.12.2009р. за №04.09.439.00119, виклавши п. 9 Договору в наступній редакції:
п.9: "Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 14373 (чотирнадцять тисяч триста сімдесят три) грн. 45 коп. за рік, або 1197 (одна тисяча сто дев'яносто сім) грн. 79 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р № 33216815700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем".
4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"(04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5. Ідентифікаційний код 00135390) в дохід державного бюджету України 1073грн. судового збору.
5. В задоволенні зустрічного позову відмовити повністю.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному та касаційному порядку.
Суддя Фартушок Т.Б.