Ухвала від 17.06.2008 по справі К-37905/06

№ К-37905/06

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

01010, м. Київ, вул. Московська, 8

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.06.2008р.

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого-судді Брайка А. І.,

суддів Голубєвої Г. К.,

Карася О. В.,

Рибченка А. О.,

Федорова М. О.,

секретар судового засідання - Міненко О. М.,

розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва

на постанову Господарського суду Миколаївської області від 07.09.2006р. та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 16.11.2006р. у справі № 2/215/06

за позовом Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва

до Миколаївського благодійного фонду по захисту інтересів засуджених

про припинення юридичної особи,

за участю представників:

позивача - не з'явились,

відповідача - не з'явились,

встановив:

Державною податковою інспекцією у Центральному районі м. Миколаєваподано позов про припинення юридичної особи, відповідача у справі, зареєстрованої Управлінням юстиції у Миколаївській області від 17.07.1996р. № 115.

Підставами позову позивач зазначив п. п. 1, 2 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”, п. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, п. 17 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, неподання відповідачем до державної податкової інспекції звітів з моменту реєстрації.

Постановою Господарського суду Миколаївської області від 07.09.2006р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 16.11.2006р. у справі № 2/215/06 в задоволенні позову відмовлено.

Судові рішення обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований як благодійна громадська організація, головною метою якої є безкорислива діяльність; органам державної податкової служби надано право звертатись до суду з позовами про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності; позивач звернувся з позовом про припинення громадської організації, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, тобто поза межами встановленої компетенції; позивач не надав доказів здійсненням відповідачем підприємницької діяльності; ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.

Позивач, не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, подав касаційну скаргу в якій просить їх скасувати, прийняти нову постанову, в якій позовні вимоги задовольнити посилаючись на порушення норм матеріального права, зазначених в позовній заяві, а також п. п. 1.3., 1.5., 4.1. Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997р. № 233, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за № 290/2094.

Відповідач заперечення на касаційну скаргу не подав.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин справи, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню по слідуючим доводам та мотивам.

Оскаржувані рішення не відповідають вимогам, передбачених ст. ст. 69, 159 КАС України, оскільки висновки по ним зроблені при неповному з'ясуванні фактичних обставин, з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач зареєстрований Управлінням юстиції у Миколаївській області за № 115 від 17.07.1996р. як благодійна громадська організація (обласний благодійний фонд), головною метою якої є благодійна діяльність. Ця діяльність включає надання адміністрації виправно-трудових установ діючої допомоги перевиховання спецконтингенту, по продуктам і медикаментам, а також надання допомоги особам, звільненим з-під варти в початковому становленні на волі.

Визначення загальних засад благодійництва, забезпечення правового регулювання відносин у суспільстві, спрямованих на розвиток благодійної діяльності, утвердження гуманізму і милосердя, гарантування державної підтримки її учасникам, створення умов для діяльності благодійних організацій відповідно до законодавства України регулюються Законом України “Про благодійництво та благодійні організації”.

Відповідно до ст. 11 цього Закону ліквідація благодійної організації здійснюється в установленому законодавством порядку.

Фінансова діяльність благодійної організації здійснюється відповідно до вимог законодавства України; контроль за діяльністю благодійних організацій, в тому числі і порядком використання ними майна та коштів, призначених для благодійної допомоги, здійснюється органами виконавчої влади відповідно до їх компетенції (ч. 3 ст. 21, ч. 1 ст. 22 зазначеного Закону).

Форми, порядок складання та подання фінансової звітності про використання коштів та майна благодійними організаціями передбачені Порядком складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997р. № 233, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за № 290/2094.

Відповідно до ч. 1 ст. 3, абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців; підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Згідно п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

З аналізу зазначених положень слідує, що органи державної податкової служби мають право на звернення до суду з позовом про припинення благодійних організацій як юридичних осіб, взятих ними на податковий облік.

Таким чином, висновок судів про звернення інспекції поза межами встановленої законодавством її компетенції є помилковим.

Крім того, наявність чи відсутність вказаних у позовній заяві даних щодо знаходження відповідача на податковому обліку в позивача та неподання ним звітів з моменту реєстрації судами попередніх інстанцій взагалі не досліджувалась.

За вказаних обставин, зважаючи на межі перегляду, Вищий адміністративний суд України приходить до висновку про необхідність скасування постанови і ухвали повністю та передачі справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді слід взяти до уваги вищезазначене та прийняти законне і обґрунтоване рішення відповідно до норм матеріального, процесуального права, надати належну правову оцінку обставинам у справі.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 227, 230, 231, 254 КАС України, -

ухвалив:

1. Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва задовольнити частково.

2. Скасувати постанову Господарського суду Миколаївської області від 07.09.2006р. та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 16.11.2006р. у справі № 2/215/06.

3. Справу № 2/215/06 направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена відповідно до вимог ст. ст. 235 - 237, ч. 1 ст. 238 КАС України.

Головуючий-суддя (підпис) Брайко А. І.

Судді (підпис) Голубєва Г. К.

(підпис) Карась О. В.

(підпис) Рибченко А. О.

(підпис) Федоров М. О.

Ухвала складена у повному обсязі 17.06.2008р.

З оригіналом згідно

Відповідальний секретар Міненко О. М.