Справа № 0311/5570/2012
24 травня 2012 року Суддя Маневицького районного суду Волинської області
Невар О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни, -
ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни. В позовній заяві позивачем заявлено клопотання про поновлення строку для звернення до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни, як пропущеного з поважних причин. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що він наділений правовим статусом дитини війни, а тому відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" користується правом на одержання щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. В порушення норм вказаного Закону відповідачем йому виплачується підвищення до пенсії в розмірі, який значно менший, ніж передбачено законодавством. Згідно ст. 46 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9.07.2003 року передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. А тому позивач вважає, що має право на перерахунок та виплату підвищення до пенсії як дитині війни за період з червня по листопад 2010 року.
Проаналізувавши матеріали справи, вважаю, що у задоволенні клопотання позивача ОСОБА_2 про поновлення строку для звернення до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни за період з червня по листопад 2010 року слід відмовити, а його адміністративний позов залишити без розгляду з наступних підстав.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску звернення до суду поважними).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Питання про поновлення чи продовження пропущеного строку суд вирішує в порядку письмового провадження чи в судовому засіданні на розсуд суду. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду клопотання. Ухвала суду про відмову в поновленні чи продовженні пропущеного процесуального строку може бути оскаржена особами, які беруть участь у справі. Правила даної статті не поширюються на строки звернення до адміністративного суду.
З матеріалів позовної заяви встановлено, що ОСОБА_2 подано до суду адміністративний позов до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни за період з червня по листопад 2010 року лише 23 травня 2012 року. Будь-яких поважних причин пропуску строку звернення до суду з вказаним позовом позивачем в поданій до суду позовній заяві не вказано. Посилання позивача на ст. 46 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9.07.2003 року, якою передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, вважаю безпідставним, оскільки вказана стаття Закону стосується виплати за минулий час без обмеження будь-яким строком лише нарахованих сум пенсій. Стосовно ж не нарахованих пенсій ніякими нормативно-правовими актами, крім КАС України, не визначено строк звернення до суду, а тому вважаю, що під час вирішення даного спору слід застосовувати шестимісячний строк звернення до суду.
Враховуючи викладене, вважаю, що з матеріалів позовної заяви не вбачається, що позивачем пропущено строк звернення до суду з поважних причин, оскільки пенсія виплачувалася за цей період позивачу щомісячно, тобто вказана виплата не носила разовий характер, а тому твердження позивача про пропуск строку звернення до суду за вказаний період з поважних причин є необґрунтованими. Крім того, позивачем подано до суду адміністративний позов лише 23 травня 2012 року, будь-яких перешкод для звернення до суду з відповідним позовом у передбачений законом строк у позивача не було, а тому у задоволенні клопотання ОСОБА_2 про поновлення строку звернення до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни за період з червня по листопад 2010 року слід відмовити, а поданий ним адміністративний позов залишити без розгляду в зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 100, 102, 107 КАС України, -
У задоволенні клопотання ОСОБА_2 про поновлення строку для звернення до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни за період з червня по листопад 2010 року відмовити, а поданий ним адміністративний позов до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату підвищення до пенсії як дитині війни за період з червня по листопад 2010 року залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Маневицький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: