Копія
Іменем України
Справа № 2а-1457/11/0170/19
24.10.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дудкіної Т.М.,
суддів Курапової З.І. ,
Єланської О.Е.
секретар судового засідання Бражникова Ю.В.
за участю сторін:
представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "Елітбуд"- Студеникін Віктор Анатолійович, протокол № 1, від 01.03.07
представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "Елітбуд"- Деменіна Наталя Григорівна, довіреність № 14 від 22.10.12
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кузнякова С.Ю. ) від 14.08.12 по справі № 2а-1457/11/0170/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "Елітбуд" (вул. Головкінського, 17 а,Лазурне,Алушта, місто, Автономна Республіка Крим,98540)
до Державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим (вул. Леніна 22-а,Алушта,Автономна Республіка Крим,98500)
про скасування податкових повідомлень-рішень,
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.08.2012 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "Елітбуд" задоволені повністю, а саме визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим №00007711502/0 від 25.06.2010, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Алушті №00007711502/1 від 30.07.2010р., визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим від №00007711502/2 від 21.10.2010р., визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Алушті Ар Крим №00007711502/3 від 06.01.2011р.
Не погодившись з зазначеною постановою відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14.08.2012 року та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. А саме, заявник апеляційної скарги посилається на те, що ТОВ "ІК "Елітбуд" належить до осіб, які не мають права на бюджетне відшкодування відповідно до п.п.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", так як у складі заявленого в квітні 2010р. бюджетного відшкодування з ПДВ в сумі 104 507,00 грн. відсутній податковий кредит, нарахований у зв'язку з придбанням основного фонду, а відтак сума бюджетного відшкодування перевищує суму оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців: 104 507,00 грн.>48 734,00 грн. Зокрема, до операції з придбання основного фонду не відноситься операція з придбання у травні 2008 р. об'єкту незавершеного будівництва "Лазурний", за наслідками якої нарахований податковий кредит, включений до складу бюджетного відшкодування за квітень 2010 р. в сумі 103 970,00 грн. (від'ємне значення за травень 2008 р.). Представник відповідача зазначає, що висновки Акту від 16.06.2010 р. № 928 відповідають діючому законодавству України.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01.10.12 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим .
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення з'явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Органи державної податкової служби, в даному випадку Державна податкова інспекція в м. Алушті АР Крим є суб'єктом владних повноважень, яка у правовідносинах з фізичними та юридичними особами реалізує надані владні управлінські функції, а тому спори за участю Державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим є публічно-правовими і відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючі господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.
Втановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "Елітбуд"є юридичною особою, яка 22.03.2007 року зареєстрована Виконавчим комітетом Алуштинської міської ради АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 655695, Довідкою з ЄДРПОУ № 40-02.94.66/73 та Статутом (а.с. 43-53, 54,55).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "Елітбуд"" взято на облік платника податків та являється платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 100083001 від 13.12.2007р. (а.с.56).
Таким чином, встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "Елітбуд" яляється суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.
16.06.2010 р. ДПІ в м. Алушті АР Крим була проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка податкової декларації з ПДВ, поданої ТОВ "Інвестиційна компанія "Елітбуд"за квітень 2010 р.
За результатами перевірки був складений акт від 16.06.2010 р. №928 (далі Акт). За висновкам Акту зменшена сума, що підлягала бюджетному відшкодуванню шляхом зарахування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних періодів, була зменшена на 104 507,00 грн.
На підставі висновків Акту 25.06.2010 р. ДПІ в м. Алушті АР Крим прийняла податкове повідомлення-рішення за формою "ВЗ"№0000771502/0 про відмову у наданні бюджетного відшкодування в сумі 104 507,00 грн., заявленого платником в податковій декларації за квітень 2010 р.
За результатами апеляційного оскарження податкового повідомлення-рішення за формою "ВЗ" №0000771502/0 від 25.06.2010 р. ДПІ в м. Алушті АР Крим прийнято податкове повідомлення-рішення за формою "ВЗ"№0000771502/1 від 30.07.2010 р. про відмову у наданні бюджетного відшкодування в сумі 104 507,00 грн., заявленого платником в податковій декларації за квітень 2010 р.
За результатами апеляційного оскарження податкового повідомлення-рішення за формою "ВЗ"№0000771502/1 від 30.07.2010 р. ДПІ в м. Алушті АР Крим прийнято податкове повідомлення-рішення за формою "ВЗ"№0000771502/2 від 21.10.2010 р. про відмову у наданні бюджетного відшкодування в сумі 104 507,00 грн., заявленого платником в податковій декларації за квітень 2010 р.
За результатами апеляційного оскарження податкового повідомлення-рішення за формою "ВЗ"№0000771502/2 від 21.10.2010 р. ДПІ в м. Алушті АР Крим прийнято податкове повідомлення-рішення за формою "ВЗ"№0000771502/3 від 06.01.2011 р. про відмову у наданні бюджетного відшкодування в сумі 104 507,00 грн., заявленого платником в податковій декларації за квітень 2010 р.
Зазначене що оскільки спірні правовідносини виникли між позивачем та відповідачем у грудні 2010 року, суд перевіряє їх відповідність Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року та Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168/97-ВР , які втратили чинність з 01.01.2011 року, однак, підлягають застосуванню до зазначених спірних правовідносин.
Питання щодо дії нормативно-правових актів у часі розглядалося Конституційним Судом України в Рішеннях №1-зп від 13.05.1997, №1-рп/99 від 09.02.1999 та №3-рп/20014 від 05.04.2001, у яких зазначено, що нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Дія закону та іншого нормативно-правового акту не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Закон України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. № 168/97-ВР визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету (далі Закон № 168).
Згідно із п.1.8 ст.1 Закону №168 бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку.
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) регулюється п.7.7 ст.7 Закону №168.
Сума податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, визначається як від'ємна різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду (абз.1 п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону №168).
Податкове зобов'язання - це загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді (п.1.6 ст.1 Закону №168).
Податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду (п.1.7 ст.1 Закону №168).
Від'ємне значення суми ПДВ, розраховане згідно вимог абз.1 п.п. 7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону №168, враховується у зменшення суми податкового боргу з ПДВ, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (абз.З п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону №168).
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.п. 7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону №168, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) (ч.а) п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону №168).
Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку, фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду (абз.1 ч.б) п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону №168).
Залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками, відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах (абз.2 ч.б) п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону №168).
Не має права на отримання бюджетного відшкодування особа:
- яка була зареєстрована як платник ПДВ менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів) (абз.2 ч.а) п.п.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону №168);
- мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів) (абз. З ч. а) п.п.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону №168);
- не провадила діяльність протягом останніх дванадцяти календарних місяців (абз.4 ч. а) п.п.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону №168);
- особа, яка є платником єдиного податку за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності (ч. б) п.п.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону №168).
Так, 20.05.2010 р. ТОВ "ІК "Елітбуд" було подано до ДПІ в м. Алушті АР Крим податкову декларацію з ПДВ за квітень 2010 р., про що свідчить вхідний штамп ДПІ на лицьовій стороні вказаної декларації.
В рядку 25.2. вказаної податкової декларації з ПДВ за квітень 2010 р. ТОВ "ІК "Елітбуд"відповідно до п.п.7.7.2. п.7.7. ст.7. Закону №168 визначило суму ПДВ у розмірі 104 507,00 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню шляхом зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів.
Відповідно до додатку №2 до податкової декларації з ПДВ за квітень 2010 р. бюджетне відшкодування з ПДВ в сумі 104 507,00 грн., заявлене ТОВ "ІК "Елітбуд"в податковій декларації з ПДВ за квітень 2010 р., складається з залишків від'ємних значень попередніх періодів, а саме:
- залишку від'ємного значення за травень 2008 р. в сумі 103 970,00 грн.
- залишку від'ємного значення за серпень 2008 р. в сумі 493,00 грн.
- залишку від'ємного значення за листопад 2008 р. в сумі 44,00 грн.
Вказані від'ємні значення з ПДВ попередніх податкових періодів в сумі 104 507,00грн. підлягають бюджетному відшкодуванню тому, що є оплаченими у попередніх періодах (додаток №2), як цього вимагає абз. "а"п.п.7.7.2. п.7.7. ст.7 Закону №168 та заявлені у межах строку, визначеного п.15.3. ст.15 Закону №2181.
Вказані від'ємні значення з ПДВ є сумами перевищення розміру податкового кредиту з ПДВ над розміром податкових зобов'язань з ПДВ відповідних попередніх податкових періодів (п.п.7.7.1. п.7.7. ст.7. Закону №168).
Податковий кредит з ПДВ в сумі 104 507,00 грн., що увійшов до складу відповідних від'ємних значень та бюджетного відшкодування з ПДВ за квітень 2010 р., був сформований по операціях:
придбання товарів та послуг на суму ПДВ 537,00 грн. (серпень та листопад 2008 р.);
придбання основних фондів на суму ПДВ 103 970,00 грн. (травень 2008 р.).
Зазначене вище позволяє зробити висновок, що ТОВ "ІК "Елітбуд"не відноситься до осіб, що не мають права на бюджетне відшкодування відповідно до п.п.7.7.11. п.7.7. ст.7 Закону №168, так як мало обсяг оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців більше, ніж сума заявленого бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).
Так, сума заявленого ТОВ "ІК "Елітбуд" бюджетного відшкодування за квітень 2010 р. без врахування податкового кредиту, нарахованого внаслідок придбання основного фонду, складає 537,00 грн., а сума оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців складає 48 734,00 грн. Отже: 537,00 грн.< 48 734,00 грн., що підтверджує відсутність у ТОВ "ІК "Елітбуд"статусу "особи, що не має права на бюджетне відшкодування" відповідно до п.п.7.7.11. п.7.7. ст.7 Закону №168.
Стосовно не віднесення відповідачем до операції з придбання основного фонду операції з придбання у травні 2008 р. об'єкту незавершеного будівництва "Лазурний", за наслідками якої нарахований податковий кредит, включений до складу бюджетного відшкодування за квітень 2010 р. в сумі 103 970,00 грн. (від'ємне значення за травень 2008 р.) суд зазначає наступне.
Перелік операцій, за якими нараховується податковий кредит, визначений п.п.7.4.1. п.7.4. ст.7. Закону №168.
До таких операцій зокрема належать операції з придбання (будівництва, спорудження) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку (абз. З п.п.7.4.1. п.7.4. ст.7. Закону №168).
Тобто під придбанням основних фондів в цілях нарахування податкового кредиту розуміються також операції з придбання незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи.
Під капітальною інвестицією слід розуміти господарську операцію, яка передбачає придбання будинків, споруд, інших об'єктів нерухомої власності, інших основних фондів та нематеріальних активів, які підлягають амортизації згідно з цим Законом (п.п. 1.28.1 п.1.28 ст.1 Закону №334).
Визначення стану "незавершеності"щодо капітальних інвестицій означає, що такі інвестиції призвели до придбання об'єкту основного фонду, який призначений до використання у господарській діяльності, але не може бути введений в експлуатацію без здійснення додаткових витрат - завершення інвестиції.
Витрати на здійснення капітальних інвестицій в бухгалтерському обліку обліковуються на рахунку 15 "Капітальні інвестиції"(Наказ №291).
Об'єкт "Лазурний"є незавершеною капітальною інвестицію ТОВ "ІК "Елітбуд"в основний фонд (нерухоме майно), виходячи з наступного:
Предметом діяльності ТОВ "ІК "Елітбуд"є у т.ч. будівництво, експлуатація та розвиток готельного господарства (п.3.1. Статуту).
Основними видами економічної діяльності ТОВ "ІК "Елітбуд"є у т.ч. будівництво будівель (КВЕД 45.21.1.) та діяльність готелів (КВЕД 55.10.0) - Довідка №40- 02.94.66/73 від 26.03.2007 р.
З метою здійснення основної діяльності 08.05.2008 р. директор ТОВ "ІК "Елітбуд"виніс наказ №1 о/в, відповідно до якого прийняв за основу інвестиційного проекту по створенню громадського курортно-туристичного комплексу "Лазурне"в сщ. Лазурне, м. Алушта передпроектні пропозиції та генеральний план забудови, розроблені ТОВ "Будпроект"(м. Севастополь).
Генеральний план забудови громадського курортно-туристичного комплексу "Лазурне"в с. Лазурне, м. Алушта, розроблений ТОВ "Будпроект"(м. Севастополь) передбачає будівництво двох спальних корпусів, ресторану, розважальна-курортного комплексу, басейну та інш. споруд.
Об'єкт "Лазурне", що придбаний ТОВ "ІК "Елітбуд" за договором купівлі-продажу від 07.03.2008 р., представляє собою незавершений об'єкт будівництва спального корпусу (стан готовності 6%), розташований за адресою: с. Лазурне, м. Алушта.
Отже придбання об'єкту "Лазурне" є першим етапом реалізації інвестиційного проекту по створенню громадського курортно-туристичного комплексу "Лазурне"в с. Лазурне, м. Алушта.
Враховуючи, що об'єкт будівництва "Лазурне"є незавершеним (6% готовності), то він не може бути введений в експлуатацію без додаткових витрат на добудову, а відтак вказана капітальна інвестиція є незавершеною.
Стосовно нарахування податкового кредиту в сумі 104 507,00 грн., який був заявлений до бюджетного відшкодування у складі залишків від'ємних значень: залишку від'ємного значення за травень 2008 р. в сумі 103 970,00 грн., залишку від'ємного значення за серпень 2008 р. в сумі 493,00 грн., залишку від'ємного значення за листопад 2008 р. в сумі 44,00 грн. судом встановлене наступне.
Податковий кредит у сумі 103 970,00 грн. є частиною податкового кредиту в сумі 116 631,33 грн., що нарахований ТОВ "ІК "Елітбуд"в травні 2008 р. у зв'язку з придбанням об'єкту незавершеного будівництва - база відпочинку (б/в) "Лазурне", що розташований за адресою: АР Крим, м. Апушта, сщ. Лазурне, вул. Головкинського, буд. 17-а.
Так, на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу від 07.03.2008 р. ТОВ "ІК "Елітбуд"(покупець) придбав, а ТОВ "Ярославів Вал"(продавець) продав об'єкт незавершеного будівництва (спальний корпус літ. "А"(в процесі будівництва - 6% готовності), споруди 1-2) вартістю 583 156,64 грн. та додатково ПДВ у сумі 116 631,33 грн., що розташований за адресою: АР Крим, м. Апушта, сщ. Лазурне, вул. Головкинського, буд. 17-а. (далі об'єкт "Лазурне").
Вказаний правочин зареєстрований у Державному реєстрі правочинів 07.03.2008 р. за номером №2745775.
06.05.2008 р. ТОВ "ІК "Елітбуд" сплатило у грошовій безготівковій формі кошти у сумі 699 787,97 грн., у т.ч. ПДВ 116 631,33 грн., за об'єкт "Лазурне", що підтверджується належним платіжним дорученням №08/5 (додаток №2).
06.05.2008 р. за фактом оплати у ТОВ "ІК "Елітбуд" відповідно до п.п.7.5.1. п.7.5. ст.7. Закону №168 виникло право на податковий кредит з ПДВ в сумі 116 631,33 грн.
06.05.2008 р. відповідно до п.п.7.3.1. п.7.3. ст.7. Закону №168 по даті отримання грошових коштів від покупця у ТОВ "Ярославів Вал"(продавець) виникли податкові зобов'язання з ПДВ в сумі 116 631,33 грн.
06.05.2008 р. ТОВ "Ярославів Вал"(продавець) відповідно до п.п.7.2.3. п.7.2. ст.7. Закону №168 по даті виникнення податкових зобов'язань з ПДВ виписав та надав покупцю (ТОВ "ІК "Елітбуд") податкову накладну №36 на ПДВ в сумі 116 631,33 грн. (додаток №1).
На момент виписки податкової накладної №36 від 06.05.2008 р. ТОВ "Ярославів Вал" було зареєстровано платником ПДВ за даними офіційного сайту ДПІ (htt:www.sta.gov.ua), а отже мало право на виписку податкових накладних відповідно до п.п.7.2.4. п.7.2. ст.7. Закону №168.
06.05.2008 р. ТОВ "ІК "Елітбуд"отримало та зареєструвало в реєстрі ПН податкову накладну №36 від 06.05.2008 р. на суму ПДВ 116 631,33 грн.
Податкова накладна №36 від 06.05.2008 р. на суму ПДВ 116 631,33 грн. відповідає вимогам п.п.7.2.1. п.7.2. ст.7. Закону №168 та містить всі обов'язкові реквізити.
07.05.2008 р. об'єкт "Лазурне"був переданий у володіння ТОВ "ІК "Елітбуд" згідно акту прийому-передачі від 07.05.2008 р.
В травні 2008 р. ТОВ "ІК "Елітбуд" на підставі податкової накладної №36 відповідно до п.п.7.2.6. п.7.2. ст.7. Закону №168 нарахувало податковий кредит у сумі 116 631,33 грн. по операції придбання об'єкту "Лазурний" та включило його до податкової декларації з ПДВ за травень 2008 р.
Операція з придбання об'єкта "Лазурний" відповідає вимогам п.п.7.4.1. п.7.4. ст.7. Закону №168 та кваліфікується з метою оподаткування ПДВ як операція з придбання основного фонду у вигляді незавершених капітальних інвестицій внеоборотні капітальні активи з огляду на наступне:
Відповідно до абз.З п.п.7.4.1. п.7.4. ст.7. Закону №168 до податкового кредиту платника включаються суми ПДВ, нараховані (сплачені) у зв'язку з придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Отже з метою нарахування податкового кредиту до операцій з придбання основних фондів відносяться операції з придбання незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи, для подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Під капітальною інвестицією розуміється господарська операція, яка передбачає придбання будинків, споруд, інших об'єктів нерухомої власності, інших основних фондів та нематеріальних активів, які підлягають амортизації згідно з цим Законом (п.п.1.28.1 п.1.28 ст.1 Закону №334).
Визначення стану "незавершеності" щодо капітальних інвестицій означає, що такі інвестиції призвели до придбання об'єкту основного фонду, який призначений до використання у господарській діяльності, але не може бути введений в експлуатацію без здійснення додаткових витрат - завершення інвестиції.
Витрати на здійснення капітальних інвестицій в бухгалтерському обліку обліковуються на рахунку 15 "Капітальні інвестиції" (Наказ №291).
Об'єкт "Лазурний"є незавершеною капітальною інвестицію ТОВ "ІК "Елітбуд"в основний фонд (нерухоме майно), виходячи з наступного:
Предметом діяльності ТОВ "ІК "Елітбуд"є у т.ч. будівництво, експлуатація та розвиток готельного господарства (п.3.1. Статуту).
Основними видами економічної діяльності ТОВ "ІК "Елітбуд"є у т.ч. будівництво будівель (КВЕД 45.21.1.) та діяльність готелів (КВЕД 55.10.0) - Довідка №40- 02.94.66/73 від 26.03.2007 р.
З метою здійснення основної діяльності 08.05.2008 р. директор ТОВ "ІК "Елітбуд"виніс наказ №1 о/в, відповідно до якого прийняв за основу інвестиційного проекту по створенню громадського курортно-туристичного комплексу "Лазурне"в сщ. Лазурне, м. Алушта передпроектні пропозиції та генеральний план забудови, розроблені ТОВ "Будпроект"(м. Севастополь).
Генеральний план забудови громадського курортно-туристичного комплексу "Лазурне"в сщ. Лазурне, м. Алушта, розроблений ТОВ "Будпроект"(м. Севастополь) передбачає будівництво двох спальних корпусів, ресторану, розважально-курортного комплексу, басейну та інш. споруд.
Об'єкт "Лазурне", що придбаний ТОВ "ІК "Елітбуд"за договором купівлі-продажу від 07.03.2008 р., представляє собою незавершений об'єкт будівництва спального корпусу (стан готовності 6%), розташований за адресою: сщ. Лазурне, м. Алушта.
Отже придбання об'єкту "Лазурне"є першим етапом реалізації інвестиційного проекту по створенню громадського курортно-туристичного комплексу "Лазурне"в сщ. Лазурне, м. Алушта.
Враховуючи, що об'єкт будівництва "Лазурне"є незавершеним (6% готовності), то він не може бути введений в експлуатацію без додаткових витрат на добудову, а відтак вказана капітальна інвестиція є незавершеною.
В бухгалтерському обліку ТОВ "ІК "Елітбуд" витрати на придбання об'єкту "Лазурне"в сумі 583 156,64 грн. (без ПДВ) обліковуються за Дебетом субрахунку 151 "Капітальне будівництво"рахунку №15 "Капітальні інвестиції".
Податковий кредит у сумі 493,00 грн. нарахований ТОВ "ІК "Елітбуд"в серпні 2008 р. у зв'язку з придбанням картриджів для принтеру та послуг Державного земельного кадастру з державної реєстрації права власності ТОВ "ІК "Елітбуд"на земельну ділянку, розташовану в сщ. Лазурне, м. Алушта.
Так, в червні-липні 2008 р. ТОВ "ІК "Елітбуд"придбало послуги Державного земельного кадастру та картриджі для принтеру на загальну суму 2 959,00 грн., у т.ч. ПДВ 493,17 грн., що підтверджується належними первинними документами: накладною та актами наданих послуг (додаток №2).
У червні-липні 2008 р. ТОВ "ІК "Елітбуд"сплатило постачальникам грошові кошти у безготівковій формі в сумі 2 959,00 грн., у т.ч. ПДВ 493,17 грн., за отримані послуги ДЗК та картриджі, що підтверджується належними платіжними дорученнями (додаток №2).
В червні-липні 2008 р. за фактом оплати у ТОВ "ІК "Елітбуд"відповідно до п.п.7.5.1. п.7.5. ст.7. Закону №168 виникло право на податковий кредит з ПДВ в сумі 493,17 грн.
В червні-липні 2008 р. відповідно до п.п.7.3.1. п.7.3. ст.7. Закону №168 по даті отримання грошових коштів від покупця у постачальників (МЧП "Викс", ДП "Центр ДЗК", КРФ ДП "Центр ДЗК") виникли податкові зобов'язання з ПДВ в сумі 493,17 грн.
В червні-липні 2008 р. постачальники (МЧП "Викс", ДП "Центр ДЗК", КРФ ДП "Центр ДЗК") відповідно до п.п.7.2.3. п.7.2. ст.7. Закону №168 по даті виникнення податкових зобов'язань з ПДВ виписали податкові накладні на ПДВ в сумі 493,17 грн. (додаток №1).
01 серпня 2008 р. постачальники (МЧП "Викс", ДП "Центр ДЗК", КРФ ДП "Центр ДЗК") відповідно до п.п.7.2.3. п.7.2. ст.7. Закону №168 надали покупцю (ТОВ "ІК "Елітбуд") вказані податкові накладні на ПДВ в сумі 493,17 грн. (додаток №1).
На момент виписки вказаних податкових накладних постачальники (МЧП "Викс", ДП "Центр ДЗК", КРФ ДП "Центр ДЗК") були зареєстровані платниками ПДВ за даними офіційного сайту ДПІ (htt:www.sta.gov.ua), а отже мали право на виписку податкових накладних відповідно до п.п.7.2.4. п.7.2. ст.7. Закону №168.
01.08.2008 р. ТОВ "ІК "Елітбуд"отримало та зареєструвало в реєстрі ПН вказані податкові накладні на суму ПДВ 493,17 грн. (додаток №1).
Вказані податкові накладні на суму ПДВ 493,17 грн. відповідають вимогам п.п.7.2.1. п.7.2. ст.7. Закону №168 та містять всі обов'язкові реквізити.
В серпні 2008 р. ТОВ "ІК "Елітбуд"на підставі вказаних податкових накладних відповідно до п.п.7.2.6. п.7.2. ст.7. Закону №168 нарахувало податковий кредит у сумі 493,17 грн. по операціях придбання послуг Державного земельного кадастру та картриджів для принтеру і включило його до податкової декларації з ПДВ за серпень 2008 р.
ПДВ в сумі 493,17 грн., нарахований (сплачений) ТОВ "ІК "Елітбуд"у зв'язку придбанням товарів (послуг) з метою їх використання у межах власної господарської діяльності відповідно до п.п.7.4.1. п.7.4. ст.7. Закону №168, що підтверджується наступним:
Послуги Державного земельного кадастру в сумі 2 403,00 грн., у т.ч. ПДВ 400,50 грн., придбані з метою державної реєстрації права власності ТОВ "ІК "Елітбуд"на земельну ділянку площею 2,3202 га. з цільовим призначенням "для будівництва та подальшої експлуатації суспільного курортно-туристичного комплексу", щорозташована в сщ. Лазурне, м. Алушта, на вул. Головкинській, 17а.
Вказана земельна ділянка придбана ТОВ "ІК "Елітбуд"у ТОВ "Ярославів Вал”за договором купівлі-продажу від 07.03.2008 р.
Придбання вказаної земельної ділянки здійснено ТОВ "ІК "Елітбуд"в межах основного виду економічної діяльності з метою реалізації інвестиційного проекту по створенню громадського курортно-туристичного комплексу "Лазурне"в сщ. Лазурне, м. Алушта (докладно див. дослідження на стор.8 судової експертизи).
Таким чином, вказані послуги в сумі 2 403,00 грн., у т.ч. ПДВ 400,50 грн., пов'язані з державною реєстрацією права власності на земельну ділянку, яка придбана ТОВ "ІК "Елітбуд"з метою використання у власній господарській діяльності.
Товари (картриджі з чорнилами для принтеру) в сумі 556,00 грн., у т.ч. ПДВ 92,67 грн., придбані ТОВ "ІК "Елітбуд"з метою обслуговування багатофункціонального пристрою САМОМ РІХМА МР 51А, який обліковується на балансі ТОВ "ІК "Елітбуд"за Дебетом рахунку №112 "Малоцінні необоротні матеріальні активи"та згідно картки обліку №01 введений в експлуатацію 28.08.2007 Р-
Вказані картриджі з чорнилами списані на потреби бухгалтерії згідно акту від 30.06.2008 р.
Ведення бухгалтерського обліку є обов'язком платників податків відповідно до п.1. ст.9 Закону №1251 та для підприємств відповідно до п.2. ст.З Закону №996.
Таким чином, придбані картриджі вартістю 556,00 грн., у т.ч. ПДВ 92,67 грн., були використані у господарській діяльності ТОВ "ІК "Елітбуд"з метою виконання обов'язку по веденню бухгалтерського обліку, покладеного на підприємство відповідно до Законів №1251 та №996.
Податковий кредит у сумі 44,00 грн. є частиною податкового кредиту в сумі 101,99 грн., що нарахований ТОВ "ІК "Елітбуд"в листопаді 2008 р. у зв'язку з придбанням транспортного квитку на проїзд залізничним транспортом від Сімферополя до Києва.
Так, 06 березня 2008 р. ТОВ "ІК "Елітбуд"в особі директора придбало транспортний квиток №21637 вартістю 625,91 грн., у т.ч. ПДВ 101,99 грн., на проїзд залізничним транспортом від Сімферополя до Києва.
06 березня 2008 р. за фактом оплати у ТОВ "ІК "Елітбуд"відповідно до п.п.7.5.1. п.7.5. ст.7. Закону №168 виникло право на податковий кредит з ПДВ в сумі 101,99 грн.
В листопаді 2008 р. ТОВ "ІК "Елітбуд"відповідно до п.п.7.2.6. п.7.2. ст.7. Закону №168 на підставі транспортного квитку на залізницю нарахувало податковий кредит у сумі 101,99 грн. та відобразило його у податковій декларації за листопад 2008 р.
ПДВ в сумі 101,99 грн., нарахований (сплачений) ТОВ "ІК "Елітбуд"у зв'язку І придбанням транспортного квитку з метою його використання у межах власної господарської діяльності відповідно до п.п.7.4.1. п.7.4. ст.7. Закону №168, що підтверджується наступним:
Транспортний квиток №21637 від 06.03.2008 р. на суму ПДВ 101,99 грн., придбаний директором ТОВ "ІК "Елітбуд"з метою проїзду в м. Київ в межах службової командировки в ТОВ "Ярославів Вал"(м. Київ), що підтверджується звітом про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт №4 від 11.03.2008 р.
Факт перебування директора ТОВ "ІК "Елітбуд"в м. Київ в ТОВ "Ярославів Вал"07.03.2008 р. підтверджується командировочним посвідченням з відміткою ТОВ "Ярославів Вал".
Необхідність присутності директора ТОВ "ІК "Елітбуд"в м. Києві 07.03.2008 р. пояснюється тим, що саме 07.03.2008 р. ТОВ "ІК "Елітбуд"уклало з ТОВ "Ярославів Вал”договір купівлі-продажу об'єкту "Лазурний"та земельної ділянки, на який він розміщений (договори посвідчені Київським нотаріусом ОСОБА_5.).
Отже, командировочні витрати директора ТОВ "ІК "Елітбуд"на поїздку в місто Київ пов'язані із господарською діяльністю підприємства, а саме зі здійсненням капітальних інвестицій у об'єкт "Лазурне".
Обов'язок сплати вказаного ПДВ до бюджету Законом №168 покладений не на покупця (особи, що нараховує податковий кредит), а на продавця (особи, що нараховує податкові зобов'язання) - п.1.3. ст.1 та п.п.7.3.1. п.7.3. ст.7. Закону №168.
Зазначається що єдиною умовою отримання платником бюджетного відшкодування з ПДВ є сплата таким платником (покупцем) ПДВ, заявленого до відшкодування, у ціні придбаних товарів (послуг) - абз. "а"п.п.7.7.2. п.7.7. ст.7 Закону №168.
Факт сплати ТОВ "ІК "Елітбуд"постачальникам у ціні придбаних товарів (послуг) ПДВ, заявленого до бюджетного відшкодування у квітні 2010 р. в сумі 104 507,00 грн., підтверджується належними платіжними дорученнями та транспортним квитком залізниці, що долучений до авансового звіту директора.
Під час розгляду справи судом була призначена судово-бухгалтерська експертиза, згідно із висновкам № 137/11 від 09.04.2012р. якої, встановлено, що документами бухгалтерського та податкового обліку та звітності ТОВ "Інвестиційна компанія "Елітбуд"у повному обсязі не підтверджуються висновки за актом перевірки Державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим викладені в акті документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ "Інвестиційна компанія "Елітбуд"№ 928 від 16.06.2010 р. щодо завищення суми бюджетного відшкодування за квітень 2010 р. на 104 507,00 грн.; документами бухгалтерського та податкового обліку та звітності ТОВ "Інвестиційна компанія "Елітбуд"у повному обсязі не підтверджуються висновки акту перевірки ДПІ в м. Алушті №928 від 16.06.2010 р. в частині відсутності у позивача права на отримання бюджетного відшкодування у розмірі 104 507,00 грн. по декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 р.; факт сплати ТОВ "ІК "Елітбуд"постачальникам у ціні придбаних товарів (послуг) ПДВ, заявленого до бюджетного відшкодування у квітні 2010 р. в сумі 104 507,00 грн., підтверджується належними платіжними дорученнями та транспортним квитком залізниці, що долучений до авансового звіту директора.
Разом з цим, з 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України № 2755 від 02.12.2010 року, в зв'язку чим та Закон України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168/97-ВР втратив чинність.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
В свою чергу, заходи відповідальності, які можуть бути застосовані до особи-порушника слід визначати на підставі законодавства, яке є чинним на момент виявлення та застосування відповідних санкцій.
Виходячи з викладеного, якщо певне діяння було правопорушенням на момент його вчинення і за таке діяння до особи було застосовано заходи відповідальності, передбачені чинним на той час нормативним актом, відповідні санкції підлягають стягненню з особи і після втрати чинності нормативним актом, що визначав зміст відповідальності.
Податкове повідомлення-рішення №00007711502/3 щодо відмовлення в наданні бюджетного відшкодування з ПДВ за квітень 2010 р. в сумі 104 507,00 грн. було прийнято 06.01.2011р., тобто у той час, коли пункт п.п. 7.7.7 п. 7 ст. 7 Закону України № 1668 втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили Податкового кодексу України № 2755 від 02.12.2010 року. Податкове повідомлення-рішення №00007711502/3 відповідача не містить посилання на будь-яку іншу норму права.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим Державної податкової служби без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14.08.12 по справі № 2а-1457/11/0170/19 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 29 жовтня 2012 р.
Головуючий суддя підпис Т.М. Дудкіна
Судді підпис З.І.Курапова
підпис О.Е.Єланська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.М. Дудкіна