Копія
Іменем України
Справа № 2а-16060/11/0170/26
28.11.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Мунтян О.І. ,
Яковенко С.Ю.
секретар судового засідання Сухобрус О.М.
за участю сторін:
позивач - ОСОБА_2,
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Петренко В.В. ) від 29.03.12 у справі № 2а-16060/11/0170/26
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної держадміністрації (вул. Красноармейская, 13,Мсп601,Центральна Частина Києва, Київ,01601)
Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим (вул. Дм. Ульянова, 10,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95013)
про спонукання до виконання певних дій
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.03.12 уточнені позовні вимоги - задоволені частково.
Зобов'язано Головне управління агропромислового розвитку Київської обласної держадміністрації надати Управлінню Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим довідку про заробітну плату заступника начальника Головного Управління за травень 2007 року, а також за наступні роки, якщо мало місце підвищення посадових окладів, згідно форми, затвердженої Пенсійним Фондом України 30.10.2008 року.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 14,13 грн. витрат за сплату судового збору.
У задоволенні в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_2 звернувся до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.03.12, прийняти нове рішення по справі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні 28.11.12 позивач підтримав доводи апеляційної скарги з підстав, зазначених в ній.
Представники відповідачів не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.
Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.04.2009 року у справі № 2а-9466/08/9 задоволено адміністративний позов ОСОБА_2: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим, Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим, які виразились у відмові позивачу у листах № 221/Б від 18.12.2007 року, № 83/Б-и від 31.01.2008 року в призначенні пенсії як державному службовцю; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим призначити ОСОБА_2 пенсію як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу"; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР здійснити перерахунок розміру пенсії з дня призначення.
В рамках розгляду адміністративної справи № 2а-9466/08/9 судом встановлено, що 10.05.2007року позивачу призначена пенсія згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"у розмірі 820 грн.
Також, судом було встановлено, що стаж державного службовця складає 20 років 7 місяців (з 02.06.1971 року по 31.12.1991 року).
Частиною 1 ст. 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, при розгляді даного адміністративного спору не потребує доказування факт наявності у позивача стажу державного службовця, який складає 20 років 7 місяців.
Судом встановлено, що Управлінню Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим для здійснення перерахування ОСОБА_2 пенсії як державному службовцю вимагалась довідка про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади, за останнім місцем роботи на державній службі, тобто Ташкентським міським виробничим державно -кооперативним агропромисловим об'єднанням або правонаступниками зазначеної організації або відповідними державними органами, що мають право видавати довідки про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям.
Перевіряючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, судова колегія зазначає наступне.
Ст. 37 Закону України "Про державну службу"(у редакції, що діяла на момент звернення позивача до Управлінню Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим для призначення пенсії) врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Колегія судів зазначає, що відповідно до частин 2-5 ст. 37 Закону України "Про державну службу", на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 371 Закону України "Про державну службу"визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
З метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії"(у редакції, що діяла на момент звернення позивача до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим для призначення пенсії) (далі -Постанова № 865).
Абзацом 2 п. 1 Постанови № 865 визначено, що у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови.
Відповідно до п. 4 Постанови № 865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління), після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).
Відповідно до ч. 7 Порядку № 22-1, встановлений перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, відповідно до пункту "в" якого до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, довідка про заробітну плату особи (додаток 1 за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3.
Колегія суддів зазначає, що на момент ухвалення судового рішення Окружним адміністративним судом АР Крим від 10.04.2009 року у справі № 2а-9466/08/9, форма довідки державних службовців про заробітну плату була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15851, яку Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим витребувало від ОСОБА_2 для перерахування пенсії як державному службовцю.
Для надання довідки державних службовців про заробітну плату за формою, встановленою постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11 Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим листами № 7365/05-5 від 07.07.2010 року (а.с.12) та № 1850/05-5 від 22.10.2010 року (а.с.13) звернулось до Головного управління Державної служби України та до Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної держадміністрації, яке відмовило позивачу у наданні вказаної довідки.
Листом від 02-03-1/1470 від 17.06.2011 року, Головне управління агропромислового розвитку Київської обласної держадміністрації повідомило Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим про відсутність інформації про те, чи являються посади (згідно штатного розпису) заступника начальника ГУ АПР -начальника управління з питань розвитку тваринництва, заступника начальника ГУ АПР -начальника управління соціально -економічного розвитку та фінансового забезпечення прирівняні за відповідною або аналогічною професією (посадою) до посади заступника голови Ташкентського міського агропромислового об'єднання (а.с.19).
Досліджуючи правомірність відмови Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної держадміністрації у наданні довідки державних службовців про заробітну плату за формою, встановленою постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11, судова колегія зазначає наступне.
У разі ліквідації організації, довідки про заробітну плату видаються відповідно до Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України від 03.12.2003 року № 319/144 (у редакції, що діяла на момент ухвалення Окружним адміністративним судом АР Крим від 10.04.2009 року у справі № 2а-9466/08/9) (далі -Порядок № 319/144).
Відповідно до п. 2 Порядку № 319/144, у разі ліквідації органів, з яких державні службовці та інші особи, пенсія яким призначається на умовах та за нормами Закону України "Про державну службу", вийшли на пенсію, без правонаступника, а також перейменування (відсутності) посад заробіток для перерахунку пенсій визначається відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії"(із змінами).
Відповідно до п. 3 Порядку № 319/144, у разі ліквідації державного органу, з якого особа вийшла на пенсію, без правонаступника довідки про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям (далі - довідки) видають:
Міністерство праці та соціальної політики України - особам, які вийшли на пенсію з вищих та центральних державних органів;
Міністерство праці та соціального захисту Автономної Республіки Крим, головні управління праці та соціального захисту населення обласної, Головне управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих комітетах міської, районної у місті ради (крім міст Києва та Севастополя), міських, районних у містах (крім міст Києва та Севастополя) рад - особам, які вийшли на пенсію з відповідних місцевих державних органів.
При цьому:
а) розміри посадових окладів визначаються відповідно до схем посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України, на час перерахунку за відповідними посадами керівних працівників і спеціалістів державних органів, до яких прирівнюються посади працівників ліквідованих органів (додатки 1, 2);
б) надбавка за вислугу років визначається, виходячи з посадового окладу за прирівняною посадою залежно від стажу державної служби на час призначення (перерахунку) пенсій та встановленого рангу;
в) надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи враховується в розмірі 50 відсотків, а надбавка за особливий характер роботи та інтенсивність праці особам, зазначеним у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.08.2001 року № 1119 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 1999 року № 2288", - у розмірі 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг. Інші надбавки, крім надбавок, зазначених у пункті 11 цього Порядку, які передбачені умовами оплати праці за відповідною посадою (посадами) у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, ураховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат для відповідних посад. Премія враховується в середньому розмірі.
У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, відповідно до актів законодавства, надбавки, крім надбавок, зазначених у пункті 11 цього Порядку, які передбачені умовами оплати праці за відповідною посадою (посадами) у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, ураховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат для відповідних посад. Премія враховується в середньому розмірі, але не менше 10 відсотків посадового окладу.
Пунктом 6 Порядку № 319/144 передбачено, якщо посада, з якої державний службовець вийшов на пенсію, на час перерахунку відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного державного органу:
а) посада прирівнюється за посадовим окладом до посади керівних працівників чи спеціалістів у межах відповідної категорії у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію.
Заступникам керівників, заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені зазначеною постановою, посадові оклади визначаються на 3 - 7 відсотків нижче посадового окладу відповідного керівника;
б) надбавка за вислугу років визначається, виходячи з прирівняного посадового окладу залежно від стажу державної служби на час призначення (перерахунку) пенсії та встановленого рангу;
в) премії та надбавки до посадового окладу (крім надбавок за ранг, вислугу років, за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплати за науковий ступінь кандидата або доктора наук) визначаються у середніх розмірах, визначених законодавством таких виплат у державному органі, який видає довідку про заробітну плату, за відповідними прирівняними посадами.
Аналіз наведених норм та обставин, дає судовій колегії право на висновок про неправомірність відмови Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної держадміністрації у наданні довідки державних службовців про заробітну плату за формою, встановленою постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11.
Судова колегія звертає увагу, що Управлінням Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим здійснюються необхідні заходи та способи для призначення ОСОБА_2 пенсії як державному службовцю у необхідному розмірі: відповідач звертається із листами -запитами до Головного управління Державної служби України та до Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної держадміністрації.
З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку про недоведеність позивачем достатніх доказів неправомірності відмови Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим у перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату за 1990 рік, у зв'язку з чим позовні вимоги у цієї частині задоволенню не підлягають, оскільки суперечать вимогам діючого законодавства та не підтверджені матеріалами справи.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що уточнені позовні вимоги позивача про зобов'язання Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної держадміністрації надати Управлінню Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим довідку про заробітну плату заступника начальника Головного Управління за травень 2007 року, а також за наступні роки, якщо мало місце підвищення посадових окладів, згідно форми, затвердженої Пенсійним Фондом України 30.10.2008 року, яка додана до запиту прокуратури АР Крим від 13.01.2012 року і запиту Управління Пенсійного фонду на їх адресу; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим здійснити перерахування пенсії державного службовця на підставі довідки, наданої Головним управлінням агропромислового розвитку Київської обласної держадміністрації, зобов'язання розрахувати пенсію державного службовця на підставі довідки про заробітну плату за 1990 рік, наявної в пенсійній справі; призначити пенсію по найбільшій сумі, з дня призначення пенсії 10.05.2007 року та нарахувати на різницю компенсацію за несвоєчасну сплату пенсії, підлягають частковому задоволенню в частині зобов'язання Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної держадміністрації надати Управлінню Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим довідку про заробітну плату заступника начальника Головного Управління за травень 2007 року, а також за наступні роки, якщо мало місце підвищення посадових окладів, згідно форми, затвердженої Пенсійним Фондом України 30.10.2008 року.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198,205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Петренко В.В. ) від 29.03.12 у справі № 2а-16060/11/0170/26 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 03 грудня 2012 р.
Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва
Судді підпис О.І. Мунтян
підпис С.Ю. Яковенко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва