Постанова від 08.01.2013 по справі 2506/10016/2012

Справа № 2506/10016/2012

Провадження по справі 2-а/750/12/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.01.2013 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючого судді -Супруна О.П.,

при секретарі -Носенко М.Ю.,

за участю позивача, представника відповідача -Ул'яничева М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

05.11.2012 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати дії УПФУ в м. Чернігові в частині відмови перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, передбаченому ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»неправомірними; зобов'язати відповідача провести перерахунок та призначити пенсію по інвалідності із заробітку, одержаного в зоні відчуження, передбаченого ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та затвердженого постановою КМ України 23.11.2011 року № 1210 Порядком обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.01.2012 року.

В обґрунтування позову зазначив, що частиною 1 ст. 54 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Однак, позивачу було відмовлено в бажанні отримувати пенсію із заробітної плати.

Ухвалою судді від 06.11.2012 року відкрито скорочене провадження у справі і запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

12.11.2012 року на адресу суду надійшли письмові заперечення відповідача проти позову, який вважає, що оскільки заява про перерахунок пенсії була складена позивачем в довільній формі та подана до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові як звернення громадянина, позивач фактично не звертався із заявою про перерахунок пенсії, встановленої форми та у визначений законом спосіб, а отже відділ з призначення пенсії не приймав відповідного рішення про відмову у перерахунку пенсії та не складав з цього приводу відповідний протокол про відмову у перерахунку пенсії. У поданих у судовому засіданні 04.01.2013 року додаткових запереченнях відповідач посилається також на п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та відсутність первинних документів на підтвердження заробітної плати позивача за 28.04.1986 року.

Ухвалою судді від 04.12.2012 року справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 08.01.2013 року адміністративний позов в частині вимог про оскарження дій відповідача за період з 01 січня по 04 травня 2012 року включно залишено без розгляду.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлений позов та просив суд його задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував з мотивів, викладених у письмових запереченнях відповідача.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові та отримує з 01.01.2012 року пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Підпунктом 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, передбачено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Керуючись зазначеними вище положеннями Закону і Порядку, 26.06.2012 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження (а.с. 5). На підтвердження цього позивач надав відповідачу довідку № 2 від 04.01.2012 року, видану за місцем його роботи. (а.с. 6).

Листом від 09.08.2012 року Управління ПФУ в м. Чернігові фактично відмовило позивачу в перерахунку пенсії з тієї підстави, що вказані у довідці дані про заробіток позивача не підтверджуються первинними документами.

Відповідно до частин 1, 3 статті 3 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначеним вимогам оскаржуване рішення відповідача не відповідає, оскільки позивачу за роботу 28.04.1986 року в м. Чорнобиль виплачена заробітна плата в сумі 17 руб. 30 коп. з урахуванням коефіцієнта 2 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7, що підтверджується довідкою № 2 від 04.01.2012 року. Довідка подана відповідачу за формою, затвердженою листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 року № 01-3/244-013-2, що визнав у судовому засіданні представник відповідача.

Крім того, як вбачається з довідки Сер. МСЕ-ЧНВ № 026364 від 09.11.2006 року, причиною інвалідності позивача являється захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 8).

В листі від 05.09.96 р. № 09-3013 Мінпраці України роз'яснило, що при умові нарахування відрядженим працівникам підвищеної оплати праці за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за фактично відпрацьований час призначення пенсії провадиться без вимог щодо підтвердження документами первинного бухгалтерського обліку кількості відпрацьованих годин.

Вимоги п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на які посилається відповідач, поширюються на призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, та не стосуються позивача.

Посилання відповідача на недотримання позивачем порядку звернення за перерахунком пенсії суд не приймає до уваги, оскільки як вбачається з його заяви від 26.06.2012 року, він звернувся за перерахунком пенсії на підставі п/п 4 п. 3 та п. 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, що випливає і зі змісту відповіді Управління від 09.08.2012 року № 1118/10/К-7. До того ж, в даній відповіді відповідач жодного разу не послався на порушення позивачем порядку звернення за перерахунком пенсії, а фактично відмовив у такому перерахунку.

Наведене в сукупності дає підстави для висновку про протиправність рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача та необхідність задоволення цього позову.

Керуючись статтями 158 -163, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові в перерахунку пенсії ОСОБА_3 відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням розміру оплати праці за роботу в зоні відчуження ЧАЕС, згідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням розміру оплати праці за роботу в зоні відчуження ЧАЕС, згідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, починаючи з 05.05.2012 року.

Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: О.П. Супрун