пр. № 2/2608/7777/12
ун. № 2608/19272/12
03 грудня 2012 року
суддя Святошинського районного суду м. Києва Макаренко В.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації третя особа: Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Святошинського районного суду м. Києва з позовом до Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації третя особа: Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна про скасування правового акту - дублікату свідоцтва про право власності на житло, виданий 29 квітня 1993 року комісією по приватизації житлового фонду ВО «Електронмаш»; зобов'язати КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна» провести державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 на підставі договору дарування квартири № 4-4018 від 25 липня 1998 року.
В частині позовних вимог, щодо зобов'язання КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна» провести державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 на підставі договору дарування квартири № 4-4018 від 25 липня 1998 року, слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 55, 124 Конституції України та ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Суддя вправі відмовити у відкритті провадження у справі лише з тих підстав, які передбачені законом. Такі підстави визначено у ч. 2 ст. 122 ЦПК.
За частинами 1 і 2 ст. 15 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Розгляд справ за КАС України (ст. 17) віднесено до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до ст. 16 ЦПК України не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Отже, враховуючи зміст вказаної норми, суд відкриває провадження у справі в частині вимог, які належать до цивільної юрисдикції, і відмовляє у відкритті провадження у справі щодо вимог, коли їх розгляд проводиться за правилами іншого судочинства.
Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Дана норма вказує на те, що юрисдикція адміністративних судів поширюється не на всі спори з суб'єктом владних повноважень, а лише на ті спори, які пов'язані із здійсненням цим суб'єктом владних управлінських функцій.
З урахуванням наведеного, суд також виходить з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, а не лише із суб'єктивного складу учасників правовідносин при визначенні підвідомчості справи адміністративним судам чи судам загальної юрисдикції.
Одночасно з викладеним, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав та нерухоме майно та їх обмежень.
Частиною 1 ст. 4 даного Закону обов'язковій реєстрації підлягає право власності на нерухоме майно. Державна реєстрація прав здійснюється місцевим органом державної реєстрації прав (ч. 4 ст. 3 вказаного Закону). До створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами БТІ, що визначено п. 5 Розділу V Прикінцевих положень даного закону.
Наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року N 6/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 28 січня 2003 року N 66/7387, затверджено Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1.3 Положення реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ).
Вказане свідчить, що БТІ на основі законодавства делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені держави дій щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Таким чином, БТІ в розумінні п. 7 ст. 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень.
Крім того, п. 2.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно передбачено, що для здійснення реєстрації права власності на нерухоме майно разом з заявою має надаватися правовстановлюючий документ.
Правовстановлюючим документом у позивача є - договір дарування квартири і саме з приводу відмови в реєстрації права власності на квартиру і виник спір.
Враховуючи викладене, здійснюючи аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин, в частині позовних вимог, щодо зобов'язання КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна» провести державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 на підставі договору дарування квартири № 4-4018 від 25 липня 1998 року», суд дійшов висновку, що спірні правовідносини підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, тому вимоги в цій частині не підлягають розгляду в Святошинському районному суді м. Києва у порядку цивільного судочинства, оскільки вказані вимоги відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Крім того, суд звертає увагу позивача, що позовні вимоги заявляються до осіб, які мають процесуальний статус відповідачів, а не третіх осіб.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 209-210 ЦПК України,
У відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації третя особа: Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна про зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог: зобов'язати КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна» провести державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 на підставі договору дарування квартири № 4-4018 від 25 липня 1998 року - відмовити, роз'яснивши позивачеві, що для вирішення даного спору вона може звернутися до адміністративного суду, за принципом предметної та територіальної підсудності.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження у справі невідкладно надіслати позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через Святошинський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції протягом п'яти днів з дня її проголошення, у разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.