Постанова від 27.12.2012 по справі 2а/2470/2371/12

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09:47год. 27 грудня 2012 року м. Чернівці Справа № 2а/2470/2371/12

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Маренича І.В.

секретаря судового засідання -Столяра О.О.

за участю:

представників позивача - Заграновської С.Й., Собка І.П.;

представника відповідача - Лещенка Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Електронмаш»до Управління Пенсійного фонду України у м. Чернівцях про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях (далі-Відповідач) в якому просить вчинити дії по призначенню пенсії працівнику ПАТ «Електронмаш»ОСОБА_4, який працював до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення»№1788-XII від 05.11.1991 року на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством і мав на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»№ №1788-XII від 05.11.1991 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що отримав від відповідача розрахунки (повідомлення) фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а»та «б»-«з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»щодо працівника ОСОБА_4. Однак Позивач вважає, що пільгові пенсії вказаній особі повинні бути призначені у відповідності до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»№ №1788-XII від 05.11.1991 року. Так як вказана особа мала на день введення в дію вказаного Закону (05.11.1991 року) повний стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці. Стаття 100 вказаного Закону передбачає, що особам, які до 01.01.1992 року працювали на роботах із шкідливим та важкими умовами праці, пенсії призначаються на умовах передбачених раніше чинним законодавством. Факт наявності у вказаної особи стажу, що дає право на отримання пільгової пенсії підтверджується довідкою №102/01 від 04.11.2011 року про характер виконуваної роботи на посадах, які дають право на пенсію на пільгових умовах за списком №1.

Представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, з урахування заяви про уточнення позовних вимог.

Представник відповідача позов не визнав та надав письмові заперечення проти адміністративного позову, відповідно до яких вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 дійсно являвся працівником ПАТ «Електронмаш»і до 01.01.1992 року працював на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. Атестація робочих місць на підприємстві позивача після 01.01.1992 року не проводилась. Приведене підтверджується матеріалами справи і не заперечується сторонами. Тобто між сторонами існує спір, щодо порядку призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Факт наявності у вказаної особи стажу, що дає право на отримання пільгової пенсії підтверджується довідкою №102/01 від 04.11.2011 року про характер виконуваної роботи на посадах, які дають право на пенсію на пільгових умовах за списком №1 та копіями трудової книжки ОСОБА_4

Отже до дати введення в дію Закону України „Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 05.11.1991 року, а саме до 01.01.1992 року ОСОБА_4 мав стаж роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці 10 років 18 днів, що підтверджується матеріалами справи.

Пенсія ОСОБА_4 повинна бути призначена згідно статті 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 05.11.1991, в зв'язку з тим, що на дату введення в дію, а саме 01.01.1992 року цього Закону він мав повний стаж на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами, що давав право на пенсію на пільгових умовах відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003р. (далі -Закон № 1058- IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.92 р.) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. При цьому відповідно до п. 8 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за № 1451/11731, застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.56 р.

З огляду на зазначене, право на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" мають особи, які набули необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Враховуючи вищевикладене пенсія призначена ОСОБА_4 повинна бути призначена відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на умовах, передбачених раніше чинним законодавством, яке не встановлювало обов'язку підприємств відшкодовувати Пенсійному фону України кошти виплачених пільгових пенсій.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Чернівцях не правомірно застосовано Закон України „Про пенсійне забезпечення" призначивши пенсію ОСОБА_4 згідно п. "а" статті 13 цього закону, оскільки згідно частин 1 й 4 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", яка регулює питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах, право на такий вид пенсії мають, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства с захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. Органів місцевого самоврядування" їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що дії та рішення відповідача суперечать вимогам ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

В ході судового розгляду відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів суду правомірність своїх дій.

Таким чином, повно та всебічно дослідивши докази по справі, об'єктивно оцінивши їх, суд приходить до висновку, що адміністративний позов як обґрунтований підлягає задоволенню повністю.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 11, 71-86, 94, 99, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях вчинити дії по призначенню пенсії відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" колишньому працівнику ПАТ «Електронмаш»ОСОБА_4.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

У судовому засіданні 27 грудня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 02 січня 2013 року.

Суддя Маренич І.В.