Справа № 2270/7115/12
28 грудня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К.
при секретарі Бесарабі І.А.
за участі:представника позивача Молявчик О.В. відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області до ОСОБА_4 про стягнення безпідставно виплаченої пенсії, -
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_4, у якому просить припинити виплату відповідачу пенсії з моменту подачі позову та стягнути з останнього на корить держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області безпідставно виплачену пенсію в розмірі 28416,46 грн.
У судовому засіданні від представника позивача надійшло клопотання про збільшення розміру позовних вимог до 35291, 41 грн., від позовної вимоги щодо припинення виплати пенсії відповідачу представник позивача відмовився.
Відповідач проти позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши доводи представника позивача та відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити у повному обсязі, виходячи із наступних підстав.
Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; документ про стаж, тобто трудова книжка; довідка про заробітну плату (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи 01.07.2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3; документи про місце проживання особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.
Суд встановив, що відповідач - ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області з 14.05.1999 року та отримує пенсію за вислугу років. Дану пенсію було призначено відповідачу за вислугу років при наявності спеціального стажу роботи 25 років 1 місяць 28 днів у відповідності до п. "е" ст. 55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
19.09.2011 року відповідачем, відповідно до п.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» подана заява про перехід з одного виду на інший пенсії - за віком.
Відповідно до п.15 Постанови Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі Порядок) при переведенні з одного виду пенсій на інший до наявних документів особа додає: а) документи про страховий стаж, який не врахований у пенсійній справі, після призначення пенсій; б) довідку про заробітну плату особи - за період страхового стажу, а починаючи з 01.07.2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку.
В силу п. 38 даного Порядку при прийманні документів, орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначенні пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документами про стаж.
Керуючись п. 46 Порядку управлінням при прийнятті документів щодо виплати пенсій орган, що призначає пенсії, здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів, знімає ксерокопії відповідних документів.
Під час такої перевірки посадовими особами позивача встановлено, що подані відповідачем для призначення пенсії документи, (витяг з наказу ПП "Вітрал" №15-к від 15.01.1990 року про прийняття ОСОБА_4 на роботу будівельником та витяг з наказу про його звільнення №5-к від 04.01.1994 р.) виготовлені на копіях бланків без вихідного номера та юридичної адреси підприємства, без зазначення відомостей щодо роботи за сумісництвом. Згідно записів трудової книжки ОСОБА_4 15.01.1990 року переведений на посаду директора Кам"янець-Подільської районної дитячої музичної школи згідно наказу №4 від 15.01.1990 року.
Оскільки при первинному призначенні пенсії за вислугу років зазначені витяги із наказів не були подані, хоча видані в період отримання пенсі, з метою перевірки достовірності відомостей у поданих документах позивач подав запит до державного реєстратора.
Отримавши 19.10.2011 року Довідку з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 29.09.2011 року позивач з"ясував, що записи про державну реєстрацію ПП «Вітрал» у ЄДР відсутні. Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області було направлено листа щодо достовірності довідок, наданих гр. ОСОБА_4 та проведено відповідні перевірки, якими встановлено, що згідно інформації ОДПІ та ВВДФСС від НВВ ПП "Вітрал" на обліку не перебувало та не перебуває.
У зв'язку із необхідністю, що виникла під час перевірки матеріалів по ЖРЗПЗ №4193/1 від 22.02.2012 р., у відповідності до ст. 66 КПК України, ДІМ СДІМ Кам'янець-Подільського МВ УМВС України в Хмельницькій області подано запит до УПФУ в м. Кам'янець-Подільському стосовно ПП "Вітрал", директором якого був ОСОБА_5, чи в 1988-1993 роках вказане підприємство сплачувало внески в Пенсійний фонд України, якщо так, то відносно кого сплачувало.
У відповіді на даний запит №3496/07 від 14.03.2012 р. вказано, що ПП "Вітрал" на обліку в Управлінні перебувало у період з 04.07.1995 року по 18.07.2002 року, а дані за 1998-1993 рік відсутні.
Працівниками органів внутрішніх справ було проведено перевірку щодо незаконного виготовлення документів для ОСОБА_4
У ході перевірки був опитаний громадянин ОСОБА_5 1945 року народження, який пояснив, що ним 1988 року був заснований виробничий кооператив "Прогрес" який займався проведенням ремонтних робіт. У кінці 1993 року засновник передав своєму синові ОСОБА_5 у керування даний кооператив, який з часом був перейменований на ПП "Вітрал". Опитувана особа вказала, що на підприємстві велось дві відомості по нарахуванню заробітної плати, одна з яких працюючі по трудовій книжці, а інша - по сумісництву, тобто, громадяни, які працювали одночасно на двох роботах. На думку ОСОБА_5 у нього на підприємстві працювало подружжя ОСОБА_4, однак, коли та на протязі якого часу вказати достовірно та точно у який період вказати не зміг.
Також було опитано громадянку ОСОБА_6, яка пояснила, що засновником ПП "Вітрал" був її син ОСОБА_5, 1973 року народження, керівником якого він був до 1995 року, та на якій вона працювала бухгалтером із 1998 року по 2000 рік. Також повідомила, що працівників, які виконували ремонтні роботи ПП "Вітрал" вона не памя'тає, а щодо довідки, яка була видана відповідачу нічого пояснити не може, оскільки дану довідку вона не підписувала. Доповнила своє пояснення тим, що на ПП "Вітрал" також працювали працівники по договору в яких про нарахування заробітної плати велась окрема відомість та які не представляли трудових книжок для відміток про працевлаштування.
Відповідно до реєстраційної картки, 16.12.1994 року Кам'янець-Подільським міськвиконкомом проведено реєстрацію статуту ПП "Вітрал", а 04.07.1995 року за адресою Хмельницька обл., м. Кам'янець-Подільський, вул. Васильєва 13 а кв. 40 зареєстровано вказане підприємство. З зазначених матеріалів випливає, що ПП "Вітрал" є новоутвореною юридичною особою на базі МП "Прогрес".
Згідно довідок Відділу обліку надходження платежів УПФУ в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі, МП "Прогрес" перебувало на обліку в Управління у період з 10.01.1992 р. по 01.01.2000 р., звіти про нараховану заробітну плату найманих осіб за 1996-2000 р. даним підприємством не подавались. ПП "Вітрал" на обліку в УПФУ перебувало з 04.07.1995 року та знято з обліку 18.07.2002 року. Звіти до Управління подавались за період з 2 кварталу 1996 року по 3 квартал 2002 року без нарахування заробітної плати. З огляду на зазначене, відрахування до Пенсійного фонду цими підприємствами не нараховувались. На жодному з підприємств - МП "Прогрес" чи ПП "Вітрал" відповідач не числиться у штаті осіб, які працювали по сумісництву. Окрім цього, довідка №14 від 12.01.2003 р., видана ОСОБА_4 Петровича ПП "Вітрал" за період з 1990 р. по 1993 р., хоча підприємство ПП "Вітрал" було зареєстровано як юридична особа лише у 1995 році. Обґрунтованих доказів, що відповідачу видано довідку на підставі документів та зарплатної відомості МП "Прогрес" суду представлено не було, що підтверджує обставини, якими доводить свої твердження позивач.
Таким чином, досліджені судом докази підтверджують факт призначення відповідачеві пенсії на підставі документів, виданих ПП "Вітал", що містять недостовірні відомості. Враховуючи викладене, суд вважає встановленим факт недостовірності відомостей
В силу ч. 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, отримані кошти підлягають поверненню державі, як безпідставно набуте майно, а тому наявні підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 49, 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ст.ст. 79, 86, 94, 99, 100, 112, 158-163, 186, 255, 257 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області безпідставно виплачену пенсію у розмірі 35291,41 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 29 грудня 2012 року
Суддя О.К. Ковальчук