Постанова від 18.12.2012 по справі 1111/5397/12

Справа № 1111/5397/12

2-а/1111/525/12

ПОСТАНОВА

18.12.2012 року Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі:

головуючого : Циганаш І.А.

при секретарі : Притула О.В.

за участю прокурора Макаренко О.І

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного спеціаліста відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцевої Світлани Олександрівни про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення № 001 від 31 травня 2012 року , -

ВСТАНОВИВ:

11.06.2012 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, обґрунтувавши його тим, що 23 травня 2012 року за № 001 відносно нього відповідачем складено протокол про адміністративне правопорушення за порушення статей 125, 126 Земельного кодексу України. 31 травня 2012 року була винесена постанова за № 001 про накладення адміністративного стягнення, згідно якої його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. Вважає, що дана постанова винесена незаконно, з порушенням його прав оскільки справу про адміністративне правопорушення розглянуто особою, яка відповідно до ст. 238-1 КУпАП не має компетенції розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати стягнення, в протоколі № 001 від 23 травня 2012 року про адміністративне правопорушення зазначено, що місцем складання протоколу є с. Суботці, ТОВ «Знам'янський граніт», він начебто повідомлений про час і місце розгляду справи та відмовився від підписання протоколу, але дані відомості не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки відповідач був відсутній на території ТОВ «Знам'янський граніт» та не перевіряв дотримання вимог земельного законодавства товариством, протокол від 23.05.2012 року і постанову від 31 травня 2012 року він отримав 31 травня 2012 року в приміщенні сільської ради тому не міг бути повідомлений про час і дату слухання адміністративної справи, крім цього протокол був складений в порушення п. 4.1 Порядку планування та проведення перевірок з питання здійснення державного контролю за використанням та охороною земель», затвердженого Наказом Держкомзему від 12.12.2003 року № 312 без участі землекористувача або за наявності двох свідків., твердження відповідача, що ТОВ «Знам»янський граніт» самовільно зайняло земельні ділянки загальною площею 3,2683 га, які межують з орендованими є голослівними та не підтверджуються матеріалами справи про адміністративне правопорушення. Просить визнати протиправною та скасувати постанову від 31 травня 2012 року за № 001 про накладення адміністративного стягнення, а провадження по справі закрити.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позові.

Відповідач головний спеціаліст відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцева С. О. в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, пояснив, що постанова про накладення адміністративного стягнення від 31 травня 2012 року відносно ОСОБА_1 як директора ТОВ «Знам'янський граніт» винесена відповідно до діючого законодавства на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 23 травня 2012 року, акту перевірки дотримання вимог земельногo законодавства від 18 травня 2012 року, акту обстеження земельної ділянки від 23 травня 2012 року та інших матеріалів.

Заслухавши пояснення сторін, думку прокурора, допитавши свідка ОСОБА_3, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню зі слідуючих підстав.

Відповідно до вимог частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадській порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Згідно ст.53- 1 КУпАП самовільне зайняття земельної ділянки тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб - від двадцяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до статті 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовими особами або представником громадської організації чи органу громадської діяльності.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання тощо відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП.

Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до ст.278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) вирішує питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно вимог статті 280 КУпАП орган (посадова особа) під час розгляду справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу ( посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи, відомості про особу, щодо якої розглядається справа, опис обставин, установлених при розгляді справи, зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення, прийняте по справі рішення. Якщо при вирішенні питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення органами ( посадовими особами), переліченими у пунктах 1- 4 ст. 213 цього Кодексу, одночасно вирішується питання про відшкодування винним майнової шкоди, то в постанові по справі зазначаються розмір шкоди, що підлягає стягненню, порядок і строк її відшкодування.

В судовому засіданні встановлено, що згідно наказу № 5 від 27 лютого 2012 року ОСОБА_1 призначено директором ТОВ «Знам»янський граніт» з 27 лютого 2012 року.

Відповідно до повідомлення від 28 квітня 2012 року Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області ТОВ «Знам»янський граніт» повідомили про проведення планової перевірки з 11 травня 2012 року до 20 травня 2012 року з питання вимог земельного законодавства.

Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11 травня 2012 року в с. Суботці ТОВ «Знам'янський граніт» видно, що у результаті перевірки встановлено, що земельна ділянка площею 42,388 га використовується ТОВ «Знам'янський граніт» на підставі договору оренди землі від 20.12.2006 року реєстр № 60 терміном на десять років. У ході перевірки виявлено, що згідно акту про передачу межових знаків на зберігання від 10.06.2005 року ТОВ «Знам'янський граніт» передано на збереження 15 шт. межових знаків, на момент перевірки вищезазначені знаки відсутні, чим порушені вимоги п.1.14 Наказу Держкомзему від 04.05.1999 р № 43 та п.»є» ст. ст. 96, 79 Земельного кодексу України, даний акт підписаний головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцевою С.О, за участю старших державних інспекторів Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області ОСОБА_3, ОСОБА_4 у присутності директора ТОВ «Знам'янський граніт» ОСОБА_1 (а.с.44)

В цей же день 11 травня 2012 року за № 001 видано директору ОСОБА_1 припис, де зазначено що у 5-ти денний термін необхідно обов'язково замовити та встановити межові знаки в присутності представників Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області, про виконання припису повідомити до 16 травня 2012 року(а.с.46).

Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18 травня 2012 року в с. Суботці ТОВ «Знам'янський граніт» вбачається, що у результаті перевірки встановлено : актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11 травня 2012 року встановлено відсутність межових знаків, що є порушенням п.1.14 Наказу Держкомзему від 04.05.1999 р № 43, зареєстрованого в Мін'юсті 04.06.1999 року за № 354/3647 ст.ст. 79, 96 Земельного кодексу України та унеможливлювало проведення перевірки у повному обсязі, у зв'язку з чим було видано припис від 11.05. 2012 року № 001 щодо встановлення межових знаків у 5-ти денний термін. На момент перевірки (станом на 18.05.2012 р.) межові знаки встановлені, однак їх наявність не дає можливості об'єктивно оцінити площу земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ТОВ «Знам'янський граніт» по причині складного рельєфу земельної ділянки та наявності значної дерево-чагарникової рослинності, загромадження території продукцією переробки кар'єра. З метою встановлення фактичних меж землекористування було проведено накладення координат зовнішньої межі земельної ділянки, на яку у ТОВ «Знам'янський граніт» є договір оренди землі від 20.12.2006 р, реєстр № 60 терміном на 10 років, на ортофотоплан, виготовлений на базі аерофотознімку. За результатами проведеної роботи встановлено, що відвали готової продукції, обладнання, виробничі споруди та будівлі розташовані на земельних ділянках загальною площею 3,2683 га і виходять за межі земельного відводу, що відповідно до ст.1 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» є самовільним зайняттям земельних ділянок та порушенням вимог ст. ст. 125, 126 ЗК Украіни, план - схема додається, даний акт підписаний головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцевою С.О, за участю старших державних інспекторів Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області ОСОБА_3, ОСОБА_4, але підпис директора ТОВ «Знам'янський граніт» ОСОБА_1 відсутній (а.с.42-43), вказаний акт ТОВ «Знам'янський граніт» отримало поштою 29.05.2012 року.(а.с.35)

23 травня 2012 року за № 001 одноособово головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцевою С.О складено акт обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 у зв'язку із самовільним зайняттям земельної ділянки, з якого вбачається, що згідно договору оренди землі від 20.12.2006 року, реєстр № 60 на площу 42,388 га договір укладений між Знам'янською райдержадміністрацією та ТОВ «Знам'янський граніт», в результаті обстеження земельної ділянки виявлено самовільне зайняття земельних ділянок ТОВ «Знам'янський граніт» в особі директора ОСОБА_1 для розміщення відвалів готової продукції кар'єру та виробничих споруд та будівель загальною площею 3, 2683 га., план схема земельної ділянки додається, але в графі «прізвище, ім'я та по батькові власника чи користувача земельної ділянки чи їх представника» не зазначено хто «від підпису відмовився» (а.с.41)

В цей же день 23 травня 2012 року за № 002 одноособово головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцевою С.О складено припис, адресований директору ТОВ «Знам'янський Граніт» ОСОБА_1,з якого вбачається, що при перевірці додержання вимог земельного законодавства ТОВ «Знам'янський граніт» використання земельних ділянок для видобування корисних копалин встановлено, що відповідно до договору оренди землі від 20.12.2006 року, реєстр № 60 терміном на 10 років за ТОВ «Знам'янський граніт» в особі директора ОСОБА_1 рахується земельна ділянка площею 42,388 га для видобування корисних копалин, адреса: АДРЕСА_1, категорія земель - землі промисловості; склад угідь - забудовані землі, які використовуються для відкритої розробки граніту. За результатами проведеної роботи встановлено, що відвали готової продукції, обладнання, виробничі споруди та будівлі розташовані на земельних ділянках загальною площею 3,2683 га і виходять за межі земельного відводу, що відповідно до ст.1 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» є самовільним зайняттям земельних ділянок та порушенням вимог ст. ст. 125, 126 ЗК України. Приписано у 30 - ти денний термін усунути порушення земельного законодавства, роз'яснено, що у разі невиконання припису директор буде притягнутий до відповідальності за ст. 188- 5 КУпАП, про виконання припису повідомити до 21 червня 2012 року, припис відправлений поштою (а.с.40).

В цей же день 23 травня 2012 року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцевою С.О складено протокол про адміністративне правопорушення № 001 від 23 травня 2012 року, з якого вбачається, що при перевірці дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Знам'янський граніт» використання земельних ділянок для видобування корисних копалин встановлено, що відповідно до договору оренди землі від 20.12.2006 року реєстр № 60 за ТОВ «Знам»янський граніт» в особі директора ОСОБА_1 рахується земельна ділянка площею 42,388 га для видобування корисних копалин, адреса: АДРЕСА_1, категорія земель - землі промисловості, склад угідь - забудовані землі, які використовуються для відкритої розробки граніту. У ході перевірки виявлено самовільне зайняття земельних ділянок загальною площею 3,2683 га ТОВ «Знам'янський граніт», які межують із орендованою ними земельною ділянкою під розміщення відвалів готової продукції кар'єру, виробничих будівель та споруд, що є порушенням ст. ст. 125, 126 ЗК України, за що передбачена відповідальність за ст. 53-1 КУпАП та пунктом «б» частини 1 ст. 211 ЗК України, в протоколі зазначено, що розгляд справи відбудеться 31 травня 2012 року в приміщенні Державної інспекції сільського господарства та зазначено, що ОСОБА_1 від підпису відмовився в присутності свідка ОСОБА_5 (а.с.39)

Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної в наслідок самовільного зайняття земельної ділянки в с. Суботці, вул. Кар'єрна, 1, здійсненому 28 травня 2012 року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцевою С.О., видно, що розмір заподіяної шкоди складає 43324,70 грн.(а.с.38)

Згідно опису вкладення до поштового відправлення та повідомлення видно, що акт перевірки від 18.05.2012р., припис, акт обстеження, та протокол про адмінправопорушення від 23.05.2012 р, розрахунок заподіяної шкоди були отримані ТОВ «Знам'янський граніт» 29.05.2012 року. (а.с.34)

Наданий до суду протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, так як в ньому не зазначені: час вчинення і суть адміністративного правопорушення, які саме службові обов'язки, коли і ким встановлені, не виконала вказана посадова особа і що виявлені порушення є наслідком невиконання саме ОСОБА_1 його службових обов'язків, розмір матеріальної шкоди, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. При викладені в протоколі суті правопорушення, є обов'язковим наведення відповідних положень закону, порушення яких відбулося, і вказівка, в чому саме полягало порушення таких положень.

З постанови № 001 від 31травня 2012 року про накладення адміністративного стягнення, вбачається, що головний спеціаліст відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використання та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцева С.О. розглянувши протокол від 23 травня 2012 року б/н, який вона склала, встановила, що ОСОБА_1, який працює директором ТОВ «Знам»янський граніт» порушив вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України та ст. 1 ЗУ «Про державний контроль з використання та охорони земель», а саме: самовільно зайняв земельні ділянки загальною площею 3,2683 га земель промисловості під розміщення відвалів готової продукції кар'єру, виробничих будівель та споруд, які межують із орендованою ТОВ «Знам'янський граніт» земельною ділянкою площею 42,388 га для видобування корисних копалин (для відкритої розробки граніту) договір оренди землі від 20.12.2006 року реєстр № 60 за адресою: АДРЕСА_1. Порушенням заподіяно матеріальну шкоду на суму 43324,70 грн., яка розрахована відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок. Затверджено постановою КМУ від 25 липня 2007 року № 963, за що передбачена відповідальність за ст. 53-1 КУпАП, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 53-1 КУпАП та накладено на нього штраф у розмірі 425 грн. У разі несплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, органам державної виконавчої служби з правопорушника стягнути у примусовому порядку подвійний розмір штрафу у розмірі 850 грн.

Вищевказана постанова була отримана позивачем 02.06.2012 року( а. с. 36).

Приймаючи до уваги вищевикладене та те, що при здійсненні державного контролю за використанням земельних ділянок перевіряються відповідність займаної площі до наданої ( рішення відповідного органу), а також межі земельної ділянки, підтверджені планово - картографічними матеріалами ( план зовнішніх меж, акт відведення земельної ділянки, матеріали топографічних зйомок тощо), при розгляді справи не було з»ясовано чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, не враховано, що ОСОБА_1 призначений директором ТОВ «Знам»янський граніт» 27 лютого 2012 року, він не тривалий час працює на посаді директора, строк виконання припису від 23 травня 2012 року йому було надано до 21 червня 2012 року, постанова не містить опис обставин, встановлених при розгляді справи, не зазначено які конкретно законні розпорядження та приписи посадових осіб не виконано директором ТОВ «Знам»янський граніт» ОСОБА_1, тому суд приходить до висновку про необхідність скасувати постанову № 001 від 31 травня 2012 року про накладення адміністративного стягнення, винесену головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцевою С.О про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КУпАП директора ТОВ «Знам»янський граніт» ОСОБА_1 та справу відносно нього про адміністративне правопорушення -закрити.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 71, 72, 158, 159, 160-163, 167, 171-2 КАС України, статтями 9, 14-1, 53-1, 247, 256, 280, 283, 284,289, 293 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного спеціаліста відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцевої Світлани Олександрівни про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №001 від 31 травня 2012 року задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною та скасувати постанову № 001 від 31 травня 2012 року про накладення адміністративного стягнення, яка винесена Головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Усольцевою Світланою Олександрівною відносно ОСОБА_1 за 53-1 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 425 грн, провадження по справі закрити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Ленінського районного

суду м. Кіровограда Циганаш