"20" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/89964/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого-судді Заїки М.М.,
суддів Стародуба О.П.,
Штульман І.В.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на постанову Новозаводського районного суду міста Чернігова від 04.06.2009 та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 26.10.2011 у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про перерахунок пенсії,
У травні 2009 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про перерахунок пенсії.
Постановою Новозаводського районного суду міста Чернігова від 04.06.2009, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Чернігівської області від 26.10.2011 позов задоволено частково. Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо виплати ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії з 01.09.2008 по 31.05.2009 та виплати недоплаченої суми протиправною. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії з 01.09.2008 по 31.05.2009 та виплатити недоплачену суму -2462 грн.30 коп. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області просить постанову Новозаводського районного суду міста Чернігова від 04.06.2009 та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 26.10.2011 скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалідом 2 групи.
Статтями 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин, положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої статтею 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Пунктом 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»стаття 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінена та визначено, що виплати компенсацій і допомоги виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Зміни, внесені до пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку, стосовно вимог щодо проведення перерахунку пенсій передбаченого статтею 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також правильно встановив дату з якої потрібно провести даний перерахунок.
Також, суди попередніх інстанцій вірно обмежили дану виплату кінцевою датою так, як відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Крім того, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання про майбутній перерахунок у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів мінімальної заробітної плати не підлягають задоволенню, так як відсутній факт порушення прав позивача на майбутнє.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає. Постанову Новозаводського районного суду міста Чернігова від 04.06.2009 та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 26.10.2011 необхідно залишити без змін, так як вони є законними і обґрунтованими та постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення.
Постанову Новозаводського районного суду міста Чернігова від 04.06.2009 та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 26.10.2011 у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про перерахунок пенсії залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя М.М. Заїка
судді: О.П. Стародуб
І.В. Штульман