"20" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/73444/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого-судді Заїки М.М.,
суддів Стародуба О.П.,
Штульман І.В.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області на постанову Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 10.03.2010 та ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області від 07.06.2010 у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області про перерахунок пенсії,
У лютому 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області про перерахунок пенсії.
Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 10.03.2010, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 07.06.2010 позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області щодо відмови в проведенні перерахунку ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»здійснити перерахунок та забезпечити виплату ОСОБА_2 з 22 травня 2008 року державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області просить постанову Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 10.03.2010 та ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області від 07.06.2010 скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалідом 2 групи.
Статтями 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин, положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Пунктом 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»статті 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінені та визначено, що виплати компенсацій і допомоги виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Зміни, внесені до пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку, стосовно вимог щодо проведення перерахунку пенсій передбаченого статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також правильно встановили дату з якої потрібно провести даний перерахунок.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає. Постанову Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 10.03.2010 та ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області від 07.06.2010 необхідно залишити без змін, так як вони є законними і обґрунтованими та постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області залишити без задоволення.
Постанову Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 10.03.2010 та ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області від 07.06.2010 у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області про перерахунок пенсії залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя М.М. Заїка
судді: О.П. Стародуб
І.В. Штульман