"20" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/86610/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого-судді Заїки М.М.,
суддів Стародуба О.П.,
Штульман І.В.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 28.03.2011 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011 у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області про перерахунок пенсії,
встановила:
У березні 2011 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області про перерахунок пенсії.
Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 28.03.2011 позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_2 основної пенсії, додаткової пенсії та доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю з 28.03.2010 у розмірі передбаченому ст.ст.39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, перерахувати та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та перерахувати та виплатити доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст.ст. 39, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 28.03.2010 року і до змін в законодавстві, щомісячно.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011 постанову Ірпінського міського суду Київської області від 28.03.2011 змінено та викладено резолютивну частину постанови в наступній редакції: «Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_2 основної пенсії, додаткової пенсії та доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю з 28.03.2011 у розмірі передбаченому ст.ст.39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, перерахувати та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком розмір якої встановлено частиною 1 статті 28 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 28.03.2011 щомісячно. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області перерахувати та виплатити ОСОБА_2 доплат до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні посиленого радіологічного контролю у розмірі, встановленому ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що становить одну мінімальну заробітну плату, розмір якої встановлений частиною 1 статті 28 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»починаючи з 28.03.2011 щомісячно за виключенням проведених виплат.». В решті постанову Ірпінського міського суду Київської області від 28.03.2011 залишено без змін.
В касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалідом 2 групи.
Статтями 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, мають бути підвищені у розмірі на одну мінімальну заробітну плату.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин, положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами при розрахунку державної та додаткової пенсії, а також доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю передбачених статтями 39, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Визначаючи період, за який управління Пенсійного фонду України повинно перерахувати позивачу розмір пенсії, суд апеляційної інстанції правильно встановив дату, з якої необхідно проводити даний перерахунок, оскільки відповідно до частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства суди не мають право виходити за рамки позовних вимог.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, стосовно вимог щодо проведення перерахунку пенсій передбаченого статтями 39, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також правильно встановив дату з якої потрібно провести даний перерахунок.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає. Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011 та постанову Ірпінського міського суду Київської області від 28.03.2011, змінену рішенням суду апеляційної інстанції, необхідно залишити без змін, так як вони є законними і обґрунтованими та постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2011 та постанову Ірпінського міського суду Київської області від 28.03.2011, змінену рішенням суду апеляційної інстанції, у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у місті Буча Київської області про перерахунок пенсії залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя М.М. Заїка
судді: О.П. Стародуб
І.В. Штульман