"20" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/72594/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого-судді Заїки М.М.,
суддів Стародуба О.П.,
Штульман І.В.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 09 квітня 2010 року та постанову Апеляційного суду Житомирської області від 06 жовтня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області про стягнення коштів,
встановила:
У лютому 2010 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області про стягнення коштів.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 09.04.2010 позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_2 коштів в розмірі визначеному ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 01.11.2008 по 01.11.2009 в сумі 7862,60 грн. Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 коштів в розмірі визначеному ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 01.11.2008 по 01.11.2009 в сумі 7862,60 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Апеляційного суду Житомирської області від 06.10.2011 постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 09.04.2010 скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_2 коштів в розмірі визначеному ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 13.02.2009 по 31.10.2009. Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 коштів в розмірі визначеному ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 13.02.2009 по 31.10.2009. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі управління Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області просить постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 09.04.2010 та постанову Апеляційного суду Житомирської області від 06.10.2011 скасувати та винести нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити.
Заслухавши доповідь судді -доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225-229 Кодексу адміністративного судочинства України, для зміни чи скасування судових рішень.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області, як непрацюючий пенсіонер, та постійно проживає у с. Березівка Коростенського району, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, мають бути підвищені у розмірі на одну мінімальну заробітну плату.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Кабінетом Міністрів України у 2009 році таке право використано не було, а тому вказані норми не підлягали застосуванню під час визначення розміру виплат, передбачених статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судами встановлено, що на виконання статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачу управлінням Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області щомісяця виплачувалася передбачена цією статтею виплата в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вирішуючи цей спір, суди першої та апеляційної інстанцій з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами обґрунтовано визнали, що при визначенні розміру згаданої виплати застосуванню підлягає саме стаття 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка істотно звужує обсяг установлених законом прав позивача.
За таких підстав правильним є висновок судів щодо неправомірності дій відповідача по виплаті доплати до пенсії в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836.
Частиною 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
В судах першої та апеляційної інстанцій відповідач звертав увагу судів щодо пропущення строку звернення до суду позивачем.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, стосовно вимог щодо проведення перерахунку пенсії передбаченою статтею 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також правильно встановив дату з якої потрібно провести даний перерахунок.
Також, суди попередніх інстанцій вірно обмежили дану виплату кінцевою датою так, як відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області залишити без задоволення.
Постанову Апеляційного суду Житомирської області від 06 жовтня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Коростенському районі Житомирської області про стягнення коштів залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя М.М. Заїка
судді: О.П. Стародуб
І.В. Штульман