про зупинення провадження у справі
03 січня 2013 р. м. Чернівці Справа №2а-1407/10/2470
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ковтюк В.О.
секретаря судового засідання Василика Г.В.
за участю:
представника позивача не з"явився
представника відповідача Бартусевич В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Чернівецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дефіс" , -
На адресу суду надійшло клопотання Сектору у Чернівецькій області Державної інспекції України з контролю за цінами про зупинення провадження у справі до встановлення правонаступника, зокрема до набуття Державної інспекції України з контролю за цінами адміністративно - процесуальної правосуб'єктності.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення вказаного клопотання.
Заслухавши доводи представника відповідача, перевіривши клопотання та матеріали справи, суд вважає за можливе задовольнити клопотання Сектору у Чернівецькій області Державної інспекції України з контролю за цінами з наступних підстав.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 №346 «Про ліквідацію урядових органів»було ліквідовано Державну інспекцію з контролю за цінами у Чернівецькій області та Указом Президента України від 19.01.2012 №19/2012 «Про Державну інспекцію України з контролю за цінами»утворено Державну інспекцію України з контролю за цінами.
Указом Президента України від 30.03.2012 №236 «Питання реалізації державної політики з контролю за цінами»затверджено Положення про Держцінінспекцію України.
Згідно з Положенням, Держцінінспекція входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику з контролю за цінами шляхом: проведення постійного моніторингу, аналізу і дослідження динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку, внесення Міністрові економічного розвитку і торгівлі, центральним і місцевим органами виконавчої влади пропозицій щодо визначення методів впливу на економічні процеси та цінову ситуацію на споживчому ринку, надання у випадках, передбачених законодавством, висновків щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги.
Тому, здійснення планових і позапланових перевірок щодо дотримання суб'єктами господарювання державної дисципліни цін (тарифів) та прийняття рішень щодо застосування економічних (адміністративно-господарських) санкцій не належить до завдань і функцій Держцінінспекції України.
Водночас, 21.06.2012 було прийнято Закон України «Про ціни і ціноутворення», відповідно до п.1 ч.І ст.17 якого передбачено виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 4 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про ціни і ціноутворення», Президенту України було рекомендовано привести Указ Президента України від 30.03.2012 №236/2012 «Питання реалізації державної політики з контролю за цінами»у відповідність із цим Законом.
На виконання п.4 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ціни і ціноутворення», Держцінінспекцією України розроблено та надано у встановленому законом порядку на погодження Кабінету Міністрів України проект Указу Президента України «Про внесення змін до Положення про Державну інспекцію України з контролю за цінами», зокрема, в частині надання Держцінінспекції України контрольно-наглядових функцій у сфері ціноутворення.
Проект Указу Президента України «Про внесення змін до Положення про Державну інспекцію України з контролю за цінами»схвалений (14.11.2012) на засіданні Кабінету Міністрів України та поданий на затвердження Президенту України у встановленому Регламентом порядку.
В свою чергу, статтею 55 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Пунктом 1 частини 1 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено зупинення провадження у справі в разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, а також ліквідації органу, злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, - до встановлення правонаступника.
Враховуючи наведене, керуючись ст.156 КАС України, суд, -
1. Задовольнити клопотання Сектору у Чернівецькій області Державної інспекції України з контролю за цінами.
2. Зупинити провадження у справі №2а-1407/10/2470 до встановлення правонаступника позивача - Державної інспекції з контролю за цінами в Чернівецькій області.
Ухвала відповідно до ст. 185 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку.
Згідно із ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.О. Ковтюк