Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
в порядку письмового провадження
12 червня 2012 року Справа № 1170/2а-1243/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Олександрійському районі Кіровоградської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Управління Пенсійного фонду України в місті Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області /надалі по тексту -позивач/ звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Олександрійському районі Кіровоградської області /надалі по тексту -відповідач/, в якому просить суд зобов'язати відповідача включити до актів щорічної звірки витрат на доставку пенсій та державну адресну допомогу за липень-жовтень 2011 року в сумі 146 132,77 грн..
Позов мотивовано тим, що відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку зі втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань, позивачем та відповідачем проведено щомісячні звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Проте, відповідач безпідставно не включив до зазначених актів звірок за липень-жовтень 2011 р. включно витрати на державну адресну допомогу та поштові витрати на доставку державної адресної допомоги на загальну суму 146 132,77 грн.. У зв'язку з цим позивач просить суд зобов'язати відповідача включити в щомісячні акти звірки за липень-жовтень 2011 року суми витрат на доставку пенсій та державну адресну допомогу в сумі 146 132,77 грн..
Представник позивача в судове засідання не з'явився, в матеріалах справи містить пояснення по суті позовних вимог, згідно якого позивач просить справу слухати без представника управління /а.с.25-26/.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без представника відповідача /а.с.36-37/.
У письмових запереченнях представник відповідача зазначив, що 16.05.2003 р. Міністерством юстиції України зареєстрована постанова Правління Пенсійного фонду України та Правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 р. №5-4/4, якою затверджено «Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання». Цим Порядком передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом та Пенсійним фондом, а не їх робочими органами. Таким чином, з позовними вимогами вправі звертатися тільки Пенсійний фонд України, а не його управління. Також, такий спосіб захисту (відновлення) порушеного права, як зобов'язання включити суми до актів звірки витрат, не відповідає змісту прав управління Пенсійного фонду щодо відшкодування понесених ним витрат /а.с.29-31/.
Згідно частині 6 статті 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вказане, суд вважає за недоцільне відкладати розгляд справи на іншу дату, а розглянути її в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Згідно зі статтями 8 і 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення громадян здійснюється органами Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд, поряд з іншими надходженнями формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами на заходи соціального страхування.
Відповідно до статті 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення», призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Згідно з пп. «г»та «д»п.1 ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України покладено обов'язок з виплати пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до п.5 ч.2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів. У разі, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування ним витрат.
Спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року №5-4/4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 року за №376/7697, затверджено «Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання»/надалі по тексту - Порядок/.
Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі -Фонд) Пенсійному фонду України (далі -Пенсійний фонд) витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»(крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків. (пункт 1 Порядку).
Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2), проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення (далі -відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків) звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 3), у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі -головні управління Пенсійного фонду) і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі -управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків).
Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду та управлінням виконавчої дирекції Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду та Фонду (пункт 6 Порядку).
Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом відповідних коштів Пенсійному фонду до 25 числа місяця, наступного за звітним (пункт 7 Порядку).
Таким чином, у зазначеному Порядку передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і Пенсійним фондом України.
Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем упродовж липня-жовтня 2011 року проведено щомісячні звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання /а.с.7-10/.
Зокрема, відповідач не включив до вищевказаних актів ті суми, які включено позивачем, а саме позивачем в акті за липень 2011 р. зазначено -46 977,87 грн., відповідачем -9 408,86; за серпень 2011 р. -47 481,89 грн., відповідачем -10 385,86 грн., за вересень 2011 р. -44 309,65 грн., відповідачем -8 680,06 грн., за жовтень 2011 р. -44 744,29 грн., відповідачем -8 906,15 грн..
Вбачається, що спір між сторонами виник на стадії проведення щомісячних звірок витрат по особових справах потерпілих та підписання відповідних актів з підстав неприйняття відповідачем до заліку витрат на виплату громадянам щомісячної державної адресної допомоги до пенсій, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.08 «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян», а також витрат на виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що і спонукало позивача звернутися до суду з позовом про зобов'язання відповідача включити до актів звірок суми спірних витрат.
Водночас обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту прав УПФ України в м. Олександрії та Олександрійському районі щодо узгодження понесених ним витрат.
Порядок відшкодування Фондом Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків застосовується за відсутності спору щодо віднесення виплачених сум до відшкодування.
У разі незгоди відповідача на включення до актів звірки суми державної адресної допомоги та витрат на її доставку, інших витрат, у суді має вирішуватися вимога про стягнення цих витрат, а не вимога про зобов'язання включення в акти відповідних витрат.
Зважаючи на викладене та враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про безпідставність вимог адміністративного позову та відмову у його задоволенні.
Судові витрати сторонами у справі не понесені.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько