Ухвала від 27.12.2012 по справі 2а-10819/12/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

27 грудня 2012 р.р. 2а-10819/12/1370

суддя Львівського окружного адміністративного суду Потабенко В.А., перевіривши виконання вимог ст. ст. 105, 106 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до Галицького відділу реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити дії,

встановила:

позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить обов'язати Галицький відділ РАЦС ЛМУЮ внести зміни до актового запису цивільного стану про його народження № 1202 від 01.11.1950 року в частині його прізвища -ОСОБА_1 замість ОСОБА_1.

З матеріалів справи вбачається, що висновком про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану, виданого Галицьким відділом РАЦС відмовлено у зміні прізвища заявника в зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів.

Таким чином, позивачу для внесення змін до актового запису про його народження слід встановити факт, що його прізвище при народженні було саме ОСОБА_1, а не ОСОБА_1.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до п.1.ч.2 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено у статті 3 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Водночас, ст. 15 ЦПК України до компетенції судів щодо розгляду цивільних справ відносить справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Статтею 234 ЦПК України закріплено положення про окреме провадження, яке є видом непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Зокрема, серед іншого, в порядку окремого провадження суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до преамбули Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", такий регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері зовнішніх зносин України та/або до суду.

У відповідності до Постанови Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках невиправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи, передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

З матеріалів позову, поданого на розгляд Львівського окружного адміністративного суду, вбачається, що між сторонами існує спір у відносинах, що виникли внаслідок розгляду питання внесення змін у актовий запис цивільного стану щодо прізвища позивача в частині виправлення помилки в його написанні.

У ч. 3 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Виходячи з наведеного, незважаючи на те, що позов звернено до суб'єкта владних повноважень, суддя приходить до висновку, що даний позов належить розглядати в порядку цивільно-процесуального судочинства, оскільки такий стосується, по суті, встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, встановлення належності написання прізвища позивача в свідоцтві про народження.

Відсутність ознак публічно-правового спору, наявність яких відносить такий спір до юрисдикції адміністративного суду, унеможливлює розгляд позову ОСОБА_1 в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1, ч.2 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, про що постановляє відповідну ухвалу.

Суддя роз'яснює позивачу, що з вказаним позовом йому слід звернутись із відповідною заявою до Галицького районного суду м. Львова в порядку окремого провадження, відповідно до норм цивільно-процесуального судочинства.

Керуючись ст. 17, 18, ч. 3 ст. 21, п.1 ч.1, ч.5 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

УХВАЛИЛА:

відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Галицького відділу реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити дії.

Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 5 днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Потабенко В.А.