Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
25 грудня 2012 р. № 2-а- 12879/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кухар М.Д.,
при секретарі - Тайцеві А.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, в кому просить суд, з урахуванням уточнень, визнати противоправними дії Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, щодо здобуття, обробки, використання та поширення конфіденційної інформації з обмеженим доступом про позивача, а саме: діагнозу людини, свідчення про стан здоров'я людини, історію її хвороби, про мету запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, прізвище та дату народження особи, без згоди позивача ОСОБА_1 згідно до Конституції України № 254к/96-ВР, Закону України "Про захист персональних даних" № 2297-VI, Закону України "Про інформацію". Позивач, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача проти адміністративного позову заперечував, вважав його безпідставним та необґрунтованим, надав заперечення на адміністративний позов, в якому виклав свою позицію проти доводів позивача та просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до наказу № 433 від 04.07.2012, керуючись пунктом 10 Положенням про ГУОЗ, затвердженим розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 14.04.11 № 163, склад наукових рад та комісій та положення про них затверджує начальник ГУОЗ.
На підставі вказаного була створена комісія з метою перевірки стану надання медичної допомоги ОСОБА_1 в умовах КЗОЗ «Харківська міська клінічна багатопрофільна лікарня №17», враховуючи лист ДІМ Московського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області старшого лейтенанта Сорокіна В.О., до складу вказаної комісії був включений Головний позаштатний спеціаліст з ортопедії і травматології ГУОЗ Спесівий І.І., який займає вказану посаду згідно Наказу ГУОЗ №471 від 24.06.2011 року.
Також, згідно з пунктом 1 Положення про головного позаштатного спеціаліста ГУОЗ (далі - положення), головним позаштатним спеціалістом ГУОЗ призначається висококваліфікований спеціаліст - лікар першої або вищої категорії за відповідною спеціальністю, зі стажем роботи не менше 7 років.
Відповідно до п. 5, п. 5.1 положення для досягнення зазначеної мети Головний позаштатний спеціаліст організує, вивчення та аналіз стану надання медичної допомоги населенню області за визначеною спеціальністю.
Враховуючи п. 7 п. 7.1 положення для виконання покладених на нього завдань, в межах своєї компетенції Головний позаштатний спеціаліст має право, вимагати від усіх органів та закладів охорони здоров'я незалежно усіх форм власності та підпорядкування надання інформації з питань надання медичної допомоги населенню за визначеною спеціальністю в межах повноважень чинного законодавства.
Враховуючи статтю 21 частину 2 пунктів 1, 2 Закону України «Про захист персональних даних» цією комісією була надана довідка для відповіді на лист № 67/1072/1 від 08.06.2012 ДІМ Московського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області старшого лейтенанта Сорокіна В.О., у зв'язку з вирішенням питання про порушення кримінальної справи. В запиті не було вказано, у зв'язку з чим порушується кримінальна справа.
Згідно пунктам 4,5 частин 1,2,4 Статті 21 Закону України «Про інформацію» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом. Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами. До інформації з обмеженим доступом не можуть бути віднесені такі відомості: про факти порушення прав і свобод людини і громадянина; про незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб.
У вказаній довідці зазначено як проводилась тактика надання медичної допомоги відносно хворої ОСОБА_1 Згідно статті 94 КПК ця довідка не являється приводом для порушення або закриття кримінальної справи.
Також, виходячи зі п. 2 ч. 12 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як встановлено постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 2-а-11111/12/2070 від 13 листопаду 2012 ця довідка не являється нормативно-правовим актом суб'єкта владних повноважень та не несе в собі будь-яких вказівок обов'язкових до виконання, а містить суто інформаційний характер.
Так як зазначена у позовній заяві інформація була надана для відповіді на листи та скарги позивача до секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Миністерства охорони здоров'я .
Згідно пункту 5 частині 1 статі Закону України «про Уповноваженого Верховної ради України з прав людини» уповноважений має право на ознайомлення з документами, у тому числі тими, що містять інформацію з обмеженим доступом, та отримання їх копій в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, органах прокуратури, включаючи справи, які знаходяться в судах. Доступ до інформації з обмеженим доступом здійснюється в порядку, встановленому законом
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що зазначена в позовній заяві інформація була надана для відповіді на листи та скарги позивача до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерства охорони здоров'я, Департаменту охорони здоров'я Харківської міської ради, що підтверджується листами № М-2128-07 від 10.09.2012 року та від 31.08.2012 року № М-3-18011/0/1-12.08-39-5760/0/57-12.
При цьому суд зазначає, що довідка про стан здоров'я ОСОБА_1 вищезазначеним особам не направлялася.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними - відмовити у повному обсязі.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 28.12.2012 року.
Суддя Кухар М.Д.