Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
19 грудня 2012 р. № 2-а- 13018/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
при секретарі судового засідання - Пузовікової К.І.
за участю:
представника прокуратури - Ковальчук В.В.
представника позивача - Зуєвої О.Б.
представника відповідача - Шилової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Заступника прокурора Дзержинського району міста Харкова в інтересах держави в особі Східного територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Закритого акціонерного товариства " Зірка України"
про стягнення штрафу, -
Заступник прокурора Дзержинського району міста Харкова в інтересах держави в особі Східного територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд стягнути з Закритого акціонерного товариства "Зірка України" до Державного бюджету України на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Дзержинському районі м. Харкова № 31116106700003, відкритий в ГУ ДКС України в Харківській області за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету» по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106, МФО 851011, код УДКСУ 37999654 штраф в сумі 3000 (три тисячі грн.).
В обґрунтування позову прокурор зазначив, що за результатами проведеної прокуратурою перевірки встановлено, що Розпорядженням № 164-ХА від 05.07.2011 року Харківського ТУ державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, правонаступником якого є Східне ТУ національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Закрите акціонерне товариство "Зірка України" зобов'язано у термін до 05.01.2012 року усунути виявлені порушення законодавства про цінні папери. Однак відповідач вказане розпорядження а ні в установлений розпорядженням термін, а ні на час звернення до суду не виконав. Постановою Харківського ТУ Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 108-СХ-1-Е від 04.07.2012 року за невиконання розпорядження на ЗАТ "Зірка України" накладено штрафну санкцію у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17.000 грн. У зв'язку з частковою сплатою відповідачем суми штрафу у розмірі 9000 грн., сума несплаченої штрафної санкції за порушення законодавства про цінні папери становить 3.000 грн., яка залишається не сплаченою. Вказані обставини стали причиною для звернення до суду з даним позовом
Представник прокуратури та представник позивача у судовому засіданні підтримали уточнені позовні вимоги, просили суд прийняти рішення про задоволення позову.
Відповідач - ЗАТ "Зірка України", надав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що на ЗАТ "Зірка України" Харківським ТУ державної комісії з цінних паперів та фондового ринку був накладений штраф у розмірі 17.000 грн., 9.000 грн. з яких було Товариством сплачено. У квітні 2012 року ЗАТ "Зірка України" призупинило свою діяльність і тому 28.07.2012 року на ім'я начальника Східного територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідачем був направлений лист - повідомлення, в якому останній повідомляв позивача про призупинення фінансово - господарської діяльності підприємства та просив переглянути термін виконання розпорядження, однак відповіді на адресу товариства не надійшло. ЗАТ "Зірка України" частково сплачувало свій борг, всього до теперішнього часу сплачено суму штрафу у розмірі 5000 грн.
У судовому засіданні представник відповідача проти уточнених позовних вимог не заперечував, та визнав, що ЗАТ "Зірка України" на час розгляду справи штраф у сумі 3.000 грн. не сплачений.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та заперечень на позов, вислухавши пояснення сторін по справі та дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі Закон), Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, правонаступником якої є Східне територіальне управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, визначена як державний орган, підпорядкований Президенту України і підзвітний Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Згідно з Наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1103 від 05.12.2011 р. ліквідовано Харківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. У відповідності до Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 175 від 26.01.2012 р. було вирішено утворити територіальний орган Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Східне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з центром розміщення у м. Харкові, повноваження якого поширюються на Харківську та Сумську області, що здійснює функції, повноваження та виконує завдання, які були покладені на Харківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
За матеріалами справи судом встановлено, що відповідач - Закрите акціонерне товариство "Зірка України" з 18.11.2010 року зареєстровано виконавчим комітетом Харківської міської ради (а.с. 30-31).
Проведеною прокуратурою Дзержинського району м. Харкова перевіркою встановлено, що 05.07.2011 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку Харківського територіального управління винесено Розпорядження № 164-ХА відносно ЗАТ "Зірка України", яким зобов'язано останнього усунути допущені ним порушення законодавства про цінні папери (а.с.17), а саме: у термін до 05 січня 2012 року закрите акціонерне товариство "Зірка України" повинно було усунути наступні виявлені порушення законодавства:
- п. 4.1. та 4.2. Порядку, затвердженого Рішенням ДКЦПФР № 296 від 14.07.2004р. зі змінами, внесеними згідно з Рішенням ДКЦПФР № 1018 від 30.06.2010р.;
- п. 1 Глави 3 Розділу II Ліцензійних умов зі змінами;
- п. 2.1, п. 2.2. Положення ДКЦПФР № 312 від 23.10.2001р.;
- п. 1.2. Розділу IV Положення ДКЦПФР № 1227 від 02.11.2006р. зі змінами;
- ч. 6 ст. 40 Закону «Про ІСІ...»та п. 2.4. Розділу IV Положення ДКЦПФР № 1227 від 02.11.2006р. зі змінами;
- п. 2.4. Розділу IV Положення ДКЦПФР № 1227 від 02.11.2006р. зі змінами.
У термін до 05 січня 2012 року відповідач був зобов'язаний письмово поінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Суд відзначає, що згідно п.10 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Розпорядження про усунення порушень про цінні папери є обов'язковим для виконання. Однак, на момент розгляду справи у суді розпорядження в повному обсязі не виконано.
Відповідно до п.14 ст.8 Закону, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку вправі накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, за невиконання ЗАТ "Зірка України" розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів Харківським територіальним правлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Постановою № 108-СХ-1-Е від 04.07.2012 року на відповідача накладено штрафну санкцію у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17.000 гривень (а.с. 6).
Згідно до п. 19.1. розділу 19 «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених Наказом ДКЦПФР 09.01.1997 року № 2, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови.
ЗАТ "Зірка України" частково виконав постанову про накладення санкції за порушення ринку цінних паперів, а саме: сплатив суму штрафу у розмірі 9.000 грн. та 5.000 грн., про що свідчать платіжні доручення: № 43 від 26.07.2012 року, № 46 від 08.08.2012 року, № 12 від 26.10.2012 року, № 18 від 01.11.2012 року, №28 від 28.11.2012 року, №35 від 04.12.2012 року, №38 від 12.12.2012 року, №39 від 18.12.2012 року (а.с. 20- 23, 47-49).
Загальна сума несплаченої санкції за порушення ринку цінних паперів становить 3.000 грн.
Доказів сплати штрафу у повному обсязі відповідачем не надано.
Беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості зі сплати штрафу у повному розмірі, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
При вирішенні справи суд погоджується з тим, що наведені прокурором у позові мотиви представництва інтересів Держави узгоджуються зі ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» і є достатніми для захисту її інтересів шляхом вчинення процесуальної дії по зверненню до суду.
Враховуючи та наведене та керуючись ст. ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161, ст. 162, ст. 163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Прокурора Дзержинського району міста Харкова в інтересах держави в особі Східного територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства "Зірка України" про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Зірка України" до Державного бюджету України на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Дзержинському районі м. Харкова № 31116106700003, відкритий в ГУ ДКС України в Харківській області за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету»по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106, МФО 851011, код УДКСУ 37999654 штраф в сумі 3000 (три тисячі грн.).
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні -з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 24 грудня 2012 року.
Суддя О.В.Панченко