Постанова від 20.12.2012 по справі 5011-18/12551-2012

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" грудня 2012 р. Справа№ 5011-18/12551-2012

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Гончарова С.А.

суддів: Смірнової Л.Г.

Тищенко О.В.

при секретарі судового засідання Марченко Ю.І.

за участю представників:

від позивача: Лабунський В.В. - за довіреністю

від відповідача: Коваленко В.О. - за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-СЕРВІС»

на рішення Господарського суду міста Києва від 30.10.2012 року

у справі № 5011-18/12551-2012 (суддя Мандриченко О.В.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕССЕ-Сервіс"

до відповідача: Державного підприємства "Антонов" в особі філії "Серійний завод "Антонов"

про визнання недійсним повідомлень та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕССЕ-Сервіс" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства "Антонов" в особі філії "Серійний завод "Антонов" про визнання недійсним повідомлення учасникам про результати процедури закупівлі №057-726/12 від 22.08.2012 року, визнання недійсним повідомлення про відхилення пропозиції конкурсних торгів на закупівлю інструментів ручних відповідно до оголошення №238153 "Вісника державних закупівель"№79 (681) від 02.07.2012 року; зобов'язання акцептувати ДП "Антонов" в особі філії "Серійний завод "Антонов" конкурсну пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕССЕ-Сервіс" за лотом №2 як найбільш економічно вигідну.

Рішенням господарського суду міста Києва від 30.10.2012 року у справі № 5011-18/12551-2012 (суддя Мандриченко О.В.) у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-СЕРВІС» відмовлено.

Не погодившись з вказаним рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «ЕССЕ-СЕРВІС» звернулось до Київського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, відповідно до якої просить:

- визнати недійсним повідомлення учасникам про результати процедури закупівлі №057-726/12 від 22.08.2012 року,

- визнати недійсним повідомлення про відхилення пропозиції конкурсних торгів на закупівлю інструментів ручних відповідно до оголошення №238153 Вісник державних закупівель"№79 (681) від 02.07.2012 року;

- зобов'язати акцептувати ДП "Антонов" в особі філії "Серійний завод "Антонов" конкурсну пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕССЕ-Сервіс" за лотом №2 як найбільш економічно вигідну

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2012р. у складі колегії суддів: головуючий суддя - Гончаров С.А., судді - Смірнова Л.Г., Тищенко О.В., апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-СЕРВІС» прийнята до розгляду, порушено апеляційне провадження у справі, розгляд справи призначено на 20.12.2012 року.

Апеляційна скарга вмотивована тим, що спірне повідомлення є незаконним, оскільки документації конкурсних торгів не вимагалось надання довідки, у зв'язку з відсутністю якої пропозиція позивача була відхилена. Позивач стверджує про неправомірність зазначення судом про необхідність звернення у даному випадку до органу оскарження відповідно до законодавства та того, що позивачем невірно обраних спосіб захисту права.

Відповідач письмового відзиву на апеляційну скаргу не подав, в судовому засіданні, що відбулось 20.12.2012 року представник відповідача проти апеляційної скарги заперечив.

Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення сторін, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Як вірно встановлено місцевим господарським судом та підтверджується матеріалами справи, протоколом засідання комітету конкурсних торгів філії ДП "Антонов" "Серійний завод "Антонов" №270 від 22.06.2012 року затверджено документацію конкурсних торгів для процедури закупівлі -відкриті торги. Інструменти ручні (молотки клепальні, шліфувальні машини, шуруповерти, пневмосвердильні машини, машини свердлильні). Код за ДК 016-97 -29.40.5.

В офіційному державному друкованому виданні з питань державних закупівель було оприлюднене оголошення №238153 ВДЗ №79 (681) від 02.07.2012 року про проведення процедури закупівлі - відкриті торги замовником філією ДП "Антонов" "Серійний завод "Антонов" за найменуванням "інструменти ручні" (код за ДК 016-97 -29.40.5) з датою та часом розкриття 02.08.2012 року о 10 годині 00 хвилин за київським часом.

Державна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому цим законом (п.п. 3 частини 1 статті 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель").

Згідно зі статтею 10 Закону України "Про здійснення державних закупівель", замовник для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу (що здійснюється безоплатно) у порядку, встановленому цим Законом, надає таку інформацію про закупівлю:

оголошення про проведення процедури закупівлі - після публікації в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель, але не пізніш як за 30 днів до дня розкриття пропозицій конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій, якщо цим Законом для окремих процедур закупівлі не встановлено інший строк;

обґрунтування застосування процедури закупівлі в одного учасника - одночасно з оголошенням про проведення процедури закупівлі;

документацію конкурсних торгів або кваліфікаційну документацію - після публікації оголошення про проведення процедури закупівлі в державному офіційному друкованому виданні з питань закупівель, але не пізніш як за 30 днів до дня розкриття пропозицій конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій, якщо цим Законом для окремих процедур закупівлі не встановлено інший строк;

зміни до документації конкурсних торгів або кваліфікаційної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) - протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про їх внесення, але не пізніш як за сім днів до дати розкриття пропозицій конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій;

протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів, цінових пропозицій, кваліфікаційних пропозицій - протягом трьох робочих днів з дня розкриття пропозицій конкурсних торгів, цінових пропозицій, кваліфікаційних пропозицій;

інформацію про відхилення пропозицій конкурсних торгів, цінових пропозицій, кваліфікаційних пропозицій та підстави такого відхилення у вигляді протоколу - протягом трьох робочих днів з дня прийняття такого рішення;

повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (пропозиції за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника) - протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі;

оголошення про результати процедури закупівлі - після публікації в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель, але не пізніш як через сім днів з дня укладення договору про закупівлю або прийняття рішення про відміну торгів чи визнання їх такими, що не відбулися;

повідомлення про відміну торгів чи визнання їх такими, що не відбулися, повідомлення про відміну процедури закупівлі в одного учасника (у разі наявності) - протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого рішення;

звіт про результати проведення процедури закупівлі - протягом трьох робочих днів з дня його затвердження.

Інформація про проведення процедури електронного реверсивного аукціону та його результати підлягає оприлюдненню відповідно до положень розділу VIII1 цього Закону.

Оголошення про проведення процедури закупівлі (оголошення про проведення відкритих торгів, оголошення про проведення процедури двоступеневих торгів, оголошення про проведення попередньої кваліфікації, запит цінових пропозицій, інформація про застосування процедури закупівлі в одного учасника), повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції, пропозиції за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника, відомості про рамкову угоду, за якою укладено договір про закупівлю (у разі проведення закупівлі за рамковими угодами), оголошення про результати процедури закупівлі (оголошення про результати проведення торгів, повідомлення про результати проведення попередньої кваліфікації, інформація про результати процедури запиту цінових пропозицій, інформація про результати проведення процедури закупівлі в одного учасника, повідомлення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися, повідомлення про відміну процедури закупівлі в одного учасника) обов'язково безоплатно публікуються в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель у терміни, встановлені цим Законом для оприлюднення відповідної інформації.

Процедура закупівлі, крім закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону, попередня кваліфікація учасників не можуть проводитися до/без публікації оголошення про проведення процедури закупівлі в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель згідно з абзацом першим частини другої цієї статті.

Доступ користувачів до інформації, розміщеної на веб-порталі Уповноваженого органу, є безоплатним та вільним. Інформація про закупівлю, визначена цим Законом, приймається для розміщення на веб-порталі Уповноваженого органу безоплатно.

На адресу замовника філії ДП "Антонов" "Серійний завод "Антонов" за лотом №2 конкурсних торгів надійшли пропозиції від наступних учасників: Товариства з обмеженою відповідальністю "Спец Ком Транс", Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Інструменти", Товариства з обмеженою відповідальністю "Промтехальянс", Товариства з обмеженою відповідальністю "Київтехцентр", Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕССЕ-Сервіс".

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві зазначив, що 27.08.2012 року на адресу позивача надійшло повідомлення про відхилення пропозиції конкурсних торгів на закупівлю інструментів ручних відповідно до оголошення №238153 Вісник державних закупівель ВДЗ №79 (681) від 02.07.2012 року.

У вказаному повідомленні зазначалося, що у пропозиції ТОВ "ЕССЕ-Сервіс" відсутня довідка на гарантійне та післягарантійне обслуговування, тому вона була відхилена на підставі пункту 3 частини 1 статті 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель".

Позивач стверджує, що така підстава відхилення конкурсної пропозиції не є достатньою, адже в документації конкурсних торгів не вимагалося надання вказаної довідки.

Наведені обставини обумовили звернення позивача до суду з вимогами про визнання недійсним повідомлення учасникам про результати процедури закупівлі №057-726/12 від 22.08.2012 року, визнання недійсним повідомлення про відхилення пропозиції конкурсних торгів на закупівлю інструментів ручних відповідно до оголошення №238153 ВДЗ №79 (681) від 02.07.2012 року, зобов'язання відповідача акцептувати конкурсну пропозицію позивача за лотом №2 як найбільш економічно вигідну.

Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Способи захисту прав та інтересів учасників державних закупівель встановлені спеціальним законодавством, яким є Закон України «Про здійснення державних закупівель», яким не встановлено такого способу захисту порушеного права як визнання недійсним повідомлень та зобов'язання акцептувати конкурсну пропозицію.

З огляду на таке, погоджуючись з твердженнями апелянта про те, що він має право звертатись до господарського суду за захистом порушеного права за встановленою підвідомчістю, судова колегія одночасно зауважує, що спосіб захисту порушеного права повинен відповідати чинному законодавству України.

Враховуючи той факт, що серед способів захисту цивільних прав та інтересів немає такого способу захисту як визнання недійсним повідомлень та зобов'язання акцептувати конкурсну пропозицію, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що у господарського суду немає правових підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕССЕ-Сервіс".

Разом з тим, судом першої інстанції вірно встановлено, що статтею 18 Закону України "Про здійснення державних закупівель" визначено порядок оскарження процедури закупівлі, відповідно до якого скарга до органу оскарження, яким є Антимонопольним комітет України згідно п. 19 ст. 1, ч. 3. ст. 8 вказаного закону, подається в письмовій формі суб'єктом оскарження -особою, право чи законний інтерес якої порушено внаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника, які суперечать законодавству у сфері державних закупівель.

Скарга може бути подана тільки особою, право чи законний інтерес якої порушено внаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника або оператора електронного майданчика, які суперечать законодавству у сфері державних закупівель.

Скарги подаються до органу оскарження не пізніше 14 днів з дня отримання суб'єктом оскарження повідомлення про відповідне рішення чи дію замовника, що порушує права чи законні інтереси суб'єкта скарження, або з дня, коли суб'єкту оскарження стало відомо про порушення його прав чи законних інтересів прийнятим рішенням, дією чи бездіяльністю замовника, але до моменту укладення договору про закупівлю. Скарги, які стосуються документації конкурсних торгів, можуть подаватися у будь-який строк після публікації повідомлення про їх проведення, але не пізніше закінчення строку, встановленого для подання пропозицій конкурсних торгів. Скарги, що стосуються порушень, допущених під час проведення закупівлі за процедурою електронного реверсивного аукціону, можуть подаватися після визначення переможця процедури електронного реверсивного аукціону, але до моменту укладення договору про закупівлю в порядку, передбаченому статтею 3910 цього Закону.

Скарги щодо укладених договорів про закупівлю розглядаються у судовому порядку.

За таких обставин, висновки суду першої інстанції про встановлені обставини і правові наслідки відповідають дійсним обставинам справи і підтверджуються достовірними доказами, а тому рішення господарського суду міста Києва від 30.10.2012 року у справі № 5011-18/12551-2012 відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи і підстав для його скасування не вбачається.

Доводи Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-СЕРВІС», викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків господарського суду першої інстанції.

З огляду на викладене, судова колегія приходить до висновку про те, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-СЕРВІС» на рішення господарського суду міста Києва від 30.10.2012 року у справі № 5011-18/12551-2012 є необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги у зв'язку з відмовою в її задоволенні на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на апелянта.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-СЕРВІС» на рішення господарського суду міста Києва від 30.10.2012 року у справі № 5011-18/12551-2012 - залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 30.10.2012 року у справі № 5011-18/12551-2012 - залишити без змін.

3. Матеріали справи № 5011-18/12551-2012 повернути до Господарського суду міста Києва.

Постанова може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя Гончаров С.А.

Судді Смірнова Л.Г.

Тищенко О.В.