Рішення від 10.08.2012 по справі 1пд/5014/1893/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ____________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

10.08.12 Справа № 1пд/5014/1893/2012

За п о з о в о м Виконавчого комітету Луганської міської ради,

Луганської міської ради

до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, м. Луганськ

Суддя Зюбанова Н.М.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивачів - Бабкіна Н.В., довіреності від 19.03.12 № И01/03-31/1776/0/2-12; № И01/03-31/1775/0/2-12;

від відповідачки -ОСОБА_3, договір від 10.08.12 № 785;

ОСОБА_1

Суть пору: про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 29.02.00 /державна реєстрація від 06.03.00 № 3183/ у редакції Луганської міської ради.

Відповідачка у відзиві на позовну заяву за листом від 10.08.12 проти позову заперечила з посиланням на факт надіслання позивачу у січні 2012 року заяви про згоду на підвищення орендної плати, що свідчить про відсутність спору, а тому при задоволенні позову просить судовий збір віднести на позивача.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд дійшов до наступного.

Так, 28.12.99 виконавчим комітетом Луганської міської ради було прийняте рішення № 363/13 "Про дозвіл підприємцю ОСОБА_1 на проведення робіт по проектуванню та будівництву магазинів, барів та літніх майданчиків за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 та надання земельних ділянок".

На підставі вказаного рішення 29.02.00 між виконавчим комітетом Луганської міської ради /1-им позивачем/ та приватним підприємцем ОСОБА_1 /відповідачкою/ було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у встановленому законом порядку 06.03.00 за № 3183 у редакції угод про внесення змін від 09.06.00, від 06.02.03, за умовами яких відповідачці було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,0090 га, розташовану в АДРЕСА_1.

За змістом п. 1.2 договору земельна ділянка надана орендарю на 49 років під проектування, будівництво та розміщення магазину, бару та літнього майданчика.

Пунктом 2.1 укладеного договору встановлено, що орендна плата вноситься землекористувачем у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5.

Також сторони дійшли згоди, що у разі зміни земельного податку, ціни земельної ділянки пропорційно змінюється й розмір орендної плати (п. 2.3 договору).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачі звернулися до суду з урахуванням п. 12 розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України, згідно якого повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а також ст. 288 Податкового кодексу України, норми якої набрали чинності з 01.01.11 про те, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Тому на виконання положень цивільного законодавства, яке регулює порядок внесення змін до договору, 2-ий позивач у встановленому порядку надіслав на адресу відповідачки проект договору про внесення змін до договору оренди землі, за змістом якого запропонував в преамбулі договору змінити орендодавця на Луганську міську раду;

- викласти п. 2.1. розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції : "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого орендар уточнює у Орендодавця";

- викласти п. 2.2 розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.2 Річна орендна плата сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця";

- змінити в п. 6.1 розділу "VІ. Інші умови" договору слова "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів";

- викласти абзац 2 п. 6.4 розділу "VІ. Інші умови" договору в новій редакції: "У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченому діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення платежу";

У якості належних доказів надіслання проекту за матеріалами справи надано фіскальний чек про надіслання орендареві листа від 03.05.12 № И 01/03-13/2864/0/2-12 (арк. справи 17), у той час, як за листом від 23.01.12 відповідачка повідомила Луганську міську раду про згоду на внесення змін до договору, що підтверджується документально.

З наведеного вбачається, що фактично предметом спору є внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 29.02.00 (державна реєстрація від 06.03.00 за № 3183).

Оцінивши доводи сторін, обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає повному задоволенню, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 ЗК України).

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України).

Факт оформлення змін 2-им позивачем при тому, що договір укладено з 1-им позивачем не є перешкодою для розгляду справи, оскільки за приписами Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи рад -органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами (ст. 1 Закону), а сільський, селищний, міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства (п. 14 ч. 4 ст. 42 Закону).

Матеріалами справи підтверджено факт належного укладання договору оренди земельної ділянки, п. 2.3 якого передбачено зміну орендної плати при зміні земельного податку та ціни земельної ділянки.

У зв'язку з набранням чинності Податковим кодексом України з 01.01.11 наступним чином врегульовано обчислення та сплата орендної плати за землю :

- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);

- податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за її місцезнаходженням за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 ПК України)";

Враховуючи вищевказане, розмір річної орендної плати за відповідну земельну ділянку позивачі пропонують встановити у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3 та відповідним чином врегулювати строк внесення орендної плати, що відповідає законодавству.

Щодо редакції абзацу 2 п. п. 6.4 розділу "Інші умови" договору про відповідальність орендаря у вигляді пені у розмірі, передбаченому діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення платежу, то таке визначення обґрунтоване тим, що за нормами п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Зміну найменування "орендодавця" у преамбулі договору суд вважає можливою, оскільки договір оренди земельної ділянки від 29.02.00, укладений виконавчим комітетом Луганської міської ради, містить печатку Луганської міської ради у "реквізитах сторін" та в силу ч. 1 п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин являється виключною компетенцією міської ради.

Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору /ст. 652 ЦК України/.

Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Тому суд дійшов висновку, що позивачами доведено обґрунтованість та під ставність внесення змін до договору оренди землі до преамбули, п. 2.1, п. 2.2 та п. 4.

Суд звертає увагу сторін на необхідність застосування при розгляді даної справи господарським судом на підставі ст. 11128 ГПК України рішення Верховного Суду України у подібних правовідносинах по справі № 41/81пд від 04.07.11, у якій наголошується, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

У відповідності до ст. 653 ЦК України у разі зміни договору у судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

За вказаних обставин позовні вимоги задовольняються судом, але без відшкодування 2-му позивачу судового збору, оскільки до звернення з позовом відповідачка визнала необхідність внесення змін до договору, що свідчить про фактичну можливість досудового врегулювання спору, але у зв'язку з особливою процедурою укладення договорів оренди землі та заінтересованість орендодавця, на якого, насамперед, покладається ініціатива оформлення змін до договору, суд розглянув спір по суті.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85, 11128 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного між Виконавчим комітетом Луганської міської ради та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1, АДРЕСА_3, ідент. номер НОМЕР_1:

- в преамбулі договору змінити слова "Виконком Луганської міської ради" на слова "Луганська міська рада;

- викласти п. 2.1. розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого орендар уточнює у Орендодавця";

- викласти п. 2.2 розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.2 Річна орендна плата сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця";

- змінити в п. 6.1 розділу "VІ. Інші умови" договору слова "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів";

- викласти абзац 2 п. 6.4 розділу "VІ. Інші умови" договору в новій редакції: "У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченому діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення платежу".

3. Судові витрати покласти на позивачів.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складене 15.08.12.

Суддя Н.М.Зюбанова

Помічник судді Г.А.Кравцова