Рішення від 20.03.2012 по справі 12/24/2012/5003

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

20 березня 2012 р. Справа 12/24/2012/5003

за позовом: Вінницького міжрайонного природоохоронного прокурора (м. Вінниця, вул. Космонавтів, 26) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції (м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19)

до: Дочірнього підприємства "Оратівський райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого господарства "Віноблагроліс" (Вінницька область, смт. Оратів, вул. Леніна, 1)

про відшкодування 1603,50 грн. збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства

Головуючий суддя Кожухар М.С.

Cекретар судового засідання Матущак О.

Представники

прокурор: Гупяк С.Л.

позивача : Педченко Г.О. - за дорученням

відповідача : не з"явився

ВСТАНОВИВ :

Вінницький міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом до Дочірнього підприємства "Оратівський райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого господарства "Віноблагроліс", в якому просить стягнути з відповідача 1 603,50 грн. збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Позов мотивовано тим, що проведеною 09-24.06.2011р. перевіркою дотримання Дочірнім підприємством "Оратівський райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого господарства "Віноблагроліс" вимог природоохоронного законодавства встановлено, що відповідачем на території Лісового масиву ДП "Оратівський райагроліс" в кварталі 39 виділ 12,3 площа 2,6 га, в кварталі 48 виділ 6 площа 2,1 га, в кварталі 15 виділ 6 площа 0,9 га в ході зачищення ділянок від порубочних решток допущено захаращення тридцятиметрової зони за межею рубок головного користування. Також на території лісового масиву в кварталі 32 виділ 4 площа 2,6 на ділянці рубки прорідження 2011 року виявлено незаконну порубку 3 дерев породи-граб. Рубка дерев проведена без спеціального дозволу (лісорубного квитка), що свідчить про порушення вимог ст. 19, 69 Лісового кодексу України. В результаті протиправних дій відповідача державі нанесено збитки в загальному розмірі 1 603,50 грн. Відповідач добровільно суму збитків не відшкодовує, тому й виникла необхідність у зверненні до суду.

Ухвалою суду від 15.02.2012р. порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду на 20.03.2012р.

В судове засідання 20.03.2012р. з"явились прокурор та представник позивача, які позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, відзиву та витребуваних судом документів не надав. Про дату, місце та час слухання справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції 21.02.2012р. за № 2260000316414.

Відсутність представника відповідача не перешкоджає розгляду справи.

З огляду на це, справу розглянуто за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Представником позивача в судовому засіданні надано письмове пояснення, в якому він повідомляє наступне.

Згідно ст. 47 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища" грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища в результаті господарської діяльності, перераховується на рахунок місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища за місцем заподіяння шкоди. Оскільки, вчинені правопорушення скоєні на території Осичнянської сільської ради Оратівського району, Білківської сільської ради Іллінецького району, Росошанської сільської ради Липовецького району, Якимівської сільської ради Оратівського району, кошти для сплати суми збитків зараховуються на рахунки зазначених сільських рад за кодом бюджетною класифікації 24062100.

Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Державною екологічною інспекцією в період з 06.06.2011р. по 24.06.2011 р. проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Дочірнім підприємством "Оратівський райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого господарства "Віноблагроліс".

За результатами перевірки складено Акт № 4/28-68 від 24.06.2011 р. перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

В ході перевірки встановлено наступні порушення природоохоронного законодавства на території Дочірнього підприємства "Оратівський райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого господарства "Віноблагроліс":

- в кварталі 39 виділ 12 площа 1,7 га під час проведення суцільної рубки в 2010 році у вищевказаному кварталі, в ході зачищення ділянки від порубочних рештків було залишено рештки за межами рубки, що призвело до захаращення 30 метрової зони за межею ділянки рубки головного користування, від точки проміру яка встановлена під час відведення ділянки під суцільну рубку № 8 до точки № 14 та № 15 загальною довжиною 164.5 м та шириною захаращення відповідно 30 м.;

- в кварталі 48 виділ 6 площа 2,1га під час проведення суцільної рубки в 2010 році у вищевказаному кварталі, в ході зачищення ділянки від порубочних рештків було залишено рештки за межами рубки, що призвело до захаращення 30 метрової зони за межею ділянки рубки головного користування, від точки проміру яка встановлена під час відведення ділянки під суцільну рубку № 3 до точки № 4 та № 5 загальною довжиною 245 м та шириною захаращення відповідно 30 м.;

- в кварталі 15 виділ 6 площа 0,9 га під час проведення суцільної-санітарної рубки в 2010 році у вищевказаному кварталі, з ході зачищення ділянки від порубочних рештків було залишено рештки за межами рубки, що призвело до захаращення 30 метрової зони за межею ділянки суцільно-санітарної рубки, від точки проміру яка встановлена під час відведення ділянки під суцільну рубку № 3 до точки № 4 загальною довжиною 68 м та шириною захаращення відповідно 30 м.;

- в кварталі 32 виділ 4 площа 2,6 га -ділянка рубки прорідження 2011 року проведення, фактично визначена на місцевості лісогосподарськими знаками з відповідними записами на них, що відповідає вимогам ДСТУ 3534-97 "Знаки натурні лісовпорядні і лісогосподарські. Загальні вимоги". Площа рубки на день перевірки знаходиться на стадії розробки, деревина з ділянки проведення рубки вивозиться по мірі заготівлі. На даній ділянці виявлено незаконну порубку трьох дерев породи граб діаметром пнів 18 см - 3 шт., два з яких сухостійні.

В ході перевірки складено:

- протокол № 012659 від 16.06.2011 р. про адміністративне правопорушення стосовно лісника обходу № 3 ДП "Оратівський райагроліс" в Липовецькому районі, на якого на підставі ст. 19 Лісового кодексу України постановою № 4/141 від 20.06.2011 р. накладено адміністративне стягнення у розмірі 119 грн. штрафу.

- протокол № 012657 від 09.06.2011 р. про адміністративне правопорушення стосовно майстра лісу ДП "Оратівський райагроліс" в Іллінецькому районі, на якого на підставі ст. 19 Лісового кодексу України постановою 4/139 від 20.06.2011 р. накладено адміністративне стягнення у розмірі 136 грн. штрафу.

- протокол № 012875 від 24.06.2011 р. про адміністративне правопорушення стосовно лісника обходу № 1 ДП "Оратівський райагроліс", на якого на підставі ст. 19 Лісового кодексу України постановою 4/157 від 30.06.2011 р. накладено адміністративне стягнення у розмірі 136 грн. штрафу.

- протокол № 012874 від 24.06.2011 р. про адміністративне правопорушення стосовно лісника обходу № 7 ДП "Оратівський райагроліс" в Оратівському районі, на якого на підставі ст.ст. 19,67,69 Лісового кодексу України постановою 4/151 від 25.06.2011 р. накладено адміністративне стягнення у розмірі 170 грн. штрафу.

24.06.2011р. Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області винесено припис № 4/28-68, яким, окрім іншого, приписано: не допускати самовільних порубок; не допускати порушення встановленого порядку використання лісосічного фонду; всі види рубок проводити відповідно до вимог "Санітарних правил в лісах України"; посприяти внесенню змін до лісорубного квитка Серія 02 ЛКБ № 345964 від 23.05.2011р.

Перевіркою Державної екологічної інспекції у Вінницькій області встановлено порушення відповідачем вимог ст.ст. 19, 69 Лісового кодексу України.

У зв"язку з цим, нараховано до стягнення з відповідача за заподіяну шкоду вцілому 1603,5 грн. Розмір шкоди визначено відповідно до положень постанови КМ України від 27.07.1995 р. № 555 та постанови КМ України від 23.07.2008р. № 665.

З метою досудового урегулювання спору, позивачем рекомендованим листом на адресу відповідача було направлено претензію № 2810/04 від 30.06.2011р. з пропозицією добровільно сплатити кошти в розмірі 1 603,50 грн.

Відповідач відповіді на претензію не надав, збитки в добровільному порядку на день розгляду справи не відшкодував.

Наведене стверджується поясненнями представника позивача, матеріалами справи та відсутністю заперечень відповідача на позов.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов такого висновку.

Згідно зі ст. 17 Лісового кодексу України в постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. У постійне користування ліси на землях комунальної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Статтею 19 Лісового кодексу України визначені права та обов'язки постійних лісокористувачів.

Згідно із статтею 67 Лісового кодексу України зазначено види спеціального використання лісових ресурсів.

У порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів:

1) заготівля деревини в порядку рубок головного користування;

2) заготівля другорядних лісових матеріалів;

3) побічні лісові користування;

4) використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.

Законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів.

Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети.

Спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток). Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства (ст.69 Лісового кодексу країни).

Статтею 19 Лісового кодексу України встановлено, що постійні лісокористувачі мають: 1) право самостійно господарювати в лісах; 2) виключне право на заготівлю деревини; 3) раво власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації; 4) право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством; 5) право здійснювати відповідно до законодавства будівництво доріг, спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд, необхідних для ведення лісового господарства.

У той же час, відповідно до ч. 2 цієї статті, постійні лісокористувачі зобов'язані: 1) забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; 2) дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; 3) вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; 4) вести первинний облік лісів; 5) дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель; 6) забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.

Виходячи з положень ст. 69 Лісового кодексу України, рубка лісу без спеціального дозволу забороняється.

Частиною 1 ст.105 Лісового кодексу України встановлено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до ст. 107 Лісового кодекс України підприємства, установи, організації і громадяни України, зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

У відповідності до ст. 1172 ЦК України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Згідно з ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства у вигляді захаращення тридцятиметрової зони та незаконної порубки дерева підтверджується матеріалами справи і відповідачем у встановленому порядку не спростований.

В силу ст. ст. 4-3, 33 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Здійснений позивачем розрахунок збитків відповідає чинному законодавству.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги стосовно стягнення з відповідача 1603,50 грн. збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства, є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача згідно з положеннями ст. 49 ГПК України та ЗУ "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115, 116 ГПК України, -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Оратівський райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого господарства "Віноблагроліс" (Вінницька область, смт. Оратів, вул. Леніна, 1) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції (м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19; на рахунок: місцевий бюджет Осичнянської сільської ради, Оратівського р-ну, 24062100, код ЄДРПОУ 38055454, банк: ГУДКУ у Вінницькій області, МФО 802015, р/р 33117331700437 (за порушення природоохоронного законодавства) 569,40 грн. (п"ятсот шістдесят дев"ять гривень 40 коп.) збитків.

3. Стягнути з Дочірнього підприємства "Оратівський райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого господарства "Віноблагроліс" (Вінницька область, смт. Оратів, вул. Леніна, 1) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції (м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19; на рахунок: місцевий бюджет Білківської сільської ради, Іллінецького р-ну, 24062100, код ЄДРП0У 37798840, банк: ГУДКУ у Вінницькій області, МФО 802015, р/р 33110331700166 (за порушення природоохоронного законодавства) 324,02 грн. (триста двадцять чотири гривні 02 коп.) збитків.

4. Стягнути з Дочірнього підприємства "Оратівський райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого господарства "Віноблагроліс" (Вінницька область, смт. Оратів, вул. Леніна, 1) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції (м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19; на рахунок: місцевий бюджет Росошанської сільської пади, Липовецького р-ну, 24062100, код ЄДРПОУ 37336986, банк: ГУДКУ у Вінницькій області, МФО 802015, р/р 33113331700293 (за порушення природоохоронного законодавства) 563,75 грн. (п"ятсот шістдесят три гривні 75 коп.) збитків.

5. Стягнути з Дочірнього підприємства "Оратівський райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого господарства "Віноблагроліс" (Вінницька область, смт. Оратів, вул. Леніна, 1) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції (м. Вінниця, вул. 600-річчя, 19; на рахунок: місцевий бюджет Якимівської сільської ради, Оратівського р-ну, 24062100, код ЄДРПІОУ 38055454, банк: ГУДКУ у Вінницькій області, МФО 802015, р/р 33117331700426 (за порушення природоохоронного законодавства) 146,33 грн. (сто сорок шість гривень 33 коп.) збитків.

6. Стягнути з Дочірнього підприємства "Оратівський райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого господарства "Віноблагроліс" (Вінницька область, смт. Оратів, вул. Леніна, 1) до державного бюджету України 1 609,50 грн. (одну тисячу шістсот дев"ять гривень 50 коп.) судового збору.

7. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Кожухар М.С.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 26 березня 2012 р.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - відповідачу - Дочірньому підприємству "Оратівський райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого господарства "Віноблагроліс" (Вінницька область, смт. Оратів, вул. Леніна, 1)