Ухвала від 06.12.2012 по справі 1618/2а-2787/12

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2012 р.Справа № 1618/2а-2787/12

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Зеленського В.В.

Суддів: Чалого І.С. , П'янової Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 12.09.2012р. по справі № 1618/2а-2787/12

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області

про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області, в якому просив суд:

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо відмови в перерахунку пенсії із заробітної плати за період виконання робіт в зоні відчуження на підставі довідки про заробітну плату виданої 10.07.2006 року за № 543 Лубенсько- Оржицьким об'єднаним військовим комісаріатом з урахуванням доплати за понаднормативний час роботи відповідно табелів обліку робочого часу за липень-серпень місяць 1986 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області здійснити перерахунок з 01.03.2012 року та надалі виплачувати пенсію відповідно заробітної плати за період виконання робіт в зоні відчуження на підставі довідки про заробітну плату виданої 10.07.2006 року за № 543 Лубенсько-Оржицьким об'єднаним військовим комісаріатом з урахуванням доплати за понаднормативний час роботи відповідно табелів обліку робочого часу за липень-серпень місяць 1986 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області повернути безпідставно утриману суму пенсії в розмірі 7920,98 грн. за період з 01.11.2011 року по 29.02.2012 року включно.

Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 12.09.12 року адміністративний позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 із заробітної плати за період виконання робіт у зоні відчуження на підставі довідки про заробітну плату видану 10.07.2006 року за № 543, виданої Лубенсько-Оржицьким обєднаним військовим комісаріатом з урахуванням доплати за понаднормативний час роботи відповідно табелів обліку робочого часу за липень-серпень 1986 року.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2012 року та надалі виплачувати пенсію відповідно "До довідки про заробітну плату видану 10.07.2006 року за № 543, виданої Лубенсько-Оржицьким об'єднаним військовим комісаріатом з урахуванням доплати за понаднормативний час роботи відповідно табелів обліку робочого часу за липень-серпень 1986 року.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області повернути ОСОБА_1 безпідставно утриману суму пенсії в розмірі 7920, 98 грн. за період з 01.11.2011 року по 29.02.2012 рік включно.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову, прийняти нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме норми Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 року № 1240 "Про внесення змін до пункту 1 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п.2 ч.1 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримує пенсію в УПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі. Згідно первинних документів та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, а також довідки архіву штабу Червонопрапорного Одеського військового округу він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 08.06.1986 року по 03.09.1986 року.

Згідно постанови КМУ від 22.09.2004 року №1240 "Про внесення зміни до пункту 1 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії призначаються із заробітку особам, які працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, який вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо цей розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, у І зоні - 3).

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що УПФУ в місті Лубнах та Лубенському районі безпідставно провело обрахунок пенсії зі зменшенням її розміру, а ГУ ПФУ після проведення перевірки пенсійної справи позивача затвердило правильність такого перерахунку, зменшення розміру пенсії та гримання раніше виплачених сум, не маючи на те законних підстав.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтвердженні матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

З матеріалів справи встановлено, що 11 липня 2006 року позивач звернувся до УПФУ в м.Лубнах з заявою про проведення йому перерахунку пенсії із заробітної плати за повні місяці з липня по серпень 1986 року згідно довідки №543 від 10.07.2006 року виданої Лубенсько-Оржицьким об'єднаним військовим комісаріатом з урахуванням доплати за понаднормовий час роботи відповідно до табелів обліку робочого часу.

Своїм розпорядженням № 140749 від 20.07.2006 року УПФУ в м.Лубнах призначило відповідну пенсію. При цьому проведений розрахунок було перевірено та затверджено 21.07.2006 року контрольним відділом Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області, про що свідчить штамп на розпорядженні № 140749.

З грудня 2009 року до листопада 2011 року ОСОБА_1 отримував пенсію на підставі рішення суду в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

З 1 листопада 2011 року відповідач припинив виплату ОСОБА_1 пенсії за рішенням суду та відновив виплату пенсії із заробітної плати згідно довідки від 10.07.2006 року № 543, з урахуванням доплати за понаднормовий час роботи по даним табелів обліку робочого часу за липень-серпень 1986 року.

З січня 2012 року УПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі провело перерахунок пенсії позивачу відповідно до положень постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Після перерахунку розмір пенсії позивача в січні та лютому складав 8220 грн., однак з березня 2012 року він став отримувати пенсію в значно меншому розмірі: в березні 2012 року - 4771,98 грн., в квітні 2012 року - 4782,22 грн.

З приводу зменшення розміру пенсії позивач звернувся до УПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі, до ГУПФУ в Полтавській області, Пенсійного фонду України за роз'ясненнями.

УПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі надало відповідь, що довідка та табель обліку робочого часу, на підставі яких ОСОБА_1 раніше нараховувалась пенсія, суперечить чинному законодавству.

ГУ ПФУ в Полтавській області повідомило, що видана ОСОБА_1 довідка про робітну плату з урахуванням доплати за понаднормовий час роботи відповідно до табелів обліку робочого часу за липень-серпень 1986 року видана з порушенням норм чинного законодавства, у зв'язку з чим він отримував з листопада 2011 року пенсію у невірно встановленому розмірі, і переплата пенсії утримується управлінням ПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі.

Згідно до частини 4 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист томадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 54 зазначеного Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством

Згідно до частини 4 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях - радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пунктами 7, 17 даного Порядку передбачено необхідність подання до органу, що призначає пенсію, довідки про заробітну плату. В них, зокрема, зазначено, що довідка про заробітну плату особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших тичин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи "затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала наслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до пункту 1 вказаного Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі є органом державної влади, в своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, діє на основі "Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у вістах" № 8-2 від 30.04.2002 року, яке затверджено Постановою Правління Пенсійного фонду України та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 року № 442/6730. Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах" управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі забезпечує призначення, проведення перерахунку та виплату пенсії, відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства. Так 11.07.2006 року відповідачем було прийнято від позивача заяву про перерахунок пенсії із більшого заробітку з необхідними документами, серед яких була довідка № 543 від 10.07.06р. про заробітну плату, видана Лубенсько-Оржицьким об'єднаним військовим комісаріатом. На момент прийняття документів відповідачем не було висунуто претензій щодо невідповідності довідки, наданої позивачем, вимогам законодавства.

Порядком подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № .22-1, пп.а) п.38 передбачено, що орган, який призначає пенсію зобов'язаний при прийнятті документів здійснити попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених пенсіонером документів. Пунктом 43 вказаного вище Порядку зазначено, що орган який призначає пенсію повинен не пізніше 10 днів після винесення рішення видати або направити адміністрації, чи особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший із зазначенням причини відмови та порядку його оскарження.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі не направлялося позивачу повідомлення про відмову в проведенні перерахунку пенсії внаслідок невідповідності законодавству наданої ним довідки про заробітну плату. Крім того, Головне Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області після перевірки пенсійної справи ОСОБА_1 не виявило ніяких порушень при проведенні перерахунку пенсії позивачу управлінням Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі та невідповідності довідки № 543 від 10.07.06 р. пенсійному законодавству, засвідчило правильність проведеного перерахунку власним штампом на розпорядженні від 20.07.2006 року. Достовірність даних, що містяться в довідці управлінням ПФУ сумніву не піддавались і не оскаржувались. За період з липня 2006 року по грудень 2009 року позивач отримував пенсію перераховану згідно вказаної довідки з урахуванням доплати за понаднормовий час роботи, відповідно до табеля обліку робочого часу за липень-серпень 1986 року. З 01.01.2012 року пенсія позивача становила максимальний розмір у сумі 8220 грн., яку він отримав у січні та лютому 2012 року.

Також матеріалами справи встановлено, що 14.03.2012 року позивача було повідомлено про утримання з нього невірно врахованої та виплаченої суми пенсії у розмірі 7920, 98 грн. за період з 01.11.2011 року по 28.02.2012 року і проведено перерахунок пенсії без урахування заробітку за понаднормовий час роботи у зоні відчуження.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 документально та нормативно обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області залишити без задоволення.

Постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 12.09.2012р. по справі № 1618/2а-2787/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Зеленський В.В.

Судді П'янова Я.В. Чалий І.С.