Справа №2-а-6008/11
08 грудня 2011 року суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Отупор К.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення заборгованості,
Позивач ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі та просить визнати протиправними дії відповідача, що полягають у відмові здійснити перерахунок та виплатити йому державну та додаткову пенсії у відповідності до вимог ст.13, ч.4 ст.54, ст.50, ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-XII, виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” від 09.07.2003 року №1058-ІV.
Крім того просить визнати право на отримання державної та додаткової пенсії відповідно до вимог ч.1 ст.13, ч.4 ст.54, ст.50, ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-XII (в редакції Закону №230/96-ВР від 06.06.1996 року) та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому державної та додаткової пенсії у відповідності до вимог ч.4 ст.54, ст.50, ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-XII (в редакції Закону №230/96-ВР від 06.06.1996 року), починаючи 01 жовтня 2010 року, державну пенсію у розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-ІV, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії протягом вказаного часу.
Відповідач - ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі в своїх запереченнях позов не визнав та просить в позові відмовити.
Суд визнав наявні докази достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження та ухвалення постанови відповідно до ч.6 ст.183-2 КАС України.
Судом встановлено, що позивач являючись постраждалим від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, має 2-гу групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідків аварії на ЧАЕС до віку, що підтверджується відповідною довідкою МСЕК - №019263 (а.с.11).
Згідно ч. 4 ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2-й групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком.
У відповідності до ст.50 ЗУ ” Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до 1 категорії, зокрема інвалідам 2-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Однак, позивачу як державна так і додаткова пенсія нараховувалась та виплачувалась без урахування вимог ст.ст.50, 54 ЗУ ” Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Позивач, вважаючи невірно нараховану йому пенсію, звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі із заявою про її перерахунок на що отримав відмову (а.с.7).
У відповідності до ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже перерахунок пенсії здійснюється з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.
У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року, зокрема, були внесенні зміни до ст. 54, ст.50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, згідно з якою громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зазначені зміни були визнані неконституційними і втратили чинність. У зв'язку з цим продовжує діяти попередня редакція ст. 54, ст.50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачу незаконною, оскільки з ст.ст.18, 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»вбачається, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та Закон України «Про державний бюджет України»на відповідний рік має вищу юридичну силу.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС суд вважає, що застосуванню підлягають ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови КМ України, які звужують обсяг встановлених законом прав.
При розгляді даної справи, суд взяв до уваги принцип верховенства права, передбачений ст.8 Конституції України.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”від 14.06.2011” внесено зміни до Прикінцевих положень. Зокрема останні доповненні пунктом 4 в якому зазначено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
Вищезазначені зміни набрали чинності 19 червня 2011 року.
Однак, на момент набрання чинності Законом України від 14.06.2011 ““Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, Кабінетом Міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат окремим категоріям громадян.
На виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 р. N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" 06.07.2011 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”, якою встановлено новий порядок та розмір виплат окремим категоріям громадян.
Дана постанова набрала чинності лише 23 липня 2011 року.
Беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України, прийнятої на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік”, при вирішені питання про виплату доплати до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяної здоров'ю повинні застосовуватись положення ст.54 та ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду в межах суми стягнення за один місяць.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок пенсії позивачу з 13.03.2011 року, тобто у відповідності ст.99 КАС України.
Керуючись ст.ст.8, 22, 46 Конституції України, ст.ст.10, 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.1 ст.50, ч.4 ст.54, ст.ст.49, 50, 67, 71 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.160-163, 183-2, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Визнати неправомірною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 13.03.2011 року по 22.07.2011 року.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком з 13.03.2011 року по 22.07.2011 року за виключенням сум фактично проведеної виплати.
Постанову допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
На підставі п.18 ст.4 Декрету КМ України «Про державне мито»звільнити позивача від сплати судового збору, як особу, що постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубровицький районний суд, шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк, з дня отримання копії постанови.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно
Суддя Дубровицького
районного суду ОСОБА_4