"29" листопада 2012 р. м. Київ К-884/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Гордійчук М.П., Гончар Л.Я., Конюшка К.В.
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою ВАТ "Краснодонвугілля" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2009 року у справі за позовом ВАТ "Краснодонвугілля" до Державної інспекції з енергозбереження про визнання дій незаконними, скасування постанови, -
У січні 2009 року ВАТ "Краснодонвугілля" звернулося до суду із позовом до Державної інспекції з енергозбереження України про визнання дій незаконними щодо винесення постанови про застосування підвищеної плати за нераціональне використання палива та інших паливно-енергетичних ресурсів»№ 18-12\116 від 11 липня 2008 року на підставі п. «є»ст. 11 Закону України «Про енергозбереження»та скасування постанови № 18-12\116 від 11 липня 2008 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2009 року, позивачу у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями, ВАТ "Краснодонвугілля" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягає залишенню без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 29 січня 2009 року Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області було проведено перевірку стану використання паливно-енергетичних ресурсів ВАТ "Краснодонвугілля".
За наслідками перевірки складено акт № 18-12/116 від 11.07.2008 року, в якому зафіксовано наступні порушення споживання теплової енергії: відсутня ізоляція пароводяного підігрівача системи гарячого водопостачання в котельні 530 мм, L = З метра. Нераціональні втрати теплової енергії склали 15,75 Гкал/рік на суму 4 233,93 грн. та виявлене нераціональне використання електроенергії (в тому числі і орієнтовне) по шахті склало 1 772 414,7 кВт г/рік (2,3% від загальної кількості спожитої електроенергії) на суму 556 538,21 грн., в тому числі орієнтовні, через невиконання планових показників видобутку вугілля -1 503 320 кВтг/рік на суму 472 042,48 грн., та по причині недодержання технологічної дисципліни (перевищення граничного коефіцієнту потужності системи електропостачання tgц та незадовільного стану системи провітрювання шахти) -269094,7 кВт г/рік на суму 84495,73 грн.
Згідно припису до акту перевірки стану використання паливно-енергетичних ресурсів теплопостачальними підприємствами № 18-12/116 від 11.07.2008 року відповідач був зобов'язаний виконати ряд заходів.
Постановою № 18-12/116 від 11.07.2008 року територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області на підставі п. «є»ст. 11 Закону України „Про енергозбереження" до відповідача застосовано економічні санкції у вигляді підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 177 459,32 грн., оскільки перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни, зокрема, незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними та технологічними картками, відсутність тепло-утилізаційного устаткування, систем автоматики, споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої за них ціни.
Повноваження Державної інспекції з енергозбереження щодо здійснення державного контролю за станом обліку паливно-енергетичних ресурсів; застосування підвищеної плати за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у разі їх неефективного використання, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №1039 від 29.06.2000 року. Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000 року № 64 "Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2000 року за № 653/4874, визначений механізм накладення та стягнення підвищеної плати.
Згідно з пунктом 1 Положення про територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області, затвердженого Наказом Державної інспекції з енергозбереження № 35 від 20.03.2009 року, територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Луганській області є структурною одиницею урядового органу державного управління.
У відповідності до ст. 9 Закону України "Про енергозбереження", основою для здійснення управління у сфері енергозбереження, є зокрема, здійснення функцій по контролю у відповідній сфері.
Державна інспекція з енергозбереження, є органом державного управління у цій сфері, що закріплено у п. 1 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.00 року № 1039.
Статтею 26 розділу V Закону України "Про енергозбереження" передбачено, що державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України. Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи з отримання, переробки, перетворення, транспортування, зберігання, обліку та використання паливно-енергетичних ресурсів, що розміщені на території України.
Правові та організаційні заходи, основні принципи та порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контрою), їх посадових осіб під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Механізм проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та усунення фактів їх неефективного використання на підприємствах, в установах та організаціях встановлений відповідним Порядком проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, що затверджений наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.00 року № 64, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.09.00 року за № 653/4874.
Правовою підставою прийняття спірної постанови відповідачем визначений пункт "е" статті 11 Закону України "Про енергозбереження" від 01 липня 1994 року відповідно до якого, економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про встановлення Державною інспекцією марнотратного та нераціонального використання підприємством паливно-енергетичних ресурсів.
Економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачені, зокрема, у п. п. «е», «є»ст. 11 Закону України «Про енергозбереження», які полягають у введенні плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами; застосуванні економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.
Нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів визначено Законом України «Про енергозбереження», як прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів -нормами питомих витрат палива та енергії.
Прямими втратами паливно-енергетичних ресурсів є втрата паливно-енергетичних ресурсів поза технологічними процесами (вид нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів).
Марнотратне витрачання паливно-енергетичних ресурсів визначається, як систематичне, без виробничої потреби, не зумовлено вимогами технічної безпеки недовантаження або використання на холостому ходу електродвигунів, електропечей та іншого електро- і тепло устаткування, та ін.
В акті перевірки зафіксовано споживання теплової енергії: відсутня ізоляція пароводяного підігрівача системи гарячого водопостачання в котельні 530 мм, L = З метра. Нераціональні втрати теплової енергії склали 15,75 Гкал/рік. на суму 4 233,93 грн. та виявлене нераціональне використання електроенергії (в тому числі і орієнтовне) по шахті склало 1772414,7 кВт г/рік (2,3% від загальної кількості спожитої електроенергії) на суму 556 538,21 грн., в тому числі орієнтовні, через невиконання планових показників видобутку вугілля -1503320 кВтг/рік на суму 472 042,48 грн,, та по причині недодержання технологічної дисципліни (перевищення граничного коефіцієнту потужності системи електропостачання tgц та незадовільного стану системи провітрювання шахти) -269 094,7 кВт г/рік на суму 84 495,73 грн.
Таким чином, за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, які виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження , сплачується підвищена плата.
Суми підвищеної плати за неефективне використання газу та електроенергії нараховані відповідно до вимог Закону України "Про енергозбереження" і Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження 04.08.2000 року № 64, а також постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.93 року № 699 "Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві".
Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Згідно ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої і апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного судами першої та апеляційної інстанції винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Краснодонвугілля" залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237 -239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.