"31" жовтня 2012 р. м. Київ К-26133/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Амєліна С.Є. - головуючий,
Кобилянського М.Г.,
Юрченка В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2009 року в справі за її позовом до управління праці та соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області про стягнення допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відшкодування моральної шкоди,
У січні 2008 року ОСОБА_4 звернулася в суд з адміністративним позовом, в якому зазначала, що відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Проте відповідач протягом 2007 року сплачує зазначену допомогу у значно меншому розмірі, внаслідок чого виникла заборгованість, яку просила стягнути, а також зобов'язати з 01 січня 2008 року здійснювати виплату допомоги у встановленому законом розмірі. Також відповідачем не в повному обсязі виплачену допомогу при народженні дитини, в результаті чого виникла заборгованість у розмірі 1 308,40 грн., яку також просила стягнути.
Постановою Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 12 березня 2008 року позов задоволено частково: стягнуто за рахунок державного бюджету 1 308,40 грн. в рахунок відшкодування недоотриманих коштів допомоги при народженні дитини; стягнуто 2 193 грн. в рахунок відшкодування недоотриманих коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язано з 01 січня 2008 року провести перерахунок призначеної щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2009 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове про відмову у задоволенні позову.
У касаційній скарзі позивач просив скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як непрацююча.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що права позивача порушені та підлягають поновленню з урахуванням Рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року, яким визнано неконституційним пункт 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким дію статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»було зупинено на 2007 рік. З 09 липня 2007 року розмір одноразової допомоги при народженні також має бути обрахованим виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Скасовуючи рішення міськрайонного суду та відмовляючи у задоволенні позову, апеляційний суд виходив з того, що позивачем не доведено неправомірність дій відповідача при виплаті допомоги по догляду за дитиною. У разі якщо позивачка не погоджується з розміром виплачуваної суми, вона має право звернутися з такими позовними вимогами у порядку цивільного судочинства.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Частиною першою статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»установлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум дітей віком до 6 років у розмірі з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»дію частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено на 2007 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року (справа про соціальні гарантії громадян) положення пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»визнані неконституційними з дня ухвалення цього рішення.
Таким чином з 09 липня 2007 року вихідним критерієм обрахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виступав прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років.
Підпунктами 7, 8 пункту 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме: частину першу статті 15 викладено в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень»;
пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Зазначені норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»Рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними) не визнавались.
Отже право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, що передбачене статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у 2007 році виникло з 09 липня 2007 року, тобто з дня визнання неконституційними положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»щодо дії частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а у 2008 році розмір сплачуваної допомоги був визначений Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Вирішуючи спір суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що права позивача були порушені у 2007 році та підлягають поновленню, проте помилково зобов'язав здійснити перерахунок спірної допомоги з 01 січня 2008 року.
Також суд першої інстанції помилково здійснив перерахунок одноразової грошової допомоги при народженні виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та стягнув на користь позивача кошти, посилаючись при цьому на Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року визнано неконституційними положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», відповідно до якого визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а не допомоги при народженні. У частині допомоги при народженні дитини її розмір не змінився та залишився 8500 грн.
Таким чином рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону скасоване помилково, що відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування судового рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції в частині позовних вимог за 2007 рік.
Рішення апеляційного суду в частині позовних вимог про стягнення допомоги за 2008 рік та допомоги при народженні ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, передбачених статтею 226 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для його скасування та залишення в силі рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2009 року в частині, що стосується позовних вимог про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року скасувати, залишивши в силі постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 12 березня 2008 року в цій частині.
У решті рішення апеляційного суду залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді:С.Є. Амєлін /підпис/ М.Г. Кобилянський /підпис/ В.В. Юрченко /підпис/