Ухвала від 29.11.2012 по справі К-1179/10-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" листопада 2012 р. м. Київ К-1179/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Гордійчук М.П., Гончар Л.Я., Конюшка К.В.

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2009 року у справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області про стягнення сум економічних санкцій на суму 450 грн., -

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2009 року Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області звернулася в суд з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області про стягнення сум економічних санкцій в сумі 450 грн. відповідно до рішення № 168 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 450 грн., з яких: 150 грн. -необгрунтовано одержана виручка, 300 грн. -штраф.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2009 року, позов задоволено.

Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 03.07.2009 року заступником начальника відділу контролю цін на ринках послуг на підставі посвідчення від 26.06.2009 року № 334 на виконання наказу від 26.06.2009 року № 526-Н та на виконання доручення Держінспекції від 19.06.2009 року № 200/6-7/2431 проведено позапланову перевірку відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області щодо дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні плати службами громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, за результатами якої складено акт № 334.

Перевіркою встановлено, що відділом у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області було необгрунтовано додатково стягнуто плату з гр. ОСОБА_4 у розмірі 150 грн., у зв'язку з тим, що постанова Кабінету Міністрів України від 28.01.2009 року № 65 «Про доповнення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 року № 795»(яка була опублікована в «Урядовому кур'єрі»від 13.02.2009 року № 26), передбачено додаткове стягнення плати під час надання послуг з оформлення проїзних документів, не набрала чинності у відповідності з вимогами діючого законодавства, на момент подання заявником всіх необхідних документів. Заява та всі квитанції оформлені 06.02.2009 року. Діями відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області були порушені вимоги п. 6 Указу Президента України від 10.06.1997 року № 503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності», п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 року № 795 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ», п. 4 Порядку провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.12.2004 року № 1603, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 року за № 68/10348. Внаслідок встановленого порушення, необґрунтовано отримана виручка за період з 06.02.2009 року по 13.02.2009 року склала 150 грн.

За результатами перевірки позивачем було прийнято рішення № 168 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 450грн., з яких: 150 грн. -необгрунтовано одержана виручка, 300грн. -штраф. Вказане рішення було отримане відповідачем 15.07.2009 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій посилались на те, що відповідно до п. 6 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року № 231, заяви про оформлення паспорта (проїзного документа) розглядаються протягом не більше як трьох місяців з дня подання документів, а якщо поїздка пов'язана з терміновим лікуванням від'їжджаючого, виїздом особи, яка супроводжує тяжкого хворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном -протягом 3 робочих днів.

Пунктом 9 Правил передбачено, що за видачу або продовження паспорта справляється державне мито.

Для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подаються: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення особи від його сплати (пункт 10 Порядку).

Перелік платних послуг визначено п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 року № 795 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ».

Відповідно до п. 3 Порядку, провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.12.2004 року № 1603, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 року за № 68/10348, заяви-анкети про оформлення паспорта (проїзного документа) приймаються працівниками територіальних органів та територіальних підрозділів за умови подання всіх документів, передбачених Правилами.

Усі документи, пов'язані з оформленням паспорта (проїзного документа), долучаються до заяви-анкети.

При прийнятті заяви-анкети працівники територіальних органів і територіальних підрозділів перевіряють повноту поданих документів, правильність заповнення заяви-анкети, звіряють зазначені в ній відомості з даними паспорта громадянина України, скріплюють печаткою територіального органу чи територіального підрозділу фотокартку заявника на заяві-анкеті (печатка не повинна закривати елементи обличчя і проставляється в нижньому правому чи лівому куті фотокартки).

Тобто, всі необхідні документи та квитанції про сплату державного мита подаються одночасно з поданням заяви-анкети.

Таким чином, суди попередніх інстанцій прийшли до вірного висновку, що плата з гр. ОСОБА_4 стягнута необґрунтовано, оскільки на момент подання ним пакету документів для оформлення паспорту, а саме 06.02.2009 року, Постанова КМУ від 28.01.2009 року № 65 «Про доповнення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 04 червня 2007 року № 795», якою встановлено, що під час оформлення проїзного документа дитини, посвідки на постійне та тимчасове проживання для іноземних громадян та осіб без громадянства і паспорта громадянина України для виїзду за кордон справляється плата у розмірі вартості бланку та надбавки в сумі 25 відсотків такої вартості, яка спрямовується як власні надходження, що використовуються відповідно до законодавства, не набрала чинності. Зазначена постанова набрала чинності з 13.02.2009 року .

Аналізуючи вищенаведені законодавчі норми колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди першої і апеляційної інстанції прийшли до обґрунтованих висновків, що позивач при проведенні перевірки та прийнятті спірного рішення діяв відповідно законодавчих норм і в межах наданих повноважень, задовольняючи позовні вимоги.

Згідно ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої і апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного судами першої та апеляційної інстанції винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст. ст. 237 -239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.