ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
04 грудня 2012 року № 2а-13486/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Качура І.А., при секретарі за Висоцькій Ю.М., за участю представників сторін:
від позивача: Тетеря О.К.(дов. від 31.10.2012р. №32)
від відповідача: Галика О.В. (03.10.2012р. №2696/9/10-114)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Корпорації «Укрінмаш»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення №0002062280 від 15.05.2012р.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 04.12.2012 року в 14 год. 38хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Корпорація «Укрінмаш»(далі по тексту також -Позивач) з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС (надалі -Відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення №0002062280 від 15.05.2012р.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що висновки, які відображені податковим органом у акті перевірки не відображають фактичних обставин справи, побудовані на припущеннях службових осіб та не відповідають нормам чинного законодавства, відтак податкове повідомлення рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач проти задоволення позову заперечував з мотивів його необґрунтованості.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду про наступне.
Відповідачем на підставі направлення від 05.04.2012 №130/22-80 та відповідно до наказу ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС від 04.04.2012 №121/22-80, проведено документальну позапланову виїзну перевірку Корпорації «Укрінмаш»з питань дотримання вимог податкового законодавства по податку на додану вартість по взаємовідносинах з ПП «Дніпрорембуд-Сервіс»(код ЄДРПОУ 34827449) за період з 01.01.2011 по 31.12.2011.
За результатами перевірки складений акт перевірки від 19.04.2012 р. та винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 15.05.2012 р.
Перевіркою повноти визначення податкового кредиту при взаємовідносинах з ПП "Дніпрорембуд-Сервіс" код за ЄДРПОУ 34827449 за період з 01.01.11 по 31.12.11 встановлено його завищення всього у сумі 1248532грн., в тому числі за травень 2011 в сумі 390000грн., за червень 2011 в сумі 726667грн., за серпень 2011 в сумі 131865грн.
Як вбачається із матеріалів справи, згідно договору № ЮД-10-1/11 від 17.01.2011 року укладеного у м. Києві між Корпорацією «Укрінмаш», в особі Голови правління Дудко B.C., який діє на підставі статуту, з однієї сторони та ПП «Дніпрорембуд-Сервіс», в особі директора ОСОБА_5, який діє на підставі статуту, ПП «Дніпрорембуд-Сервіс»приймає на себе зобов'язання по розробці проектної документації об'єкту «Адміністративно-виставково-торгівельного центру по вул. Ак. Туполева, 8 у м. Києві». Вартість цього договору визначається на підставі протоколів на узгодження Договірної ціни, та складає 6700000,00грн. у тому числі ПДВ - 1116666,67грн. Дія Договору до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань, а в частині взаєморозрахунків - до повного їх закінчення.
Згідно акту приймання-передачі векселів від 20.10.11 Корпорація «Укрінмаш»в особі Голови правління Дудко B.C. на підставі договору № ЮД-10-1/11 від 17.01.2011 року передала, а ПП «Дніпрорембуд-Сервіс», в особі директора ОСОБА_5, прийняло за пред'явленням векселі (8 цінних паперів загальною номінальною вартістю 7876192,00грн. та загальною договірною вартістю цінних паперів 7876192,00грн.): серія АА 2177139 від 20.10.11 вартістю 1000000,00грн., серія АА 2177140 від 20.10.11 вартістю 1000000,00грн., серія АА 1871921 від 20.10.11 вартістю 1000000,00грн., серія АА 1871922 від 20.10.11 вартістю 1000000,00грн., серія АА 1871923 від 20.10.11 вартістю 1000000,00грн., серія АА 1871924 від 20.10.11 вартістю 1000000,00грн., серія АА 1871925 від 20.10.11 вартістю 1000000,00грн., серія АА 1871926 від 20.10.11 вартістю 876192,00грн.
Після підписання цього Акту, заборгованість Корпорації «Укрінмаш»перед ПП «Дніпрорембуд-Сервіс»по договору № ЮД-10-1/11 від 17.01.2011 року вважається погашеною в повному обсязі, а Договір вважається виконаним.
При цьому встановлено, що виконання договору ПП «Дніпрорембуд-Сервіс»на користь Корпорації «Укрінмаш»виписало наступні первинні документи: податкові накладні, акти здачі -прийняття робіт, договори, оборотно -сальдові відомості, реєстри отриманих та виданих податкових накладних.
Суми податку на додану вартість за зазначеними податковими накладними у сумі 1248532грн. включені до податкового кредиту у травні 2011 в сумі 390000грн., у червні 2011 в сумі 726667грн., у серпні 2011 в сумі 131865грн., відображені у реєстрах отриманих податкових накладних, які відповідають даним додатків 5 до податкових декларацій з податку на додану вартість та даним декларацій з ПДВ за травень, червень, серпень 2011 року.
При проведенні аналізу податкової звітності Корпорації «Укрінмаш»згідно деталізованої інформації по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України та додатку № 5 до податкових декларацій з податку на додану вартість станом на момент проведення перевірки, встановлено розбіжності по задекларованих сумах податкового зобов'язання контрагента Корпорації «Укрінмаш», тобто сума податкового зобов'язання IIП «Дніпрорембуд-Сервіс» не дорівнює сумі податкового кредиту Корпорації «Укрінмаш»та розбіжності за травень, червень та серпень 2011 становлять - 1248532грн.
Згідно даних по бухгалтерському рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними
постачальниками» в розрізі контрагента ПП Дніпрорембуд-Сервіс" дебіторська/кредиторська заборгованість станом на 31.12.11 складає по кредиту (сальдо) 0,00грн. В бухгалтерському обліку операції відображені по Д-т 15 К-т 631.
За результатами аналізу АІС «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту на рівні ДПА України»та отриманих матеріалів встановлено, що сума податкового кредиту Корпорація «Укрінмаш»за перевіряємий період сформовано за рахунок проведення взаємовідносин з ПП «Дніпрорембуд-Сервіс»код за ЄДРПОУ 34827449, яке має стан «9»- направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням, свідоцтва платника ПДВ від 26.02.2009 № 100201946 анульовано 02.12.2011.
Відповідно до реєстраційних та звітних документів ПП «Дніпрорембуд-Сервіс», директором, головним бухгалтером вказаного підприємства є ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Водночас, в ході судового розгляду справи встановлено, що Васильківською ОДПІ згідно пп. 78.1.11, п.78.1. ст.78, п. 79.1, 79.2 ст.79 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП «Дніпрорембуд-Сервіс»з питань дотримання вимог податкового законодавства і правильності нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.03.2009 року по 31.12.2011 року, за результатами якої складено акт від 07.03.2012 року №112/22-10/37101957, у якому зазначається:
«До Васильківської ОДПІ 15.03.2012 року надійшла постанова про порушення кримінальної справи від 01.03.2012 року, відповідно до якої старшим слідчим з ОВС СУ ДПС у м. Києві, порушено кримінальну справу №50-6270 за фактом фіктивного підприємництва шляхом створення (придбання) невстановленими особами ПП "Дніпрорембуд-Сервіс" (код ЄДРПОУ 34827449) з метою прикриття незаконної діяльності
за ч. 2 ст. 205 КК України.
До Васильківської ОДПІ службовою запискою від 23.02.2012 року № 692/7/26-01 ВТІМ ДПІ в Обухівському районі надійшли пояснення, відібрані співробітниками ВПМ ДШ в Обухівському районі у громадянки ОСОБА_5, яка згідно з установчими документами є директором ПП "Дніпрорембуд-Сервіс". Відповідно до наданих пояснень гр. ОСОБА_5 «договорів, видаткових, прибуткових, податкових накладних, інших фінансово-господарських документів ПП"Дніпрорембуд-Сервіс" не підписувала. Банківських рахунків ПП "Дніпрорембуд-Сервіс" не відкривала та нікого на це не уповноважувала. Декларацій до податкових органів не подавала та нікого на це не уповноважувала. Печатку ПП "Дніпрорембуд-Сервіс" не отримувала..., ніяких звітів до державних установ не подавала».
Водночас, 24.02.2012 року до Васильківської ОДПІ від ВПМ ДПІ в Обухівському районі надійшов висновок спеціаліста Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру ГУ МВС України в Київській області № 105 від 24.02.2012 року. Згідно вищезазначеного висновку спеціаліста Білоцерківського MB НДЕКЦ при ГУМВС України в Київській області було проведено почеркознавче дослідження податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2011 року № 507271 від 02.12.2011 року, розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з ПДВ за листопад 2011 року № 507272 від 02.12.2011 року, довіреність ПП «Дніпрорембуд-сервіс»від 08.08.2011 року, виписана на Черненка Є.В., довіреність від 29.11.2011 року, виписана на Петрова Є.В., наказ на призначення від 16.04.2011 року. За результатами дослідження встановлено, що підписи в графі «Керівник»чи «Директор»або навпроти прізвища ОСОБА_5, на вищевказаних документах виконані не громадянкою ОСОБА_5, а іншою особою.
Положення статі 17 ГК України передбачає, що система оподаткування в Україні, податки і збори встановлюються виключно законами України. Система оподаткування будується за принципами економічної доцільності, соціальної справедливості, поєднання інтересів суспільства, держави, територіальних громад, суб'єктів господарювання та громадян. Система оподаткування в Україні повинна передбачати граничні розміри податків і зборів, які можуть справлятись з суб'єктів господарювання. При цьому податки та інші обов'язкові платежі, що відповідно до закону включаються до ціни товарів (робіт, послуг) або відносяться на їх собівартість, сплачуються суб'єктами господарювання незалежно від результатів їх господарської діяльності.
Виходячи з вищенаведеного, ПП "Дніпрорембуд-Сервіс" (код за ЄДРПОУ 34827449) здійснював діяльність спрямовану на здійснення операцій, пов'язаних з наданням податкової вигоди третіх осіб.
Таким чином ПП "Дніпрорембуд-Сервіс" безпідставно сформовано податкові зобов 'язання, (задекларовані в деюіараціях з податку на додану вартість за березень 2009 р.-грудень 2011 року) за рахунок сум ПДВ по податкових накладних.
З вищезазначених фактів, вбачається, що фінансово-господарська діяльність ПП "Дніпрорембуд-Сервіс"здійснюється поза межами правового поля, що у свою чергу свідчить про не набуття напежним чином цивільної праводієздатності ПП "Дніпрорембуд-Сервіс". Фінансово-господарські взаємовідносини між ПП «Дніпрорембуд-сервіс» та його контрагентами є нікчемними правочинами, та такими, що вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювались цими правочинами (cm. 234 Цивільного Кодексу України (ЦКУ).
Враховуючи вищенаведене - усі операції купівлі-продажу за'ПП "Дніпрорембуд-Сервіс" не спричиняють реального настання правових наслідків, а отже - є нікчемними по ланцюгу до «вигодонабувача»
Згідно ст.203 Цивільного кодексу України, «Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним».
Згідно ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України, «Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу».
Згідно ч.2 ст.215 Цивільного кодексу України, «Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним».
Згідно ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України, «Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Згідно ч.1 ст.236 Цивільного кодексу України, нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами і доповненнями) для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платниками податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначаються Законом України від 16.07.1999 p. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»із змінами та доповненнями (далі -Закон №996 - XIV).
Виходячи з вимог п. 2 ст.3 цього ж Закону України бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Правила податкового обліку визначаються відповідними нормативними документами, що регламентують порядок оподаткування в Україні.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена пп.1.2 п.1, пп.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. № 88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995р. за №168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Відповідно до статті 1 Закону № 996 - XIV первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Згідно п.2.4, п. 2.16 Положення «Про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.95р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995р. №168/704, визначено, що первинні документи для надання ним юридичної сили та доказовості повинні мати обов'язкові реквізити і бути підписані посадовою особою, відповідальною за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим і нормативним актам, встановленому порядку приймання, зберігання і витрачання грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей та іншого майна, порушують договірну та фінансову дисципліну, завдають шкоди державі, власникам, іншим юридичним і фізичним особам. Такі документи повинні бути передані головному бухгалтеру підприємства, установи для прийняття рішення.
З урахуванням пункту 2 статті 3 Закону №996-XIV, відповідно до якого фінансова, податкова та інші види звітності, що використовують грошовий примірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Пунктами 1 та 2 статті 9 Закону України від 16.07.99р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»(зі змінами та доповненнями) встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійснення господарської операції.
Згідно пп.14.1.181 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), «Податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу».
Згідно п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається: - дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; - дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Згідно п.198.6. ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями) передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Згідно п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно п.201.4.ст.201 ПКУ, податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг.
Відповідно до п.201.6.ст.201 ПКУ, податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Порядок заповнення податкової накладної визначений п.201.1 ст.201 ПКУ, так, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну.
Згідно вимог п.201.8 ст.201 ПКУ, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
При цьому, податкові накладні яких стали підставою для формування Позивачем податкового кредиту за зверненням невстановлених осіб від імені осіб, які заперечують свою участь у створенні та діяльності цих товариств, зокрема й у підписанні будь-яких первинних документів, отже, виписані від їх імені податкові накладні не можна вважати належно оформленими та підписаними повноважними особами звітними документами, які посвідчують факт придбання товарів, робіт чи послуг, а тому віднесення відображених у них сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставним.
Таким чином, наявність податкових накладних, виписаних від імені контрагентів Позивача не є достатньою підставою для включення сум ПДВ до податкового кредиту.
Така позиція Суду повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 05.03.2012р. у справі №21-421а11.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.69, 70, 71, 128, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
У задоволенні позову Корпорації «Укрінмаш»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0002062280 від 15.05.2012р., - відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А.Качур