ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
12 грудня 2012 року № 2а-13713/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І. , суддів Данилишин В.М. Качура І.А. при секретарі судового засідання Віруцькій О.В. розглянувши у письмовому првоадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сватівська олія"
до Державної інспекції сільського господарства України Державного підприємства "Держреєстри України"
провизнання дії протиправними, зобов'язання вчинити дії
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сватівська олія» звернулось до суду з вимогами, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання рішення про результати сертифікації ТОВ «Сватівська олія» на відповідність послуг зернового складу із зберігання зерна та продуктів його переробки та сертифікату відповідності вищенаведених послуг; зобов'язання відповідача надати сертифікат відповідності послуг зернового складу із зберігання зерна та продуктів його переробки від 10.09.2012; зобов'язання ДП «Держреєстри України» забезпечити доступ ТОВ «Сватівська олія»до основного реєстру складських документів на зерно та зерна, прийнятого на зберігання і реєстру зернового складу з 10.09.2012; визнання протиправним та скасування рішення Державної інспекції сільського господарства України від 10.09.2012 про відмову у наданні ТОВ «Сватівська олія» сертифіката відповідності послуг зернового складу із зберігання зерна та продуктів його переробки від 10.09.2012.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ст. 11 Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні», ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та зазначає, що відповідачем оскаржуване рішення про відмову у видачі сертифікату надіслано з порушення встановлених строків, у рішенні відсутні посилання на передбачені законом підстави для відмови у видачі сертифікату відповідності, внаслідок чого позивач позбавлений можливості усунути зауваження та повторно подати заяву на проведення сертифікації послуг із зберігання. Також позивач зазначає, що акт перевірки, що слугував підставою для прийняття оскаржуваного рішення не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а саме: під час перевірки встановлено, що позивачем виконано найбільш істотні вимоги для сертифікації, що, на думку позивача свідчить про неправомірність висновку Державної сільськогосподарської інспекції у Луганській області.
Відповідач - Державна інспекція сільського господарства України - заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи та зазначив, що відповідачем виконано вимоги чинного законодавства з додержанням встановлених строків, а відтак оскаржуване рішення не підлягає скасуванню.
Відповідач - Державне підприємство "Держреєстри України" - письмових заперечень по суті позовних вимог суду не надав.
Представник відповідачів в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.
28.11.2012 в судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання щодо доцільності розгляду справи в порядку письмового провадження.
Враховуючи, що сторони не заперечували проти продовження розгляду справи в письмовому провадженні, судом ухвалено про продовження розгляду справи в письмовому провадженні за згодою сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сватівська олія» 03.08.2012 звернувся до Державної інспекції сільського господарства в Луганській області з заявою про проведення сертифікації послуг зернового складу ТОВ «Сватівська олія» на відповідність послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки, проте Державною інспекцією сільського господарства в Луганській області відмовлено у прийнятті зазначеної заяви, у зв'язку із внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2009 №1294 «Про затвердження порядку видачі сертифіката відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки».
Як вбачається з матеріалів справи 09.08.2012 Державною інспекцією сільського господарства в Луганській області зареєстровано заявку про проведення сертифікації послуг зернового складу ТОВ «Сватівська олія» на відповідність послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки.
Державною інспекцією сільського господарства в Луганській області з 15.08.2012 по 23.08.2012 проведено сертифікацію послуг зернового складу ТОВ «Сватівська олія»за результатом якої складено акт від 23.08.2012 та виявлено порушення.
10.09.2012 Державною інспекцією сільського господарства в Луганській області проведено перевірку усунення виявлених зауважень при проведенні сертифікації послуг зернового складу ТОВ «Сватівська олія», за результатом якої складено акт.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем поштовим повідомленням на адресу відповідача направлено заперечення на акт від 10.09.2012.
Судом встановлено, що 10.09.2012 відповідачем на підставі акту від 23.08.2012 прийнято рішення про відмову у видачі сертифіката відповідності послуг із зберігання зерна ТОВ «Сватівська олія». Зазначене рішення направлено на адресу позивача 10.10.2012 поштовим повідомленням.
Державну політику щодо розвитку ринку зерна як пріоритетного сектора економіки агропромислового комплексу України, створення правових, економічних та організаційних умов конкурентоспроможного виробництва і формування ринку зерна для забезпечення внутрішніх потреб держави у продовольчому, насіннєвому та фуражному зерні, нарощування його експортного потенціалу визначено Законом України від 04.07.2002 № 37-IV «Про зерно та ринок зерна в Україні».
Відповідно до ст. 10 Закону № 37-IV Кабінет Міністрів України здійснює державне регулювання ринку зерна, зокрема, шляхом сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки.
Згідно ч. 1, 2 ст. 11 Закону № 37-IV послуги із зберігання зерна та продуктів його переробки підлягають сертифікації на відповідність правилам і технічним умовам у відповідній сфері. Видача сертифіката відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки здійснюється на платній основі спеціально уповноваженим державним органом у сфері державного контролю за якістю зерна та продуктів його переробки. Порядок видачі зазначеного сертифіката і перелік документів, що подаються для його одержання, строк дії такого сертифіката та механізм зарахування до державного бюджету коштів, які надійдуть в результаті внесення плати за його видачу, визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної аграрної політики.
Організацію державного регулювання ринку зерна в Україні шляхом сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки і поширюється на суб'єкти зберігання зерна - зернові склади (елеватори, хлібні бази, хлібоприймальні, борошномельні та комбікормові підприємства), суб'єкти виробництва зерна, які зберігають його у власних або орендованих зерносховищах, та інші суб'єкти господарювання, що беруть участь у процесі зберігання зерна, та органи сертифікації послуг зернових складів регламентується постановою КМ України від 02.12.2009 № 1294 "Про затвердження Порядку видачі сертифіката відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки" (далі -Порядок 1294).
Відповідно до п. 2 порядку №1294 Контроль за виконанням цього Порядку покладається на Держсільгоспінспекцію, що є спеціально уповноваженим державним органом у сфері державного контролю за якістю зерна та продуктів його переробки.
Процедура видачі сертифіката здійснюється у три етапи: 1) подання заявки та визначених пунктом 9 Порядку документів до територіального органу Держсільгоспінспекції за місцем розташування зерносховища; 2) надання послуг з оцінки відповідності (сертифікації) послуг зернового складу; 3) оформлення та видача сертифіката (п.5 Порядку №1294).
Як зазначено вище, 09.08.2012 Державною інспекцією сільського господарства в Луганській області зареєстровано заявку про проведення сертифікації послуг зернового складу ТОВ «Сватівська олія»на відповідність послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки.
Відповідно до п. 12 Порядку №1294 у разі прийняття позитивного рішення щодо проведення сертифікації послуг територіальний орган укладає із заявником договір про організацію та проведення комплексу робіт із сертифікації.
Судом встановлено, що 15.08.2012 укладено Договір про надання послуг з оцінки відповідності (сертифікації) послуг зернового складу.
Під час сертифікації послуг комісія: проводить перевірки: наявності договорів на енерго-, газо- та водопостачання; матеріально-технічного стану суб'єкта зберігання зерна; наявності нормативної, технологічної, дозвільної та іншої документації; наявності договорів складського зберігання зерна та продуктів його переробки; правильності визначення якості зерна та продуктів його переробки шляхом проведення порівняльних випробувань на обладнанні лабораторії суб'єкта зберігання зерна або у випробувальній лабораторії територіального органу; правильності ведення кількісно-якісного обліку зерна та продуктів його переробки; наявності технічної можливості підключення до Інтернету, якщо суб'єкт зберігання зерна сертифікується вперше; ведення обліку та обігу складських документів на зерно та реєстру зернового складу, якщо зерновий склад сертифікується не вперше; проектно-технічної і нормативної документації на об'єкти виробничого та допоміжного призначення, документації про технологію, обладнання, прилади, зерно та продукти його переробки, методи визначення якості зерна та продуктів його переробки; здійснює контроль за виконанням технологічних процесів; проводить аналіз одержаних результатів на відповідність вимогам Технічного регламенту зернового складу та приймає рішення щодо видачі або відмови у видачі сертифіката (п. 14 порядку №1294).
На підставі матеріалів перевірок, зазначених у пункті 14 цього Порядку, комісія складає акт проведення сертифікації послуг (п. 15 Порядку №1294).
Судом встановлено, що Державною інспекцією сільського господарства в Луганській області з 15.08.2012 по 23.08.2012 проведено сертифікацію послуг зернового складу ТОВ «Сватівська олія», за результатом якої складено акт від 23.08.2012.
Як вбачається зі змісту акту від 23.08.2012 в ході перевірки оцінки відповідності представники Державної інспекції сільського господарства в Луганській області дійшли висновку, що на час проведення оцінки відповідності (сертифікації) послуг зерновий склад ТОВ «Сватівська олія»не відповідає необхідним умовам для надання послуг із зберігання зерна, а отже сертифікація зернового складу ТОВ «Сватівська олія»можлива за умови усунення виявлених порушень.
Також, судом встановлено, що Державною інспекцією сільського господарства в Луганській області проведено перевірку усунення виявлених зауважень при проведенні сертифікації послуг зернового складу ТОВ «Сватівська олія», за результатом якої складено акт від 10.09.2012.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на підставі п. 20 Порядку №1294 та акту з сертифікації послуг зернових складів із зберігання зерна та продуктів його переробки від 23.08.2012 прийнято рішення про відмову у видачі сертифіката відповідності від 10.09.2012.
Відповідно до п. 20 Порядку №1294 у разі невідповідності послуг вимогам правил і стандартів, нормативно-правових актів Держсільгоспінспекція приймає рішення про відмову у видачі сертифіката протягом не більш як 30 днів після надходження документів, передбачених пунктом 9 цього Порядку, до територіального органу.
Згідно ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" письмове повідомлення дозвільного органу про відмову у видачі документа дозвільного характеру надається суб'єкту господарювання особисто або надсилається поштовим відправленням з описом вкладення (письмове повідомлення місцевого дозвільного органу надається державному адміністратору із зазначенням передбачених законом підстав для такої відмови у строк, встановлений для видачі документа дозвільного характеру.
Згідно ст. 11 Закону № 37-IV підставою для відмови у видачі сертифіката відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки є: подання суб'єктом зберігання зерна необхідних документів не в повному обсязі; невідповідність послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки правилам і технічним умовам зберігання зерна та продуктів його переробки.
Отже, з системного аналізу норм законодавства вбачається, що Держсільгоспінспекція за результатом оцінки відповідності (сертифікації) послуг протягом 30 днів має або прийняти рішення про відмову у видачі сертифіката послуг або видати такий сертифікат.
Як вбачається з матеріалів справи оскаржуване рішення від 10.09.2012, яке надіслано позивачу листом від 10.10.2012 та ґрунтується на висновках акту оцінки відповідності (сертифікації) послуг зернового складу від 23.08.2012, тобто оскаржуване рішення прийнято з порушенням строку встановленого для прийняття такого рішення.
Також, відповідно ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" у разі усунення суб'єктом господарювання причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, повторний розгляд документів здійснюється дозвільним органом у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня отримання відповідної заяви суб'єкта господарювання, документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, і документів, які засвідчують усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що відповідачем не надано належної правової оцінки акту від 10.09.2012 перевірки усунення виявлених зауважень при проведенні сертифікації послуг зернового складу ТОВ «Сватівська олія».
Згідно ч. 6 ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" У разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано або не направлено документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі, то через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Копія заяви (опису прийнятих документів) з відміткою про дату їх прийняття є підтвердженням подачі заяви та документів адміністратору або дозвільному органу.
Виходячи з вищенаведеного, оскільки оскаржуване рішення прийнято в порушенням вимог ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", ст.. 11 Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні», а відтак підлягає скасуванню.
Пунктом 19 Порядку №1294 встановлено, що Держсільгоспінспекція видає сертифікат протягом не більш як 10 днів після надходження акта проведення сертифікації послуг від територіального органу, але не більш як 30 днів після надходження необхідних для видачі сертифіката документів до територіального органу. Сертифікат та одна його копія надсилаються територіальному органу для реєстрації та видачі сертифіката суб'єкту звернення. Друга копія сертифіката надсилається державному підприємству "Держреєстри України" для включення до реєстру сертифікатів, яке проводиться безоплатно.
Отже, оскаржуване рішення прийнято з порушенням ст. 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", ст.. 11 Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні», а відтак - підлягає скасуванню, як наслідок, суд вбачає наявними підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача надати сертифікат відповідності послуг зернового складу із зберігання зерна та продуктів його переробки від 10.09.2012; зобов'язання ДП «Держреєстри України»забезпечити доступ ТОВ «Сватівська олія»до основного реєстру складських документів на зерно та зерна, прийнятого на зберігання і реєстру зернового складу з 10.09.2012.
Враховуючи, що факт бездіяльності відповідача щодо ненадання рішення про результати сертифікації ТОВ «Сватівська олія»на відповідність послуг зернового складу із зберігання зерна та продуктів його переробки та сертифікату відповідності вищенаведених послуг судом не встанволено, суд вважає за доцільне відмовити в задовленні вимоги щодо визнання протиправної такої бездіяльності.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, крім іншого, перевіряють, чи прийняті вони на підставі та у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачі не надали суду достатніх доказів на підвердження своїх заперечень проти позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувти рішення Державної інспекції сільського господарства України від 10.09.2012 про відмову у наданні ТОВ «Сватівська олія»сертифіката відповідності послуг зернового складу із зберігання зерна та продуктів його переробки від 10.09.2012
3 Зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства України надати сертифікат відповідності послуг зернового складу із зберігання зерна та продуктів його переробки від 10.09.2012.
4. Зобов'язати Державне підприємство «Держреєстри України»забезпечити доступ ТОВ «Сватівська олія»до основного реєстру складських документів на зерно та зерна, прийнятого на зберігання і реєстру зернового складу з 10.09.2012.
5. Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. Постанова набирає законної сили у порядку і строки, що визначені ч.1 ст.254 КАС України.
Головуючий Суддя В.І. Келеберда
Судді В.М. Данилишин
І.А. Качур