Постанова від 10.12.2012 по справі 1570/4471/2012

Справа № 1570/4471/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2012 року

12 год. 00 хв.

У залі судових засідань № 31

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Балан Я.В.

при секретарі судового засідання - Давтян Л.Г.

за участю сторін:

представник позивача - Осадчий В.Г. (за довіреністю)

представник відповідача - Киликова О.В. (за довіреністю)

представник відповідача - Сєчина О.В. (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства "Котовський міський ринок" до Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Держаної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень №0000082202 від 26.04.2012 р., №0000092202 від 26.04.2012 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулось з позовом комунальне підприємство «Котовський міський ринок»(надалі -КП «Котовський міський ринок») до Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби (надалі -Котовська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000082202 від 26 квітня 2012 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 185 300 грн. 00 коп. та №0000092202 від 26 квітня 2012 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 174 743 грн. 00 коп., мотивуючи позовні вимоги тим, висновок відповідача щодо не забезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків ( Z-звітів) не відповідає дійсності.

Представник позивача адміністративний позов підтримав, на заявлених вимогах наполягав, в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволені відмовити, обгрунтовуючи тим, що в порушення вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р., позивачем не забезпечено щоденного друкування фіскальних звітних чеків.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, а також обставини якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі направлень № 93 від 19.03.2012 р., № 94 від 19.03.2012 р., наказу про проведення фактичної перевірки № 312 від 16.03.2012 р., ст.20, п.п. 80.2.2. п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, співробітниками Державної податкової служби в Одеській області (надалі -ДПС в Одеській області) проведена перевірка господарської одиниці Котовський міський ринок, яка розташована за адресою: Одеська область, місто Котовськ, вул. Сільськогосподарська, 9 та належить суб'єкту господарювання КП «Котовський міський ринок». Перевірка проводилась з питання дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.

За результатами проведеної перевірки було складено акт ДПС в Одеській області № 97/15/32/22/22490973 від 29.03.2012 р. (аркуші справи 78- 79).

На підставі вищезазначеного акту перевірки Котовською ОДПІ прийняті податкові повідомлення - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082202 від 26 квітня 2012 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 185 301 грн. 00 коп. за порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95 від 06.07.1995 р. та №0000092202 від 26 квітня 2012 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 180 199 грн. 88 коп. за порушення п.п. 2.6 гл. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»№ 637 від 15.12.2004 р.

Перевіркою встановлено незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків у 545 випадках, а саме:

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. № 1504000772/3 -80 випадків;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. № 1504000999/2 -7 випадків;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. № 1504000771/2 -8 випадків;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. № 1504000773/3 -23 випадка;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. № 1504000774/2 -6 випадків;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. № 1504001000/1 -260 випадків;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. № 1504000623/4 -161 випадок.

У судовому засіданні представник позивача пояснив, що згідно розпорядку роботи КП «Котовський міський ринок», затвердженого заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів, вихідний (санітарний) день -понеділок, тобто кожного понеділку на ринку не здійснюється підприємницька діяльність, а тому відсутні підстави застосування реєстраторів розрахункових операцій (аркуш справи 137).

Відповідно до листа ДПА України №7501/6/23-2119 від 07.11.2002 р., якщо підприємство не здійснює підприємницької діяльності у конкретні дні, що підтверджується наказом по підприємству, то у такі дні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються, тож відповідні звітні чеки («Z»-звіти) не друкуються.

Відтак, враховуючи наявність розпорядку роботи підприємства, суд вважає, що позивач правомірно у вихідні дні не друкував звітні чеки, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Внутрішнім наказом № 2 від 3.02.2011 р. визначені відповідальні особи за дотримання касової дисципліни по корпусам та торговим рядам:

контролер ОСОБА_4 каса №5 ф/н 1504000772

контролер ОСОБА_5 молочний корпус ф/н 1504000999

контролер ОСОБА_6 каса №6 ф/н 1504000771

контролера ОСОБА_7 каса №1 ф/н 1504000623, каса №3 ф/н 1504001000, ф/н 1504000774

контролера ОСОБА_8 каса №4 ф/н 1504000773

На підставі наказу № 27 від 18.10.2011 р. контролеру ОСОБА_4 каса №5 з 18.10.2011 р. на 24 календарних дні надана відпустка (каса не працювала), наказу № 18 від 02.07.2011 р. контролеру ОСОБА_9 каса № 3 з 05.07.2011 р. надана відпустка на 28 календарних днів, наказ № 26 від 01.10.2011 р. у зв'язку з сезонним зменшенням зайнятості торгових місць не використовувати касу № 3 відповідальний контролер ОСОБА_9 РРО ф/н 1504001000 з 01.10.2011 р. по 29.02.2012 р. З копій вказаних наказів, які додано до матеріалів справи вбачається, що зазначені РРО не працювали у дні, які визначено в акті перевірки як дні за які не роздруковані Z-звіти.

З огляду на акти перевірки та позицію видповідача у спірних правовідносинах, останним не заперечувався факт невикористання РРО у вказані в наказах та актах перевірки дні. Натомість, на думку податкового органу, вказані обставини не звільняють підприємство від обов'язку щоденно друкувати фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій (Z-звіт).

З такою позицію податкового органу суд не погоджується з наступних підстав.

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р., суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формах (із застосовуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Постановою КМУ України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування»№ 199 від 18.02.2002 р., наведено визначення таких термінів, як, зокрема звіт»- денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р., денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.

Отже, денний звіт РРО (звіт») це фактично інформація про денні підсумки розрахункових операцій, які проведено з застосуванням РРО. Тобто, однією із ознак такого носія інформації є фактичне проведення через РРО розрахункових операцій.

Таким чином, з системного аналізу наведених норм матеріального права вбачається, що суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний здійснювати щоденне друкування звітів», які свідчать про денні підсумки розрахункових операцій, які проведено з застосуванням РРО. У разі невикористання РРО та не проведення через нього розрахункових операцій звіт»не буде носієм інформації, у розумінні ст. 2 Закону, про проведенні розрахункові операції, у зв'язку з чим, на думку суду, у разі невикористання РРО суб'єкт підприємницької діяльності не має обов'язку щоденно друкувати денні звіти РРО.

У судовому засіданні представник позивача зазначив, що погоджується із податковим повідомленням-рішенням в чатсині нарахування шрафних фінансових санкцій за порушення підприємством п. 13 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р., яке відобразилось в не забезпечення відповідності суми коштів зазначених у денних звітах реєстраторів розрахункових операцій на суму 38 грн. 22 коп., а також за порушення підприємством п.п. 2.6 п. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»№ 637 від 15.12.2004 р., що відобразилось в не оприбуткуванні у книзі обліку розрахункових операцій за 06.03.2012 р. готівкових коштів на суму 1 091 грн. 30 коп.

Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення відповідача прийняті не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р., у зв'язку з чим підлягають скасуванню як протиправні.

Відповідно до п. 9 ст. 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р. суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідно до п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 р. № 637 встановлені вимоги до організації готівкових розрахунків, так уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Законодавць наголошує, що суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані щоденно друкувати фіскальні звітні чеки. Під своєчасністю вважається - у день одержання готівкових коштів. Зазначена норма носить імперативний характер, обов'язкова для виконання, не може бути змінена за згодою сторін, не носить формального характеру та за недодержання юридичною особою встановлених вимог застосовуються відповідні штрафні санкції згідно з Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№ 436/95 від 12.06.1995 р.

Книга ОРО реєструється на кожний реєстратор розрахункових операцій (далі -РРО) або, якщо згідно з чинним законодавством розрахунки можуть проводитися без застосування РРО, -на окрему господарську одиницю, депо підприємства електротранспорту, а при наданні послуг пасажирським автомобільним транспортом -на кожного кондуктора. Форма книги ОРО на РРО наведена в додатку 2, форма книги ОРО на господарську одиницю наведена в додатку 3, книги ОРО на представництво агента (для сфери розповсюдження державних лотерей) -у додатку 4.

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р. суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно приписів п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95 від 06.07.1995 р. суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

На підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95 від 06.07.1995 р. за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р. встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Відповідно до п. 12 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95 від 06.07.1995 р. реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Відповідач -Котовська ОДПІ, заперечуючи проти позову, не довела суду правомірності та обґрунтовності податкових повідомлень -рішеннь № №0000082202 від 26 квітня 2012 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 185 300 грн. 00 коп. та №0000092202 від 26 квітня 2012 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 174 743 грн. 00 коп. за порушення п. 1, 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані сторонами у справі докази у сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень №0000082202 від 26.04.2012 р. в частині застосування штрафних фінансових санкцій в сумі 185 300 грн. 00 коп., №0000092202 від 26.04.2012 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 174 743 грн. 38 коп. є правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, підтверджені доказами, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р., ст. ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов комунального підприємства «Котовський міський ринок»(код ЄДРПОУ 22490973, 66300, Одеська область, м. Котовськ, вул. Сільськогосподарська, 9) до Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень №0000082202 від 26.04.2012 р. в частині застосування штрафних фінансових санкцій в сумі 185 300 (сто вісімдесят п'ять тисяч триста) грн. 00 коп., №0000092202 від 26.04.2012 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 174 743 (сто сімдесят чотири тисячі сімсот сорок три) грн. 38 (тридцять вісім) коп.,- задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000082202 від 26.04.2012 р. в частині застосування штрафних фінансових санкцій в сумі 185 300 (сто вісімдесят п'ять тисяч триста) грн. 00 коп.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000092202 від 26.04.2012 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 174 743 (сто сімдесят чотири тисячі сімсот сорок три) грн. 38 (тридцять вісім) коп.

Стягнути з Державного бюджету України судові витрати на користь комунального підприємства «Котовський міський ринок»в сумі 2 146 грн. 00 коп. (дві тисячі сто сорок шість) грн. 00 коп.

Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею «10»грудня 2012 року.

Суддя: Я.В. Балан

10 грудня 2012 року

.