Постанова від 17.12.2012 по справі 2а/0470/11033/12

копія

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2012 р. Справа № 2а/0470/11033/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОлійника В. М.

при секретаріПрихно К.С.

за участю:

позивача представника відповідача Арутюнової В.В. Немченко К.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

17 вересня 2012 року ОСОБА_3 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська, в якій просить визнати протиправними дії Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції з приводу нарахування їй зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі більшому, ніж визначено договором оренди; визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000561703 від 25 травня 2011 року, видане Лівобережною міжрайонною державною податковою інспекцією, в якому визначена загальна сума зобов'язання по орендній платі за землю у розмірі 133 166,91 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 28 грудня 2007 року між нею та Дніпропетровською міською радою було укладено договір оренди землі. Вказаний договір було посвідчено приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстровано в реєстрі за номером 8533. За умовами цього договору Орендодавець в особі Дніпропетровської міської ради передав, а орендар в особі ОСОБА_3 прийняв в строкове платне користування строком на 15 років земельну ділянку, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 0,4865 га. В договорі зазначено, що площа частки, за яку справляється орендна плата, становить 48% або 0,2335 га.

14 березня 2008 року між тими самими сторонами було укладено додатковий договір до договору оренди землі, яким було внесено зміни в частині розміру орендної плати. Відповідно до п.4.1. Договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (гривнях) з урахуванням п. 2.1. цього договору, у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», незалежно від мети використання згідно чинного законодавства.

25 травня 2011 року Лівобережна МДПІ м. Дніпропетровська надіслала на адресу позивача податкове повідомлення-рішення № 0000561703 від 25 травня 2011 року, в якому визначена сума зобов'язання по орендній платі за землю у розмірі 133 166,91 грн. та граничний строк сплати протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Позивач зазначає, що користування земельною ділянкою здійснювала на підставі договору оренди землі, а орендну плату сплачувала у розмірах та в порядку визначеному договором оренди землі, з винесеним податковим повідомленням-рішенням не згодна та просить його скасувати.

Також позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення має виноситись податковою інспекцією до 01 липня поточного року при несплаті земельного податку, а не орендної плати, яку має сплачувати позивач.

В судовому засіданні позивач позов підтримала, позовні вимоги просила задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, в задоволенні позовних вимог просив відмовити та пояснив, що відповідно до п. «в» ч.1 ст. 96 Земельного кодексу України та п.п.9.4 договору орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно вносити орендну плату. Відповідно до ст.286.5 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум орендної плати за земельну ділянку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу. На виконання вимог ст. 286.5 ПК України Лівобережна МДПІ м. Дніпропетровська надіслала позивачу податкове повідомлення-рішення від 25.05.11 р. № 0000561703, яким визначена сума зобов'язання по орендній платі за землю в розмірі 133 166,91 грн. та граничний строк сплати протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 28 грудня 2007 року між Дніпропетровською міською радою (Орендодавцем) та ОСОБА_3 (Орендарем) було укладено договір оренди землі. Вказаний договір було посвідчено приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстровано в реєстрі за номером 8533.

За умовами договору Орендодавець (Дніпропетровська міська рада) передав, а Орендар (ОСОБА_3.) прийняв в строкове платне користування строком на 15 років земельну ділянку, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 0,4865 га.

Пунктом 2.1. Договору визначено, що площа частки, за яку справляється орендна плата, становить 48% або 0,2335 га.

14 березня 2008 року між Дніпропетровською міською радою (Орендодавцем) та ОСОБА_3 (Орендарем) було укладено додатковий договір до договору оренди землі від 28.12.2007 р., яким було внесено зміни в частині розміру орендної плати. Так, відповідно до п. 4.1. Договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (гривнях) з урахуванням п. 2.1. цього Договору, у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", незалежно від мети використання згідно чинного законодавства.

Вказаний додатковий договір також було посвідчено приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстровано в реєстрі за номером 1678.

За умовами п. «в» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України та п.п. 9.4 договору, орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно вносити орендну плату.

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України, 288.1. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

288.2. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

288.3. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1. не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

288.5.2. не може перевищувати:

а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;

б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом;

в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки;

288.5.3. може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

288.6. Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати.

288.7. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Таким чином, вимоги статей 285-287 ПК України також стосуються і орендної плати за землю.

Згідно ст. 285 ПК України, 285.1. Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. 285.2. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до пункту 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року орган державної податкової служби надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Відповідно до пункту 287.5 ст. 287 Податкового кодексу України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Згідно з рішенням Дніпропетровської міської ради від 26.12.2007 р. №5/26 затверджено проект «Нормативно-грошова оцінка земель м. Дніпропетровська» з базовою вартістю одного квадратного метра землі 237,36 грн. станом на 01.01.2007р., з введенням у дію з 01.01.2008 р.

Відповідно до листа Державного агентства земельних ресурсів України від 12.01.2012 р. №355/22/6-12 нормативно-грошова оцінка земель підлягає індексації за 2007 рік - 1,028, за 2008 рік - 1,152, за 2009 рік - 1,059, за 2010 рік - 1,0, за 2011 рік - 1,0.

Базова вартість одного квадратного метра на 2008 рік складає 237,36 *1,028=244,01 грн.

Розрахунок орендної плати за землю позивачу здійснено з урахуванням базової вартості одного квадратного метра у м. Дніпропетровську, яка на 2008 рік становила 244,01 грн., показників нормативно-грошової оцінки земельних ділянок по місту та коефіцієнтів індексації за 2008-2010 роки, а саме: БВ*ЗК*СЛК*КФВ*S*48%, де БВ - базова вартість одного квадратного метра; ЗК - зональний коефіцієнт; СЛК - сукупний локальний коефіцієнт; КФВ - коефіцієнт функціонального використання; S - загальна площа; 48% - частка площі (згідно з договором оренди), за яку справляється оренда.

Таким чином, сума нарахованої позивачу орендної плати за землю на 2011 рік складає 244,01*2,97*0,86*2,50*4865*48%*1,152*1,059*1,0*1%*3 та дорівнює 133 166,91 грн.

На виконання вимог ст.ст.285-288 Податкового кодексу України Лівобережна МДПІ м. Дніпропетровська надіслала на адресу позивача податкове повідомлення-рішення від 25.05.2011р. №0000561703, яким визначена загальна сума зобов'язання по орендній платі за землю в розмірі 133 166,91 грн. та зазначено граничний строк сплати протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення, правомірність якого доведено відповідачем протягом судового розгляду справи, прийнято відповідачем в межах наданих йому повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства, суд не вбачає законних підстав для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови складено 17 грудня 2012 року.

Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Суддя Постанова не набрала законної сили 17 грудня 2012 року. СуддяВ.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник