м.Вінниця
10 грудня 2012 р. справа № 2а/0270/5609/12
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Дончик Віталій Володимирович, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії
06 грудня 2012 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.
Ознайомившись з наданими матеріалами, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.
Право на звернення до адміністративного суду з позовом є складовою права на судовий захист, яке передбачено статтею 55 Конституції України.
Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Статтею 104 КАС України встановлено, що особа має право звернутися до суду з адміністративним позовом, якщо вона вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно - правових відносин. Відповідний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що передбачені статтею 106 КАС України.
В свою чергу, при вирішені питання щодо можливості відкриття провадження у справі, суддя, відповідно до частини першої статті 107 КАС України, з'ясовує чи відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду, відмови у відкриті провадження, а також чи подано адміністративний позов у строк, встановлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ОСОБА_1 просить суд визнати дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо відмови, згідно листа № 622 від 22.06.2012 року, їй у виплаті грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків -неправомірними.
Частиною першою статті 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Правовий припис "в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом" означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, який встановлений законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.
Положення частини другої вищезгаданої норми КАС України передбачають, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до пункту 15 частини першої статті 3 КАС України державна служба є публічною службою.
Частиною третьою статті 99 КАС України визначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Зі змісту позовної заяви з'ясовано, що ОСОБА_1 працювала у Вінницькому обласному військовому комісаріаті на посадах, що відносяться до посад державних службовців. Предметом звернення до суду є неотримана грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків, що передбачена статтею 34 Закону України "Про державну службу".
Під час вирішення питання про обчислення строків звернення до суду визначальним критерієм є встановлення початку перебігу строку на звернення до адміністративного суду.
Відповідно до частини першої статті 116 Кодексу законів про працю України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
З матеріалів позовної заяви (копії трудової книжки позивача) з'ясовано, що ОСОБА_1, відповідно до Наказу Вінницького обласного військового комісаріату № 40 від 25.03.2010 року, з звільнено з роботи, у зв'язку із досягненням граничного віку проходження державної служби.
З системного аналізу наведених вище нормативно-правових норм початком перебігу строку звернення до адміністративного суду з вимогою про стягнення невиплачених коштів є дата звільнення особи зі служби.
З огляду на викладене, оскільки ОСОБА_1 звернулась до суду лише 06.12.2012 року, позовна заява подана з пропуском, встановленого КАС України, місячного строку звернення до суду.
Доказів неможливості та обґрунтованості пропуску строку звернення до суду позивачем не наведено.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Разом з тим, суд зауважує, що відповідь відповідача від 22 червня 2012 року на звернення ОСОБА_1 не є підставою для поновлення строку звернення до суду, а також не є самостійною підставою для звернення до суду, оскільки предметом розгляду даного позову та Вінницьким обласним військовим комісаріатом є неотримана грошова винагорода питання про виплату якої мало бути вирішено під час звільнення позивача зі служби.
Згідно з імперативною нормою статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
На підставі викладеного, керуючись статтями 99, 100, 165, 186, 254 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії залишити без розгляду.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя /підпис/ Дончик Віталій Володимирович
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: