Постанова від 10.12.2012 по справі 1570/4650/2012

Справа № 1570/4650/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2012 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі :

головуючого - судді Глуханчука О.В.,

при секретарі -Гур'євій К.І.

за участю сторін: представника позивача -ОСОБА_1 (за довіреністю)

представника відповідача -Михайловський О.О. (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціальної політики Білгород -Дністровської районної державної адміністрації до Територіальної державної інспекції праці у Одеській області про визнання дії головного державного інспектора праці у Одеській області Михайловського О.О. при винесенні акту від 30 березня 2012 року №15-02-073/0021 неправомірними , суд-

ВСТАНОВИВ:

30 липня 2012 року до Одеського окружного адміністративного суду звернулось Управління праці та соціальної політики Білгород - Дністровської районної державної адміністрації з адміністративним позовом до Територіальної державної інспекції праці у Одеській області, у якому позивач просив визнати дії головного державного інспектора праці у Одеській області Михайловського О.О. при винесенні акту від 30 березня 2012 року №15-02-073/0021 неправомірними; скасувати акт головного державного інспектора праці у Одеській області Михайловського О.О. від 30 березня 2012 року №15-02-073/0021 та припис від 13 січня 2012 року №15-02-073/0001-0001.

Ухвалою від 01 серпня 2012 року у відкритті провадження у частині про скасування акту головного державного інспектора праці у Одеській області Михайловського О.О. від 30 березня 2012 року №15-02-073/0021 -відмовлено; у частині скасування припису від 13 січня 2012 року №15-02-073/0001-0001 -залишено без розгляду, в іншій частині провадження у справі відкрито.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що акт головного державного інспектора праці є необгрунтованим, незаконним та безпідставним.

Крім того, позивач зазначив, що акт перевірки не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки посадовою особою, що проводила перевірку не було досліджено обставини, які мають істотне значення для прийняття рішення про наявність порушення, зокрема не було досліджено документи, які були підставою для складання акту перевірки.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на правомірність проведення перевірки та рішення, яким до відповідної особи були застосовані штрафні санкції відповідно до норм діючого законодавства.

Заслухавши сторони, свідків, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Як встановлено у судовому засіданні, згідно зі ст. 259 КЗпП України нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють спеціально уповноважені на те органи та інспекції, які не залежать у своїй діяльності від власника або уповноваженого ним органу.

Відповідно до п.1.3 Порядку проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.03.2003 N 72, посадові особи Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю (далі - Держнаглядпраці) та територіальних державних інспекцій праці (далі - ТДІП) (головні державні інспектори праці, їх заступники, державні інспектори праці) контролюють додержання законодавства про працю та про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення прав і гарантій застрахованих осіб шляхом проведення перевірок роботодавців та робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1.4. Порядку №72, перевірки, що проводяться посадовими особами Держнаглядпраці та ТДІП, можна підрозділити на: планові та позапланові; за дорученням керівництва Держнаглядпраці та ТДІП, правоохоронних органів; за пропозиціями установ, організацій; за зверненнями громадян.

Згідно п.4.1. Порядку №72, за результатами кожної перевірки обов'язково складається акт перевірки, а в разі виявлення порушень законодавства про працю чи загальнообов'язкове державне соціальне страхування - припис щодо їх усунення. Акт - документ, складений посадовою особою Держнаглядпраці чи ТДІП, що підтверджує будь-які встановлені факти порушення законодавства про працю чи загальнообов'язковедержавне соціальне страхування. Припис - документ органів Держнаглядпраці про усунення виявлених порушень, що можуть призвести до шкідливих наслідків. Один примірник акта та припису під розпис надається керівнику підприємства, установи, організації (у т.ч. керівникам робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування) чи фізичній особі, яка використовує найману працю, або особі, що виконує його обов'язки в день їх винесення. У разі неможливості особистого вручення акта та припису керівнику (про це робиться відмітка в акті та приписі із зазначенням причини) вони надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Приписи підлягають обов'язковому виконанню з письмовим повідомленням особи, що його видала, про вжиті заходи в установлений нею термін.

13 січня 2012 року територіальною Державною інспекцією праці у Одеській області було складено акт перевірки №15-02-073/0001, за результатами якого складено припис №15-02-073/0001-0001 від 13.01.2012 року, припис №15-02-073/0001-0001/1 від 13.01.2012 року, протокол за ст.41-2 КУпАП №№15-02-073/0002 від 13.01.2012 року, протокол за ч.1 ст.41 КУпАП №№15-02-073/0003 від 13.01.2012 року.

Як вбачається з припису №15-02-073/0001-0001 від 13.01.2012 року, припису №15-02-073/0001-0001/1 від 13.01.2012 року перевіркою встановлені порушення законодавства про працю, в зв'язку з чим, у строк до 13 лютого 2012 року керівнику установи надано час для вжиття заходів щодо виконання приписів з одночасним наданням копій підтверджуючих виконання припису документів.

Крім того, припис №15-02-073/0001-0001/1 від 13.01.2012 року отримано завідуючою сектором з питань праці та соціально-трудових відносин ОСОБА_1, про що свідчить особистий підпис на зазначеному приписі; від отримання припису №15-02-073/0001-0001 від 13.01.2012 року начальник УПСП Білгород-Днаістовської РДА ОСОБА_3 відмовилась, про що зроблено відповідний запис на приписі.

Також, відповідно до Порядку проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.03.2003 №72, зазначені приписи були направлені рекомендованим листом з повідомленням, що вбачається з матеріалів справи.

Згідно до п.п. 4.4., 4.5. Порядку №72 контроль за виконанням припису є обов'язковим у діяльності інспектора праці. По закінченні терміну, визначеного приписом для усунення виявлених порушень, виникає право на проведення інспектором праці повторної контрольної перевірки виконання припису.

На підставі вищезазначеного головним державним інспектором праці ТДІП в Одеській області Михайловським О.О. було проведено повторну перевірку та складено акт перевірки №15-02-073/0021 від 30 березня 2012 року.

На підставі вищезазначеної перевірки головним державним інспектором праці ТДІП в Одеській області Михайловським О.О. було складено постанову №15-02-073/0019-0007 від 30 березня 2012 року, якою на ОСОБА_3 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу та постанову №15-02-073/0020-0008 від 30 березня 2012 року, якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Отже, відповідачем були виконані всі необхідні заходи у відповідності до вимог Порядку проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.03.2003 N 72, а доводи позивача про неправомірність дій державного інспектора праці ТДІП в Одеській області Михайловського О.О. та не відповідність акту перевірки нормам діючого законодавства є необгрунтованими та не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.

Таким чином, суд дійшов висновку, що під час проведення перевірки Управління праці та соціальної політики Білгород-Дністровської районної державної адміністрації посадовими особами відповідача не було порушено вимог законодавства щодо порядку її проведення, оформлення результатів та вручення акту і припису.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.

Відповідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідач довів правомірність своїх дій.

Таким чином, у задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціальної політики Білгород -Дністровської районної державної адміністрації до Територіальної державної інспекції праці у Одеській області про визнання дії головного державного інспектора праці у Одеській області Михайловського О.О. при винесенні акту від 30 березня 2012 року №15-02-073/0021 неправомірними необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69 -71, 86, 94, 158-163, 167, 186 КАС України, Порядком проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.03.2003 N 72, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціальної політики Білгород -Дністровської районної державної адміністрації до Територіальної державної інспекції праці у Одеській області про визнання дії головного державного інспектора праці у Одеській області Михайловського О.О. при винесенні акту від 30 березня 2012 року №15-02-073/0021 неправомірними -відмовити повністю.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 10 грудня 2012 року.

Суддя О. В. Глуханчук

У задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціальної політики Білгород -Дністровської районної державної адміністрації до Територіальної державної інспекції праці у Одеській області про визнання дії головного державного інспектора праці у Одеській області Михайловського О.О. при винесенні акту від 30 березня 2012 року №15-02-073/0021 неправомірними -відмовити повністю.

10 грудня 2012 року

.