ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
04 грудня 2012 р. № 2а-8040/12/1370
11 год. 33 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Качур Р. П.,
за участю секретаря судового засідання - Подібки М. З.
представників позивача Вощепинець Р. В., Микитюх Н. М., представника відповідача Соколової С. Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Львівський обласний виробничий рибний комбінат»до Миколаївської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
17 вересня 2012 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява відкритого акціонерного товариства «Львівський обласний виробничий рибний комбінат»до Миколаївської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправним та скасування розпорядження Голови Миколаївської РДА № 74 від 10.02.2011 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно видано розпорядження № 74 від 10.02.2011 року, оскільки позивач скористався своїм правом відповідно до ст. 59 Земельного кодексу України та обрав один із запропонованих законом видів водокористування -спеціальне водокористування на підставі дозволу. Вважає, що право водокористування на умовах оренди, передбачене ст. 51 Водного кодексу України, реалізується шляхом вільного волевиявлення сторін щодо питання укладення договору, відтак положення оскаржуваного розпорядження щодо обов'язку укладення договорів оренди водних об'єктів суперечить положенням Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України. Вважає зазначене розпорядження протиправним та просить його скасувати.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з мотивів, наведених у позовній заяві, просили позов задовольнити.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву № 02-18/0-3597/03 від 01.11.2012 року, поданому представником відповідача в судовому засіданні 02.11.2012 року, де зазначено, що оскаржуване Розпорядження № 74 від 10.02.2011 року винесено на виконання розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації № 32/0/5-08 від 24.01.2008 року «Про інвентаризацію та упорядкування оренди водних об'єктів»з метою ефективного використання ставків та збільшення надходжень від їх оренди. Вважає, що поданий адміністративний позов спрямований на ухилення позивача від сплати коштів до державного бюджету за оренду водних об'єктів. Стверджує, що позовні вимоги є необґрунтованими та просить відмовити у їх задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, надав пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях на позов, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи в їх сукупності, суд встановив наступні факти та правовідносини.
Відкрите акціонерне товариство «Львівський обласний виробничий рибний комбінат»зареєстровано 28.12.1994 року, що підтверджено Спеціальним витягом з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців № 15288952.
24.01.2008 року головою Львівської обласної державної адміністрації винесено Розпорядження № 32/0/5-08 «Про інвентаризацію та упорядкування оренди водних об'єктів», яким затверджено Тимчасові рекомендації з передачі в оренду водних об'єктів загальнодержавного значення Львівської області та головам районних державних адміністрацій рекомендовано здійснювати передачу в оренду водних об'єктів загальнодержавного значення згідно з Тимчасовими рекомендаціями з передачі в оренду водних об'єктів загальнодержавного значення Львівської області.
10.02.2011 року головою Миколаївської районної державної адміністрацій Львівської області винесено Розпорядження № 74 «Про надання в оренду водних об'єктів та справляння плати за їх користування», відповідно до якого протягом І кварталу 2011 року зобов'язано провести передачу водних об'єктів загальнодержавного значення на території Миколаївського району землекористувачам в порядку, встановленому Тимчасовими рекомендаціями з передачі в оренду водних об'єктів загальнодержавного значення Львівської області, затвердженими розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації № 32/0/5-08 від 24.01.2008 року.
8 жовтня 2007 року Миколаївська районна державна адміністрація в особі голови Кіндрацького Василя Михайловича та ВАТ «Львівський обласний виробничий рибний комбінат»в особі голови правління Савки Богдана Петровича уклали договір оренди землі.
Пунктом 1 договору передбачено, що орендодавець на підставі розпорядження голови Миколаївської райдержадміністрації № 434 від 23 жовтня 2003 року надає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування земельну ділянку водного фонду -озеро Малий Байкал та прибережну смугу, яка знаходиться біля с. Гонятичі Гонятичівської сільської ради Миколаївського району Львівської області за межами населеного пункту.
15 березня 2010 року Миколаївська районна державна адміністрація в особі голови Кіндрацького Василя Михайловича та ВАТ «Львівський обласний виробничий рибний комбінат» в особі голови правління Яніновича Йосипа Євстахійовича уклали договір оренди землі № 12.
Пунктом 1 договору передбачено, що орендодавець, на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 3 грудня 2009 року № 641 та від 15 квітня 2010 року № 219 надає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування земельну ділянку земель водного фонду, яка знаходиться на території Держівської сільської ради Миколаївського району Львівської області за межами населеного пункту.
15.03.2011 року позивачем отримано дозвіл на спеціальне водокористування № Укр-1001-11/ков з терміном дії до 15.03.2014 року.
Приймаючи рішення, суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Відповідно до ст. 43 Водного кодексу України водокористувачі мають право здійснювати загальне та спеціальне водокористування; використовувати водні об'єкти на умовах оренди.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання.
Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення.
Відповідно до ст. 51 Водного кодексу України у користування на умовах оренди водні об'єкти (їх частини) місцевого значення та ставки, що знаходяться в басейнах річок загальнодержавного значення, можуть надаватися водокористувачам лише для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях.
Право водокористування на умовах оренди оформляється договором, погодженим з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Умови, строки і збір за оренду водних об'єктів (їх частин) визначаються в договорі оренди за згодою сторін.
Користування водними об'єктами (їх частинами) на умовах оренди здійснюється відповідно до вимог водного законодавства і регулюється цим Кодексом та іншими актами законодавства України.
Відповідно до ч. 4 ст. 59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Позивачем до матеріалів справи долучено договори оренди земель водного фонду на території Миколаївського району Львівської області. На орендованих позивачем землях водного фонду розташовані рибні ставки (комплекс гідротехнічних та водогосподарських споруд).
Позивач стверджує, що рибні ставки є власністю Львівського облрибкомбінату, що підтверджено Переліком нерухомого майна, переданого у власність ВАТ «Львівський обласний виробничий рибний комбінат»регіональним відділенням Фонду державного майна України у Львівській області, відтак позивач не повинен укладати договори оренди водних об'єктів. Із вказаного твердження вбачається, що оскаржуване Розпорядження № 74 від 10.02.2011 року не порушує прав та інтересів позивача щодо цих водних об'єктів.
Позивач звертає увагу суду на ту обставину, що спірне розпорядження не було оприлюднене в установленому законом порядку, тому є нечинним.
Суд констатує, що розпорядження голови районної державної адміністрації є підзаконним нормативно-правовим актом та у даному випадку стосується необмеженого кола осіб, оскільки встановлює права та обов'язки громадян, підприємств, установ, організацій.
Відповідно до ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.
Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації»закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України та Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
На вимогу суду відповідачем не надано жодного належного доказу оприлюднення Розпорядження голови Миколаївської районної державної адміністрацій Львівської області № 74 від 10.02.2011 року у встановленому законом порядку.
З огляду на наведене оскаржуване Розпорядження голови Миколаївської районної державної адміністрацій Львівської області № 74 від 10.02.2011 року не набуло чинності, відтак не може бути визнано судом протиправним та скасоване.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування розпорядження Голови Миколаївської РДА № 74 від 10.02.2011 року не підлягають до задоволення, оскільки позивачем не доведено порушення спірним розпорядженням його законних прав та інтересів.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч. 3 ст. 159 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, у задоволенні позовних вимог відкритого акціонерного товариства «Львівський обласний виробничий рибний комбінат» до Миколаївської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправним та скасування розпорядження Голови Миколаївської РДА № 74 від 10.02.2011 року слід відмовити повністю.
Правила ст. 94 КАС України про розподіл судових витрат не застосовуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 10 грудня 2012 року.
Суддя Качур Р.П.