"27" листопада 2012 р. м. Київ К/9991/192/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.
Суддів Карася О.В.
Приходько І.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі міста Миколаєва на ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2011 року по справі № 2-а-2727/11/1470 за позовом Державної податкової інспекції у Заводському районі міста Миколаєва до Первинної організації Всеукраїнської професійної спілки працівників МВС України лінійного відділу на ст. Миколаїв лінійного управління на Одеській залізниці УМВС України на залізничному транспорті про припинення юридичної особи, -
Державна податкова інспекція у Заводському районі міста Миколаєва звернулась до суду з позовом до Первинної організації Всеукраїнської професійної спілки працівників МВС України лінійного відділу на ст. Миколаїв лінійного управління на Одеській залізниці УМВС України на залізничному транспорті про припинення юридичної особи.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.04.2011 року позов задоволено з огляду на правомірність заявлених вимог.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2011 року скасовано постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.04.2011 року, провадження по справі закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України.
ДПІ у Заводському районі міста Миколаєва подала касаційну скаргу, якою просить скасувати вказану ухвалу.
Дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Закриваючи провадження по справі, суд апеляційної інстанції виходив з того, що нормами чинного законодавства не передбачено підстави для звернення податкової інспекції до суду з вимогою про припинення первинної профспілкової організації на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців».
Суд касаційної інстанції не може погодитися з такою позицією апеляційного суду, оскільки остання не узгоджується з вимогами законодавства.
За правилом, встановленим частиною першою статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб -підприємців.
Частина друга цієї норми містить застереження про можливість встановлення законом особливостей державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Зазначені вище суб'єкти, для яких законом встановлено особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому Законом України від 15.05.2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»(частина 3 статті 3 цього Закону).
З метою приведення законодавчих актів України у відповідність із вимогами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення єдиної системи державної реєстрації юридичних осіб»частину 2 статті 14 Закону України «Про об'єднання громадян»доповнено новим реченням, та відповідно до цієї норми у випадку реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи. Дані реєстрації включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців шляхом внесення відповідного запису в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
З огляду на викладене, норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»є загальними відносно спеціальних норм Закону України «Про об'єднання громадян», які регулюють питання реєстрації об'єднання громадян, їх ліквідації і не суперечать загальним нормам.
У зв'язку з цим, залежно від підстав припинення об'єднання громадян та суб'єкта звернення до суду застосуванню підлягають відповідно норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»чи законів України «Про об'єднання громадян», «Про політичні партії в Україні».
Згідно з підпунктом 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України. Відповідно до абзацу другого пункту 1.3 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.12.2011 року № 1562/20300, взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Ведення обліку платників податків підпунктом 62.1.1 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України визначено одним із шляхів здійснення податкового контролю.
У межах здійснення контрольних функцій органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб -підприємців (абзац другий пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу п'ятого частини другої статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Таким чином, органи податкової служби наділені правом звернення до суду з позовом про припинення об'єднання громадян за неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
За таких обставин, суд касаційної інстанції вважає за необхідне скасувати оскаржуване судове рішення, а справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі міста Миколаєва задовольнити частково.
Ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2011 року скасувати, а справу направити для продовження розгляду до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий підписГолубєва Г.К.
Судді підписКарась О.В.
підписПриходько І.В.