26 листопада 2012 року Справа № 2а/2370/3912/2012
16 год. 40 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого -судді Кульчицького С.О.,
при секретарі -Поліщук О.О.,
за участю:
позивача -ОСОБА_1 (особисто),
третьої особи -ОСОБА_2 (особисто),
представника СТ «Фотон»- Ношенко О.Б. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області Шакун Наталії Володимирівни, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача -садове товариство «Фотон», ОСОБА_2 та державне підприємство науково-виробничий комплекс «Фотоприлад» про визнання дій незаконними, скасування рішень та зобов'язання здійснити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до державного реєстратора Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області Шакун Наталії Володимирівни, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору -садове товариство «Фотон», ОСОБА_2, в якій просить визнати протиправним проведені реєстраційні дії та проведене коригування відомостей щодо садового товариства «Фотон», визнати нечинною реєстрацію змін щодо садового товариства «Фотон»до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, скасувати проведені державні реєстрації змін до відомостей про юридичну особу здійснених 13.07.2012 року та 18.07.2012 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 13.07.2012 року та 18.07.2012 року третьою особою подано державному реєстратору Шакун Наталії Володимирівні пакет документів для внесення змін до відомостей про зміну керівника садового товариства «Фотон»та про зміну організаційно-правової форми СТ «Фотон». При цьому, позивач стверджує, що подані документи оформлені з порушенням вимог діючого законодавства та статуту СТ «Фотон», що і стало підставою звернення до суду з адміністративним позовом.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю, з урахуванням уточнених позовних вимог просив суд визнати протиправними дії державного реєстратора Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області Шакун Наталії Володимирівни, вчинені 13.07.2012 року та 18.07.2012 року, визнати нечинною реєстрацію змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців по садовому товариству «Фотон»та скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі проведені 13.07.2012 року та 18.07.2012 року.
Відповідач надав суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представники третіх осіб проти задоволення позовних вимог заперечували повністю.
ДП НВК «Фотоприлад»надав суду клопотання про розгляд справи без участі представника підприємства.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
Садове товариство «Фотон»зареєстроване Черкаською районною державною адміністрацією 31.07.1997 року, ідентифікаційний код - 22798919.
Згідно підпункту 5.1 пункту 5 статуту СТ «Фотон», передбачено, що вищим органом управління товариства - є загальні збори членів товариства. Зокрема, підпунктом 5.5 вказано, що до компетенції загальних зборів членів товариства належить: вибори голови та членів правління СТ «Фотон». Пунктом 5.11 статуту, передбачено, що рішення зборів оформлюються протоколом, який підписується головуючим та секретарем зборів.
В матеріалах справи міститься копія протоколу зборів членів СТ «Фотон»від 24.03.2012 року №1 відповідно до якого було прийнято рішення про зміну організаційно-правової форми, зміну складу правління, обрано нового голову товариства, обрано новий склад правління, ревізійної комісії та спостережної ради, прийнята нова редакція статуту товариства.
12.07.2012 року державному реєстратору Шакун Н.В. були надані документи для внесення змін до відомостей про зміну керівника зазначеного товариства.
Державним реєстратором Шакун Н.В. на підставі поданих документів, 13.07.2012 року внесено зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про керівника СТ «Фотон». Відповідно до зазначених відомостей керівником СТ «Фотон»- вказано ОСОБА_2
18.07.2012 року державному реєстратору Шакун Н.В. були надані документи для зміни організаційно-правової форми СТ «Фотон».
Державним реєстратором Шакун Н.В. на підставі поданих документів, 18.07.2012 року внесено зміни про організаційно-правову форму СТ «Фотон»з «Обслуговуючий кооператив» на «Садівниче товариство», та внесено зміни до відомостей про засновника, а саме, в полі «Засновник»- зазначено члени СТ «Фотон».
Спеціальним законом, який регулює відносини, у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»від 15.05.2003 року №755-IV.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №755 порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:
- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;
- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;
- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;
- оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 статті 4 Закону №755 встановлено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Частиною 1 статті 24 Закону №755 встановлено, що для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник); документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом; інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.
Статтею 19 вищевказаного Закону №755 встановлено, що у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
З аналізу вищезазначеної норми Закону вбачається, що зміни до відомостей про юридичну особу крім реєстраційної картки додатково подається примірник оригіналу або ксерокопію, нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб.
З наданого відповідачем опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах»юридична особа СТ «Фотон»надала наступні документи: 1) реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; 2) рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності (Ксерокопія).
Враховуючи наведене, СТ «Фотон»12.07.2012 року в порушення ч. 2 ст. 19 Закону №755 державному реєстратору Шакун Н.В. було надано лише ксерокопію рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, оскільки крім реєстраційної картки додатково подається примірник оригіналу або ксерокопію, нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб, тобто не надано нотаріально засвідчену копію вищезазначеного рішення.
В судовому засіданні представник третьої особи зазначив, що ОСОБА_1 не являється членом СТ «Фотон».
Разом з цим, достатніх доказів того, що ОСОБА_1 не є членом СТ «Фотон», суду не надано.
Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону №755, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
Статтею 8 даного закону встановлено вимоги до документів, які подаються державному реєстратору: 1) документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою; 2) реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена. Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку. 3) установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Відповідно до наданої відповідачем реєстраційної картки, що подавалась 12.07.2012 року йому для внесення зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про керівника СТ «Фотон»вбачається, що сторінку заповнив ОСОБА_2, однак його підпис на даній реєстраційній картці не засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку.
Крім того, протоколом загальних зборів СТ «Фотон»від 24.03.2012 року ОСОБА_2 не було уповноважено представником загальних зборів СТ «Фотон»для внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а тому суд наголошує, що ОСОБА_2 не мав права заповнювати та підписувати вищезазначену реєстраційну картку.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовна вимога ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дії державного реєстратора Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області Шакун Наталії Володимирівни, вчиненої 13.07.2012 року скасування державної реєстрації щодо зміни відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язану із зміною керівника садового товариства «Фотон»проведеної 13.07.2012 року -підлягає до задоволення.
Щодо позовної вимоги про зміну організаційно-правової форми СТ «Фотон», яка проведена відповідачем 18.07.2012 року, суд зазначає наступне.
З адміністративного позову та пояснень позивача вбачається, що відповідач вніс зміни до організаційно-правової форми СТ «Фотон», чим на думку позивача порушив його право на частку майна та право вільно на власний розсуд розпоряджатися цією часткою майна.
Суд звертає увагу, що 18.07.2012 року на підставі Поправки до класифікатора організаційно-правових форм господарювання та документів, передбачених рекомендаціями Держкомпідприємництва України від 19.10.2009 року № 12673 «Про виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 року № 1180-р»відповідачем проведено корегування організаційно-правової форми СТ «Фотон»з «Обслуговуючий кооператив»на «Садівниче товариство».
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Враховуючи викладене, 18.07.2012 року державним реєстратором Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області Шакун Н.В. при проведенні корегування не порушено право позивача на частку майна та право вільно на власний розсуд розпоряджатися цією часткою майна, а тому суд вважає, що дана позовна вимога не підлягає розгляду.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд вважає, що дії відповідача є частково неправомірними, а тому суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.
Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, 128, ст. ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії державного реєстратора Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області Шакун Наталії Володимирівни, вчинені 13.07.2012 року, щодо зміни відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язану із зміною керівника садового товариства «Фотон».
Визнати нечинною реєстрацію змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців по садовому товариству «Фотон»та скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язану із зміною керівника садового товариства «Фотон», проведену 13.07.2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 16 (тридцять дві) грн. 10 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий С.О.Кульчицький