Постанова від 20.11.2012 по справі 2а/1770/1115/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/1115/2012

20 листопада 2012 року 18год. 02хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Деркач Н.А., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Величко А.В.,

відповідача: представники Гудилко М.І., Корчун В.С.,

третьої особи: представник не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Млинівської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби

доКораблищенської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальне підприємство "Сільпобутсервіс",

про звернення стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування, до сфери управління якого належить майно комунального підприємства,

ВСТАНОВИВ :

Млинівська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби (далі - Млинівська МДПІ) звернулася з адміністративним позовом до Кораблищенської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальне підприємство "Сільпобутсервіс" (далі - КП "Сільпобутсервіс"), про звернення стягнення податкового боргу підприємства в сумі 1020,00грн. на кошти сільської ради.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що податковий орган вжив всі можливі заходи з метою погашення податкового боргу комунального підприємства, однак податкова заборгованість у сумі 1020,00грн. (з них: 510,00грн. - комунальний податок, 510,00грн. - податок на прибуток комунальних підприємств) є непогашеною.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю та пояснила суду, що згідно зі статутом КП "Сільпобутсервіс", вказане підприємство засноване Кораблищенською сільською радою. Майно підприємства є комунальною власністю і закріплюється за ним на праві повного господарського відання. КП "Сільпобутсервіс" має податкову заборгованість у сумі 1020,00грн., з них: 510,00грн. - комунальний податок, 510,00грн. - податок на прибуток комунальних підприємств. Податковий орган вживав усіх можливих заходів щодо стягнення з боржника податкового боргу, проте сума 1020,00грн. залишилася непогашеною. Відтак, відповідно до ст.96 ПК України є підстави для звернення з позовом до засновника комунального підприємства - Кораблищенської сільської ради. Просила позов задовольнити повністю, звернути стягнення податкового боргу на кошти відповідача, до сфери управління якого належить майно комунального підприємства.

Кораблищенська сільська рада позов не визнала повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях.

У судовому засіданні представники відповідача пояснили суду, що Кораблищенська сільська рада не може бути засновником КП "Сільпобутсервіс", оскільки рішення від 29.01.2002р. №2, яким створено дане підприємство, скасоване рішенням Кораблищенської сільської ради від 22.05.2012р. №118-19/2012. Зазначили, що засновниками КП "Сільпобутсервіс" є громадяни України ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11, а відтак жодної відповідальності за боргами підприємства сільська рада нести не зобов'язана. Просили у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник третьої особи, КП "Сільпобутсервіс", у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив. Про дату, час і місце судового розгляду третя особа, з урахуванням вимог ст.ст.33, 35 КАС України, повідомлена належним чином.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з огляду на наступне.

КП "Сільпобутсервіс" зареєстроване як юридична особа Млинівською районною державною адміністрацією 04.03.2002р., дані про нього внесені до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 28.03.2002р. Підприємство взяте на облік, як платник податків в Млинівською МДПІ 11.04.2002р. за №591.

Відповідно до п.1.3 статуту КП "Сільпобутсервіс", затвердженого рішенням виконкому Кораблищенської сільської ради від 29.01.2002р. №2, зареєстровано розпорядженням голови Млинівської районної державної адміністрації від 04.03.2002р. №54, засновником КП "Сільпобутсервіс" є Кораблищенська сільська рада.

Пункт 3.1 вказаного статуту передбачає, що майно підприємства належить йому на правах повного господарського відання.

Як вбачається з матеріалів справи, у провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №2-а-2828/08 за позовом Млинівської МДПІ до КП "Сільпобутсервіс" про стягнення податкової заборгованості в сумі 1020,00грн. Постановою суду від 18.07.2008р. позов задоволено повністю. За результатами розгляду даної справи 18.09.2008р. судом виданий виконавчий лист, з виконання якого державним виконавцем відкрито виконавче провадження №26672043.

Постановою державного виконавця від 26.10.2011р. у виконавчому провадженні №26672043 виконавчий документ повернуто стягувачу у зв'язку з відсутністю майна належного боржнику, на яке можливо було б звернути стягнення.

23.01.2012р. Млинівська МДПІ на підставі ст.96 ПК України звернулася до засновника КП "Сільпобутсервіс", Кораблищенської сільської ради, з поданням №232/24-09 щодо вжиття заходів з погашення податкового боргу підприємства.

На вказане подання від Кораблищенської сільської ради до Млинівської МДПІ надійшла відповідь (вих.№2-4/47 від 20.01.2012р), з якої вбачається, що засновниками КП "Сільпобутсервіс" є фізичні особи, а тому сільська рада не може виділити кошти місцевого бюджету на сплату податкового боргу підприємства.

Ці обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: довідкою про взяття на облік платника податків від 14.03.2012. №57/12 (а.с.11), свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи КП "Сільпобутсервіс" від 04.03.2002р. №0405772Ю001013 (а.с.12), довідкою від 28.03.2002р. №532 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.13), постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.07.2008р. у справі №2-а-2828/08 (а.с.14), виконавчим листом від 18.09.2008р. у адміністративній справі №2-а-2828/08 (а.с.15), постановою від 26.10.2011р. про повернення виконавчого документа (ВП№26672043) (а.с.16), поданням Млинівської МДПІ від 23.01.2012р. №232/24-09 (а.с.17), листом-відповіддю Кораблищенської сільської ради від 20.01.2012р. №2-4/47 (а.с.18), листом Млинівської районної державної адміністрації 02.01.2012р. №2-15/349 (а.с.19), листом Млинівської районної державної адміністрації 20.02.2012р. №2-15/928 (а.с.20), зворотнім боком картки платника КП "Сільпобутсервіс" станом на 13.03.2012р. (а.а.с.22-23), статутом КП "Сільпобутсервіс" (а.а.с.105-107).

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно зі ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. N509-XII (далі - Закон N509-XII) міжрайонні державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.

В силу вимог п.41.5 ст.41 ПК України органи державної податкової служби є органами стягнення, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.

Порядок погашення податкового боргу комунальних підприємств визначено ст.96 ПК України.

Так, згідно з п.п.96.1- 96.3 вказаної статті у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

З матеріалів справи вбачається, що у КП "Сільпобутсервіс" відсутнє майно, яке відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, у зв'язку з чим державним виконавцем виконавчий лист про стягнення боргу з вказаного підприємства було повернуто стягувачу - Млинівській МДПІ.

Як встановлено судом, Млинівською МДПІ, у межах повноважень, наданих Законом N509-XII та ПК України, у встановленому порядку вжито всіх заходів для погашення податкового боргу КП "Сільпобутсервіс".

Зважаючи на те, що майно, на яке може бути звернено стягнення податкового боргу, КП "Сільпобутсервіс" відсутнє, Млинівська МДПІ у передбачений ст.96 ПК України спосіб звернулася до суду з позовом про звернення стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває вказане підприємство.

Суд критично оцінює твердження представників відповідача про те, що засновниками підприємства є фізичні особи, а не Кораблищенська сільська рада, оскільки це спростовується статутом КП "Сільпобутсервіс", який на момент розгляду даної справи є чинним. Доказів визнання вказаного статуту недійсним відповідачем суду не надано.

Крім того, установчий договір від 16.01.2002р. (а.с.81), на який посилаються представники відповідача, укладено в порушення вимог ст.78 ГК України, яка передбачає, що комунальне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку, а відтак не може бути належним та допустимим доказом у розумінні ст.70 КАС України.

Згідно зі ст.78 ГК України комунальне унітарне підприємство утворюється на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Орган, до сфери управління якого входить таке підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Майно комунального підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Статутний капітал комунального підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу такого підприємства визначається відповідною місцевою радою.

Найменування комунального підприємства повинно містити слова "комунальне підприємство" та вказівку на орган місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить дане підприємство.

Тобто, правова природа комунального підприємства передбачає єдиного засновника - орган місцевого самоврядування. Таким чином, твердження представників відповідача про зворотне суперечать нормам чинного законодавства та фактичним обставинам.

На момент розгляду справи судом за КП "Сільпобутсервіс" рахується податкова заборгованість у сумі 1020,00грн., зокрема: 510,00грн. - комунальний податок, 510,00грн. - податок на прибуток комунальних підприємств.

Зважаючи на викладене, позовні вимоги Млинівської МДПІ підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Підстави для застосування ст.94 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Звернути стягнення податкового боргу Комунального підприємства "Сільпобутсервіс" в сумі 1020,00грн. (з них: 510,00грн. - комунальний податок, 510,00грн. - податок на прибуток комунальних підприємств) на кошти Кораблищенської сільської ради Млинівського району Рівненської області.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дудар О.М.